• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Diploma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Serkan Sara

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar
Ben farklı bir işte calıstıgımdan diplomamı kullanabilir miyim? kira vs.bu konuda bana fikir yada yardımcı olabailcek var mı acaba:)
şimdiden tşkler.

Bende uzun yıllar mesleğimi yapmadım, yapamadım. Bence mesele mesleğinizi yapmamak, yapamamak veya yapmakla ilgili değil. Mesele bizim mesleğimize, işimize bakış açımızla ilgili.

ben bu konuda tarafsızlığımı koruyorum. ama akıma takılan soruyu da sizlerle paylaşmak istiyorum. lisansını çevre müh.de yüksek lisansını da inşaat mühendisliğinde yapan kişi çevre ile ilgili bir bölümde çalışıyorsa ve diplomasını kullanmasına sıcak bakmıyorsanız bu arkadaş neden 2-3 yıl fazladan inşaatla ilgili okudu? aynı şekilde lisansını okurken açıköğretimden işletme okuyan arkadaşlar diploma kiralamak isteseler etik değil yapmayın mı diyeceğiz? öyleyse neden okudular?

Çiğdem Hanım

Sournuzu tam anlayamadım. Lisansını çevreden almış, yüksek lisansını inşaatta yapmış biri, inşaat sektörüne mi diplomasını kiralayacak? Kim olursa olsun diplomanın kiralanmasına karşıyım.

Ben okulu bitireli 7 seneden fazla oldu ve yaklasık 1 sene aralıksız sadece çevre müh ile ilgili işler aradım ve bana sunulan sadece satısla ilgili işlerdi.Bazısı maas bile teklif etmiyordu,satıs üzerinden sadece ve sadece prim.Şuanki sartları bilmiyorum,insallah biraz olsun düzelmiştir. Bunca emek verdim bu okulu bitirene kadar ve bana tek faydası askerlikte oldu.En azından diplmasını kullanmak istiyorum imkanım varsa.Herkesin dusuncesıne saygılıyım ama benım dusuncemde bu...

mehtap hanım sizin de anladığınız gibi lisansını çevre müh. olarak okuyan biri ve çevre ile ilgili bir işte çalışırken zamanında yüksek lisansını yapmış yada açıköğretimde işletme okumuş ise; yüksek lisans diploması yada açıköğretim diploması kendi çalıştığı işyerinde kullanmasına gerek duyulmamışsa ve buralardan aldığı diplomaları kendi işyeri dışında herhangi bir yerde de kullanmayacaksa boşu boşuna mı okudu onu öğrenmek istiyorum.

O zaman kendimize şu soruyu sormamız gerekir, diploma alıp onu kullanmak için mi okuyoruz yoksa mesleğe katkı olsun diye mi? bir çevre mühendisi işletme okuyorsa biraz daha yöneticiliğe yönelik bir işte çalışmak isyordur (en azından amaç bu yönde olmalı), inşaat üzerine yüksek yapıyorsa veya çift anadal vs. altyapı sistemleri, arıtma tesisi inşaası, projelendirme gibi işlerde çalışırken bir katkı sağlaması için okuyordur. yoksa bir inşaat firmasında yapı denetimi yapan birisi diplomasını TAT ta kullanmak ister ve bunun gerekçesi olarak "ben boşuna mı okudum" derse, kurnazlık yapmaya çalışıyordur diye düşünürüm.

Bu yazdıklarımın Serkan Sara'nın durumu ile ilgisi yoktur :)

herkes planlamasını yapar hayatıyla ilgili çiğdem hanım. inşaat müh okuduysa ona yönelik planlamaları düşünceleri varsa okumuştur. madem boşuna okumuş sayıyor kendisini o zaman her iki işi birarada yapabileceği bir sektöre geçsin arıtma tesisi inşaatı gibi ya da inşaat firmalarına girsin. eğer bu arkadaş yüksek lisansı boşuna yaptığını düşünüyorsa.

bence çok yanlış bir düşünce.

Çiğdem Hanım

Sonuç olarak diploma kiralamaya giriyor bahsettiğiniz konu. Daha önceden de belirttiğim gibi diploma kiralanmasına karşıyım. Lisansını çevreden almış biri farklı bir dalda yüksek yapmışsa eğer kariyer hedefini ona göre belirlemiştir zaten. Bu konuda Göksel beye katılıyorum. İnsanlar zaman zaman yanlış kariyer hedefleri seçebilirler yada hedeflerini değiştirebilirler. Ama sonuçta tüm bunlar diploma kiralamak için haklı sebep değildir. Zaten boşu boşuna okuduğunu düşünüyorsa yapacak bir şey yok. En azından boşu boşuna okuduğunu düşünmeyen insanların önüne diploma kiralalayarak iş bulmaları konusunda engeller yaratılmamalı diye düşünüyorum. Hiç kimse kolay para kazanmıyor. Çok zor şartlar altında çalışan arkdaşlarımız vardır eminim. Düşük ücretler, Türkiye'nin koşulları gibi pek çok sorunumuz var. Ama bunların çözüm yolu bu tür yollar olmamalı diye düşünüyorum.

@sekonder

Başka insanlara saygınız yoksa(konuda bahsi geçen meslektaşlar), geriye vicdanınız ve değerleriniz kalmaktadır. O da yoksa geriye hiçbirşey kalmayacağından her yol mübahtır.

Arkadaşlar lütfen tartışmayı centilmence sürdürmeye çalışalım, kişi üzerinden değil de durum üzerinden tartışırsak daha sağlıklı olacaktır.

Bazı insanların kafaları sadece din üzerinden calısıyor anlamıyorum bunu.Ben belki dinsizim sanane bundan, durup duruken sinirlendiriyorlar insanı ya, haramı helali senden mi ögreniceğim ayrıca...Belki ben HARAM seviyorum bundan sanene...

Açıkça söyleyince böyle oluyor sanırım. Tayyip ağızlarını lafını da kendim için hakaret olarak görüyorum. Ayrıca durumların meydana geliş kaynakları da şahıslardır. Bu bir uslüp meselesedir. Doğru bildiğimi dosdoğruca söylerim, genellemeye ihtiyaç duymuyorum.

@Serkan Sara

kendimi tanıtmam gerekirse, dini bir motivasyonum yok, hayatım boyunca hiç olmadı. en kısa yoldan izahım budur. ama şu alıntıdaki yazı beni köpürtmeye yetti. konu haksız kazanca ve iş ahlakına gelince helal-haram gibi kavramlar pek havada kalmıyor. hatta tam yerli yerine oturuyor. zaten bu tartışmanın başından beri sekonder rumuzlu üyenin argümanları pek zayıftı. şu son çıkışma ile bir de forumu siyaset üzerinden germe çabası tuz biber oldu. oysa hiç gerek yok.

konu dini bir konu değil, ben ugruna bir ton para doktugum diploma uzerınden para kazanmanın yollarını arıyorum, dogru yanlıs demen farklı,haram helal demen farklı, ama senın gıbı ınsanlarda var malesef, her turlu allah uzerınden prim yapanlar...

@Serkan Sara

bu kapital-sever zihniyetin en bariz yansıması. meslek edinmek, hayatını idame ettirmek, entelektüel gelişim, mühendislik nosyonu. bunlar hep boş. dört sene ya da daha fazla süre bir okula harç yatırmak ya da sınav zamanı fotokopiye kamp kurmak diplomamızı nakte çevirmemiz için haklı bir sebep veriyormuş elimize.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...