• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Havalandırma Havuzu Oksijen Seviyesi

ali kemal ergül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
osb
Değerli arkadaşlar;

Havalandırma havuzu akm 2500 mg/L
oksijen seviyesi çok düşük.
Blower bkaımı, difüzör bakımı, oksijen metre kalibrasyonu, akm düşürme işlemi dahil her şeyi yaptık ancak oksijen seviyesini yükseltemedik.
Sizce sebep ne olabilir? Ve ne yapabiliriz?
Teşekkürler

Merhabalar ,havalandırma havuzunun akm oranı 2500-4000 mg\lt olması uygundur . Ancak sizin istediğiniz çözünmüş oksijen oranı nedir ? 1,5 -2 arası mı ? Ya da çökme olayı mı eksik kalıyor ? Mikroorganizma türleri bile oksijen seviyesinde değişkenlik gösterir . Şuan oksijen seviyesi kaç? Siz hangi değere yükseltmek istiyorsunuz ?

-Blower kapasiteniz yetersiz kalıyor olabilir,
-Probun bulunduğu noktada oksijen düşük olabilir,
-Yatay akış hızı düşük olabilir bu da ölçüm noktasına göre sizi yanıltabilir,
-Kalibrasyon hatası olabilir,
-Bazı cihazların farklı oksijen seviyelerinde hatalı okumalar yaptığına şahit olmuştum yani hava ile kalibrasyon yapılan bi cihazsa 9-10mg/litrede doğru okuyabilir ancak 1-2mg/lt seviyelerinde hatalı okuyabilir
-Probunuz anoksik bölgenin sonlanıp aerobik bölgenin başladığı kısımlarda ise oksijen değeri yükselemeden ölçüm yapılıyor olabilir,
-Probunuzun uç kısmına aktif çamur yapışıyor olabilir bu durumda sıfıra çok yakın değerler gösterebilir düzenli silinmelidir,

Havuz geometrisini ve ölçüm noktasını bilmeden tesbit zor oluyor ama akla ilk gelen muhtemel sorunlar bunlar.

Sorun çözüldüğünde bilgilendirirseniz seviniriz, bilmediğimiz bir şeyse bizde nasiplenelim🙂

Elinize sağlık ama daha oksijen seviyesini söylemedi arkadaş. İkincisi akm değeri istenilen değerde , çökme eğilimi nasıl ? Bir havuzda illa çözünmüş oksijen seviyesi 2 ye yakın olacak diye bir kısas yok . 1.2 mg/lt olsa bile çok güzel arıtım sağlayabilir . Arkadaş eksik bilgiler vermiş tamamlayıp öyle yorumlamak gerekir ; bunu neden söyledim oksijemetre ve çözünmüş oksijen konusunda çok fazla bilgi kirliliği var.
Blower, prob , kalibrasyon , prob yeri , difüzör kapasitesi , havuz şekli çapı yetersizliği bunlar başlı başına sorun zaten .

Değerli arkadaşlar hepinize de çok teşekkür ederim. Stresli bir konu yoğunluktan tekrar bakamadım bu nedenle geç döndüm kusura bakmayınız.

Henüz probelemi çözemedik maalesef. Ama blowerlar, oksijen metre kalibrasyonu, temizliği, akm düşürme vb aklınıza gelebilecek tüm iş ve işlemleri yaptım. En son difüzörler kaldı yarın onlara bakacağız.

Bir kaç özel durumda var ama sorun çözüldüğünde yazacağım.

Tekrar teşekkür ederim. :)

Haklısınız ama sistem uzun havalandırmalı mı, yoksa kılasik aktif çamur prosesimi bilmeden akm iyi olup olmadığına karar veremeyiz. Çünkü aralıkları farklı, ayrıca bakım onarım yapıldıysa ya blower yetersizdir yada hocamın dediği gibi ölçüm kaynaklı bir hata var. Diye düşünüyorum çünkü zamanla blower motor verimi düşüyor. ( atıksu debiside etkilidir yani artıysa yeteriz kalacaktır. O yuzden hava hesabı yapılmalı) Akm den falan yola çıkmak çok zor Ç. O için
[automerge]1592733977[/automerge]
Difüzörler hakkında bakım yaptınızı yazmışsımız hocam, bakmadıydanız eğer patlaklar varsa olabilir boyle bir durum.

Merhabalar,

Arkadaşlar yaygın konulara değinmişler emeklerine sağlık.Ben genelde gözden kaçan,nadir görülen bir hususa değinmek istiyorum. Blower binasında yeterli havalandırma olmaması durumunda blowerların ısısı ortamdaki havayı ısıtır.Bunun sonucu olarak havanın yoğunluğu ve oksijen içeriği azalır.Buda sistemde görünür herhangi bir sorun olmasa bile oksijen eksikliğine neden olmaktadır.Firma olarak "osb" yazmışsınız muhtemelen bir organize sanayi bölgesi atıksu arıtma tesisinde çalışıyorsunuz. OSB'lerde kirlilik yükü itibariyle blower kapasiteleri yüksek seçilmektedir,başınıza gelmesi muhtemeldir.

İyi çalışmalar.