En çevreci yasak

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Ara 2008
Mesajlar
1,206
Tepki puanı
878
Puanları
118
Konum
İzmir
Firma
Proçed Çevre Danışmanlığı Mühendislik Ltd. Şti.
En çevreci yasak

Avustralya’nın Bundanoon kasabasında yapılan referandumla, plastik şişeyle su satılması yasaklandı. Geçen cumartesi günü yasağın yürürlüğe girmesiyle, plastik şişeler yerine yeniden kullanılabilir şişeler satışa çıktı ve şehrin ana caddelerine ücretsiz çeşmeler kuruldu.

Dünyada ilk olduğu düşünülen bu uygulama, bir içecek şirketinin şehirde su çıkarmak için girişimde bulunmasıyla başladı. Şehrin sakinlerinden Huw Kingston, “İnsanlar burada su çıkarılıp, sonra Sydney’e götürülüp, ardından şişelerle geri getirilerek musluk suyunun 300 katı fiyatına satılması fikrinden hoşlanmadılar” dedi. Yerel esnafın da desteklediği bu karar, ekonomik olduğu kadar çevre için de önem taşıyor. Kampanya sözcüsü John Dee, “Siyasetçilerimiz iklim değişikliğini nasıl ele alacaklarıyla boğuşurken Bundanoon, yerel seviyede bazen gerçek ve ölçülebilir değişiklikler yapabileceğimizi ortaya koydu” diye konuştu.

Sokaklarda kutlama

Dee, “İnsanlara aynı anda hem tasarruf yapabileceklerini, hem de çevreyi koruyabileceklerini gösteriyoruz” dedi. 2 bin nüfuslu kasabanın sakinleri geçen cumartesi günü müzisyenler eşliğinde şehrin sokaklarında yürüyerek yasağı kutladı. Yeniden kullanılabilir şişeler, süpermarket, büfe ve kafelerdeki şişe sularının çoktan yerini almış durumda. Şehrin ana caddelerine ve okullara yerleştirilen çeşmelerden de bedava su içilebiliyor ya da dükkânlarda küçük bir para karşılığında yeni şişeler suyla doldurulabiliyor.


--
Bu bülten Ömer Dinkçioğlu grup yöneticisi tarafından "Çevre ve İnsan sağlığı" grubu için yazıldı.

Gruba şuradan girebilirsiniz:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst