• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

En çevreci yasak

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Aralık 2008
Şehir
Manisa
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
En çevreci yasak

Avustralya’nın Bundanoon kasabasında yapılan referandumla, plastik şişeyle su satılması yasaklandı. Geçen cumartesi günü yasağın yürürlüğe girmesiyle, plastik şişeler yerine yeniden kullanılabilir şişeler satışa çıktı ve şehrin ana caddelerine ücretsiz çeşmeler kuruldu.

Dünyada ilk olduğu düşünülen bu uygulama, bir içecek şirketinin şehirde su çıkarmak için girişimde bulunmasıyla başladı. Şehrin sakinlerinden Huw Kingston, “İnsanlar burada su çıkarılıp, sonra Sydney’e götürülüp, ardından şişelerle geri getirilerek musluk suyunun 300 katı fiyatına satılması fikrinden hoşlanmadılar” dedi. Yerel esnafın da desteklediği bu karar, ekonomik olduğu kadar çevre için de önem taşıyor. Kampanya sözcüsü John Dee, “Siyasetçilerimiz iklim değişikliğini nasıl ele alacaklarıyla boğuşurken Bundanoon, yerel seviyede bazen gerçek ve ölçülebilir değişiklikler yapabileceğimizi ortaya koydu” diye konuştu.

Sokaklarda kutlama

Dee, “İnsanlara aynı anda hem tasarruf yapabileceklerini, hem de çevreyi koruyabileceklerini gösteriyoruz” dedi. 2 bin nüfuslu kasabanın sakinleri geçen cumartesi günü müzisyenler eşliğinde şehrin sokaklarında yürüyerek yasağı kutladı. Yeniden kullanılabilir şişeler, süpermarket, büfe ve kafelerdeki şişe sularının çoktan yerini almış durumda. Şehrin ana caddelerine ve okullara yerleştirilen çeşmelerden de bedava su içilebiliyor ya da dükkânlarda küçük bir para karşılığında yeni şişeler suyla doldurulabiliyor.


--
Bu bülten Ömer Dinkçioğlu grup yöneticisi tarafından "Çevre ve İnsan sağlığı" grubu için yazıldı.

Gruba şuradan girebilirsiniz:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
 
Üst