• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel atiksu giris degerleri

milo.deepdelver

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Mayıs 2009
Merhabalar,

Evsel atiksular icin (100 - 700 m3/gun kapasiteli kucuk yerlesim birimleri) tesis tasarimi yaparken piyasa tarafindan on gorulen ortalama giris degerleri nelerdir. Bununla alakali bilgi verirseniz sevinirim
 
Umarım işine yarar

PARAMETRE ORTALAMA DEĞER
BOI5 300 mg/l
KOI 500 mg/l
Toplam Katılar 720 mg/l
AKM 220 mg/l
Toplam P 8 mg/l
Toplam N 40 mg/l

Kaynak:prof. Dr. Ahmet Samsunlu Atıksuların Arıtılması Kitabı
 
benimde benzer bir problemim vardı teşekkür ederim :) ama buna ek olarak şunu sormak istiyorum;
endustryel bir arıtma tesisinde, evsel atıksuyunu havalandırma havuzunda sisteme dahil ediyorsun. bu durumda kirlilik parametresi hesabına evsel atıksudan gelenleri projelendirmenin en başında katmak mı dogrudur yoksa havalandırma havuzuna girerken katmak mı dogru olur?

(bence havandırmaya gırerken katmak daha dogru olur ama emin olamadıgım ıcın sizlerden bılen arkadslarıma bu soruyu yonetmek istedim)
 
havalandırmaya girmeden katılması doğrudur bence. yoksa parametrenin bir anlamı olmaz gibi bilen arkdaşlar varsa öğrenmek iyi olurdu.
 
Üst