• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

hastane,

Merve Hatice

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar ,
çevre görevlisi olarak hastaneye müracat etmek istiyorum ama hastane bu konu hakkında yazı geldi örnek bir hastane gösterin dedi bizde yapalım dedi lütfen bana yardımcı olurmusunuz??

Cevap: hastane,

Burada bile bi eksiklik var peki, belediyler tarafından canlı mzik izni verilen eğlence yerleri çevre kanunu kapsamında denetime tabi değil midir?

@Yasin ASLAN

Çevre iznine veya çevre izin ve lisansına tabi isletmeler
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında çevre iznine veya çevre izin ve lisansına
tabi isletmeler, çevresel etkilerine göre asagıdaki biçimde sınıflandırılmıstır.
a) Çevreye kirletici etkisi yüksek düzeyde olan isletmeler (Ek-1 Listesi)
b) Çevreye kirletici etkisi olan isletmeler (Ek-2 Listesi)
(2) Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan isletmelerin, çevre izni veya çevre izin ve lisansı
alması zorunludur.

ÇKAGİL Yönetmeliğinde bu şekilde geçiyor ve izin/lisans yönetmeliğine göre Ek-1, Ek-2 ayırmaksızın izin/lisans alma mecburiyeti getiriyor.
Denetim yönetmeliği eklerindeki her tesis izin/lisans alma mecburiyetinde değil dediğiniz gibi fakat izin/lisans yönetmeliği eklerindeki her tesis için izin/lisans başvurusu mecburiyeti vardır.

Başvuru diye bir mecburiyet yok, nedem mi nerseniz burda bir çelişki var tamam adam Çevre İzni için başvvuracak ama nasıl burada karıştırdığınız konu tesisin konumu ile alakalı eğer hatane Mücavirsinirları dışında yer alıyor ve 84 kişiden fazla hasta ve personel ihtihdam ediyor ise mutalaka atıksu arıtma tesisi kurmalaıdır bu kapsamda da Çevre İzni almalıdır. Ama Aynı hatane şehir içinde ise Çevre İzni almasına gerek kalmıyor. Çünki ilgili belediyeden Deşarj Kalite Koltrol Ruhsatı alması yeterli,
Sevgi ve Saygılarımla.

Bahsettiğiniz emisyon konulu çevre izni SKHKKY kapsamında olamaz. Isınmadan kaynaklı Tip Emisyon olması lazım diye düşünüyorum. Isınmadan kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği olsada bu ölçümleri yapan yetkili çevre laboratuvarı bulunmamakta.

Çevre izninden muafiyet açıklamalarınızda haklısınız,zaten problem burada başlıyor; madem izin konularının hepsinden muaf bir tesisiniz bulunuyor.O halde alıntılamış olduğum 4.madde de getirilen bu zorunluluğun anlamı nedir ?
Muaf olunmasına rağmen 4.madde gereği yine de gfb başvurusunda bulunulup alınan görüş yazıları mı sisteme yüklenecek,yoksa hiç müracaatta bulunulmayacak mı?
Ya da İÇOM dan tüm izin konuları ile ilgili görüş mü alınması gerekir sadece ?

ısınmadan bahsetmedim, dediğimgibi tamda bilmiyorum bilen bi arkadaşvar sa cevaplarsa daha iyi olur net bi, yönetmelik ve durum tespiti için.
Sevgi ve saygılarımla.

Bir hastaneyi SKHKKY kapsamına sokabilmemiz için EK-8 de yerinin olması lazım. Hastane, otel gibi yerler Isınmadan kaynaklı Tip Emisyona tabi olabilirler, ancak uygulanan bir yönetmelik değil şuanda. Dediğim gibi şuanda kapsamında Tip Emisyon ölçümü olan laboratuvar bulunmamakta.
Ama mücavir alan dışındakiler için arıtma tesisi görüşünüz doğru.

30.03.2010 tarihli ve 27537 sayılı resmi gazetedeki değişiklik yönetmeliğince Ek-8 ve Ek-10 kaldırıldı diye biliyorum, yanlış mı acaba ?

Özetleyecek olursak, ÇKAGİLHY EK 1 ve EK 2 si SKHKKY Ek-8 ve Ek-10 un yerini aldı, ve ÇKAGİLHY EK 1 ve EK 2 de yer alan tesisler için Tip EMisyon Gerekli mi?

Merhaba
hastanelere Çevre mÜhendİsİ olarak baŞvurabİlİyorumuyuz ama hastaneler Çevre daniŞmanlik fİrmalarini tercİh edİyor bİreysel olarak ÇaliŞma İmkanimiz varmi acaba

Arkadaşlar devlete ait hastaneler Çevre Mühendisi almaz alamaza haberler asparagaz sadece İl saşlıklarda bulıunan Çevre Mühendisi arkadaşlar Çevre Yönetim biri kurması yada hastanelere çEVRE gÖREVLİSİ BELGESİ ALARAK ATANSAMASI SÖZKONUSUDUR.