• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Doğum izni

Elmas Maden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar merhaba,
Aranızda çevre danışmanlık firmasında çalışıp firmasında veya kendisi doğum iznine ayrılan var mı? Doğum iznine ayrılacağım ancak ben izne ayrıldığım zaman ne olacak, firmalar otomatik olarak başka bir arkadaşımın üzerine mi devrolunacak?
Bilen var mı?????

o süreçte herhangi bildirim yapacakmıyım (Bakanlık sayfasında yani doğum izni gibi birşey görmedim çünkü). Çed de var mesela. Doğum iznini tıklıyorsun ilgili personel için.

ben herhangi bir bildirim yapmadım. izin süresince SGK da doğum izniniz görünüyor zaten. izin süresince sistemde tanımlıydım üzerimde tesis yoktu. herhangi bir sorun da yaşamadım.
Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin :)

Merhaba arkadaşlar 2 ay sonra doğum iznine ayrılacağım toplama ayırma tesisinde çalışıyorum. Doğum iznindeyken yerime başka birini almaları gerekiyor çünkü iş yerinde hem mühendislik hemde muhasebeye bakıyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Siz bence bu süreci değil doğacak çocuğunuzun sağlığını düşünün ve stresten uzak durmaya çalışın. Bırakın firma düşünsün napıcaz diye. Belirli süreli birini alabilirler.

işkurdan 6 aylığına personel alsınlar. o işi kendinize yük etmeyin.

Serkan Bey düşündüğünüz için çok teşekkür ederim şöyle ki ; yerime başka mühendis alabilirler mi ? Ben izne ayrılmadan başka mühendis çalıştırmaları durumunda zaten ben iznim bitince işsizlik maaşı alıp bir süre bebeğimle ilgilenmeyi düşünüyorum .

İşkurdan alınan personel muhasebe işlerine bakmak içindir değil mi Gülay Hanım

@cevreciolalım İşkura kayıtlı çevre mühendisi vardır mutlaka, yeni mezun arkadaşlar için deneyim olur, sizin de işiniz görülür. Sanırım 4 ay izinde olacaksınız. Tavsiyem 2 ay ücretsiz izin almanız, 6 ayın sonunda siz işe dönersiniz,yeni personelin de belirli süreli iş sözleşmesi sona ermiş olur. 6 aydan kısa oluyor mu? bilgim yok. İşkura kayıtlı işsizlerden olursa sigorta primini sanırım işkur karşılıyordu. Önceliğiniz işkur olsun derim. Yada tanıdığınız kabul eden bir arkadaşımız olursa, işkura kaydını yaptırsın, işkurdan alımını yapın.

@cevreciolalım yeni yayınlanan sigorta teşvikleri programı var onlardan yararlanmaya bakın 36 aya kadar maaşını işkur karşıladığı gibi..
Şimdiden tebrik ederim.Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Allah.

Merhaba , ilgili başlığı görünce buraya sorayım istedim . Bir firmada tam zamanlı Çevre Mühendisi olarak çalışıyorum , danışmanlıkta almıyoruz .Nisan başı gibi doğum iznine ayrılacağım ,Çevre İzni uygunluk başvurusu ve çevre izni yenileme başvurusu iznime denk geliyor .

Son yönetmelikte " Personelin hastalık veya doğum nedeniyle izne ayrılması ve bu durumu resmi belge ile sistem üzerinden bildirmesi halinde; hizmet verilen işletmelere diğer personel tarafından 7 nci maddenin ikinci veya üçüncü fıkrasında yer alan hizmet süreleri kapsamında hizmet verilebilmesi koşulu ile çevre yönetim biriminde veya firmada en fazla 120 gün ikinci veya üçüncü fıkrada geçen, koordinatör hariç personel sayısı ve tecrübesi ile ilgili yeterlik şartları aranmaz. "

Diyor ama bu madde Çevre Danışmanlık firmasında çalışan personelleri mi kapsıyor . Firmada başka çevre görevlisi yok . Bu durumda firma çevre danışmanlık hizmeti mi almalı ?

Bu durumu yaşayan var mı aranızda ?
Ya da netleştirmek için bakanlıkta kime danışabilirim ?

Önceki cevapları görüntüle…
burcutunatinazMerhabalar,
Siz doğum iznine ayrıldığınızda SGK'ya firma bilgi verir ve raporunuz başlar. Fakat bu bilgiyi bakanlık sistem üzerinden taki siz vize başvurusu yapana kadar fark edememektedir. (Bildiğim kadarıyla şuan anlık SGK dökümü kontrolü yapılamamaktadır.)

Olası ihtimaller şöyle;
Siz izinliyken iş çıkışınızı EÇBS üzerinden yapmadığınız için her türlü başvuru yapabilirsiniz. Fakat ilerleyen zamanlarda vize başvurunuzda SGK dökümlerini sisteme yükleyeceğiniz zaman ilgili memur izin aralığında sizin herhangi bir başvuru yapıp yapmadığınızı kontrol ederse o zaman yakayı ele verirsiniz.

Bundan dolayı firma siz izinli olduğunuz süre zarfında ya Çevre Yönetimi Hizmeti Yeterlilik Belgesi yeterliliği olan personel çalıştıracak yada danışmanlık hizmeti alacak.

Yukarıda yazdığım ihtimal karşılığında başvuru yaptığınız tespit edilirse belgeniz askıya veya iptale kadar gidebilir.