• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gekap

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Abdulkadir başköy

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
EBA Danışmanlık
Herkese iyi akşamlar Ayırma toplama tesisinde işe girdim. Öğrenme aşamasındayım. Gekap çalıştığım ayırma toplama tesisini ilgilendiriyor mu ? şimdid

Merhaba iyi aksamlar. Bende Ambalaj atigi toplama ayirma tesisleri icin bu soruyu il müdürlüğünü arayip sordum. Aldığım cevap şöyleydi; siz piyasa süren değilsiniz kendi ürününüzü üretmiyorsunuz ithal etmiyorsunuz o zaman mimarsınız denildi. bu grupta ki tum yazıları okudum ve balya tellerini beyan edeceğimiz yaziyor o kısmı anlayamadim. Toplama ayirma tesisleri nasıl beyan edecek? Ve il müdürlüğü neden farkli bir cevap verdi hic anlayamadim
[automerge]1582836474[/automerge]
Afedersiniz Muafsiniz yazacağım yerde mimarsınız yazmışım. Yanlis oldu kusura bakmayin. Muafsiniz yazacaktim oraya

Balya tellerini bende duydum ve bir anlam veremedim. Bilgilendirdiğin içinde teşekkür ederim
[automerge]1582836584[/automerge]
Bende diyorum mimarlık ne alaka ?

Rica ederim. Bu konuyu tekrar il müdürlüğü ile gorusecegim nasıl beyan edeceğim kısmını anlayamadim. Yardimci olabilen varsa yol gösterebilir mi? Il müdürlüğünün direkt olarak muafsiniz demesine de cok takildim

Muaf olmalıyız zaten bende balya teli olayına takıldım. Teli üreten firmadan satın alıyoruz. Satın aldığımız firma beyanda bulunması lazım.
[automerge]1582837020[/automerge]
Yönetmeliği okudum karmakarışık.

Evet aynen oyle oluyor. Balya telini alıyoruz fakat üretici firmanın yükümlülüğü olmalı diye yorum yapabiliyorum.

Yönetmelikten sonra Usul ve Esasları da okuyunuz.
Ambalajı üreten değil, eşya/malzeme/ürün piyasaya arz eden/ithal edenler GEKAP'a dahil.
Siz kağıdı, naylonu balyalayıp sevk ederken balya teli kullanmasanız ortaya balya teli diye bir atık çıkmayacak (değerli olması farketmez)
Su satan firma suyu pet şişeye koyup satmasa ozaman piyasayada plastik atık olmazdı değil mi? peki PET şişenin ücretini PET şişeyi üreten mi onu içine ürünü koyup satan mı ödemeli? Tekrar düşünün derim.
Özetle;
Balya telini de plastik şerit çemberleri de ödeyeceksiniz.

Aciklayici oldu tesekkur ederim. Ocak ayina dair elimde herhangi bir bilgi yok. Şubat ayı icerisinde de beyan yapip odeme yapmadim . Muhasebe ile mi görüşmem lazım? Beyan nasil yapilacak

Hala vaktiniz var. Muhasebe/mali müşavir ile görüşünüz.
Ocak ayında kaç balya sattınız bunu hesaplayın.
1 balyada ne kadar balya teli/plastik şerit kullandığınız örnekleme yaparak tartınız.
Adet ile ağırlığı çarpıp kg olarak muhasebe bildiriniz.

Metal Ambalaj: ...... kg
Plastik Ambalaj: ..... kg şeklinde.

Sizin göreviniz burada sona eriyor. Gerisini muhasebe halleder.

Bu başlık arşive taşınmıştır.

Lütfen mevcut açılmış başlıkları olan konular üzerinden ilerlemeye gayret edelim.
Ayrıca birçok sorunun cevabı sitemizde mevcut. Araştırarak ilgili cevaplarınızı bulabilirsiniz.
Bundan sonraki soru ve cevaplar için lütfen Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk. kullanınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...