• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel atıksu arıtma tesisi problem

SEVİL YILMAZ

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Ocak 2017
Şehir
Tekirdağ
Firma
Adem yapı işortağı doğu ileri biyolojik arıtma tesisi
Merhabalar
Evsel atık su arıtma tesisi havalandırma havuzunda blowerlar çalıştığında tesisi detarjan kokusu oluşuyor neden olabilir? İyi bir şey mi? Birde arıtma bittikten sonra deşarj noktasında da hafif bir beyaz köpüklenme oluyor neden olabilir?
 
SEVİL YILMAZMuhtemelen havalandırma havuzunuzda bakteriniz yani aktif çamur çok düşük veya tesisi yeni devreye aldıysanız daha yeni oluşmaya başlıyor Bu durum tesisin durumuna göre 2 haftaya 3 haftayı bulabilir Hatta bu köpük Havuzun üstünden taşma bile yapabilir normal bir durum tavsiyem havalandırma havuzundan blower çalışırken şeffaf bir kaba numune alın plastik Pet de olur. Yani bunun daha doğrusu imhof ile yapmanız gerekir Ama sağ şartlarında en pratiği bir pet şişeye numune alıp yarım saat bekledikten sonra çökeren çamur miktarına bakmanız en az üçte Birlik çamur çökmesi gerekir Bu süreci hızlandırmak için Dilerseniz başka bir arıtma tesisi havalandırma havuzundan aşılama yapabilirsiniz veya hazır bakteriler var onlardan havalandırma havuzuna ilave edebilirsiniz bu dediğim gibi sistemin doğal bir süreci panik yapacak bir durum yok
 
Gerçekten deterjan gibi kimyasal deşarjı yapılıyordur hattınıza belki. Sondaki beyaz köpüğün bir sürü sebebi olabilir. Eğer tesisinize kaçak kimyasal girişimi varsa evet sonda köpük yapacaktır; çünkü büyük ihtimalle en sonda bir savak var ve orada fokurdayan su köpürüyor. Doğru mu?

Blowerlar duruyorsa zaten başka sıkıntılar da vardır. Oksijen sensörleri doğru okuyor ve blowerlar duruyorsa arkadaşın dediği gibi aktif çamur sistemi çok zayıf olabilir. O durumda da organik madde kaçağı çok olacağı için de köpük olabilir. BOİ içeren su türbülansa girdiğinde genelde beyaz köpük yapıyor. Örneğin kum tutucularda bunu görebiliriz.
 
mikroorganizma az olabilir ama köpüklenme havalandırma havuzunda değil deşarj edildiği yer oda çok değil hafif. havalandırma havuzundan blowerlar çalıştığında detarjan kokusu geliyor köpükleme yok yani imhofuna baktığımda ise 120 mg/l
 
Üst