• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hazır beton tesislerinde oluşan atıklar

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar merhaba, hazır beton üretimi yapan tesislerde oluşacak/oluşabilecek atık kodlarını bu konu başlığı altında yazarsak daha iyi olur düşüncesindeyim. Bu sektör çok zevkli ve atıkları ve atık kodlarını bu başlık altında irdeleyelim.

@Olgaç Sürmelihindi @Okan Türe Hazır beton birliğinde konu mayıs ayı toplantısı bir kez daha görüşüldü. Konuda endişe bu bertaraf şeklinin ortaya çıkması ile bakanlığın konunun üstüne gitmesi yönünde endişe var. Bu nedenle uzun süredir beklenmektedir. Ancak haziran ayı toplantısında bu konu tekrar görüşülecek olup hem bu konu hemde diğer yaşanan problemeler ile ilgili Bakanlıktan randevu alınarak çalışmalar başlayacak. Herhangi bir gelişme yada sonucu sizlerle paylaşırım.

@bbcevre Bilgi için çok teşekkür ederim. Bazı il çevre müdürlükleri hafriyat sahasına bu atıkların gönderilmesine izin vermiyor. Zaten Bakanlık bu atıkların 10 13 14 atık kodu ile değerlendirilmesi gerektiği konusunda yaz yayınlamıştı. Peki Bakanlık nasıl bir çalışma yapacak. Haziran ayındaki toplantıya ben de gelmeyi istiyorum.

@Olgaç Sürmelihindi Aslında hiç bir çevre il müdürlüğü buna izin vermiyor ancak lisanslı sahaların kısıtlı olması ve her ilde olmaması, analiz yaptırmanıza rağmen sahasına kabul etmemesi, ton başı maliyetlerin m3 başı beton fiyatlarıyla yarışması vb. nedenlerle göz ardı ediyorlar. Ancak bir kaç il müdürlüğü bu konuda diretiyor ve nakliye belgesi istiyor(istanbul, kütahya). 28 Haziran da toplantı diye görüşülmüştü. Firmanızdan Aslı hanım katılım sağlıyor bu toplantılara iletişime geçerseniz toplantı ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacaktır. Bakanlık nezdinde yapılacak çalışma için benim önerim, her hazır beton tesisinin analiz yaptırması bakanlığın belirleyeceği kabul kriterleri ile hafriyat sahalarına gönderelim yönünde ancak farklı fikirler ve çözüm önerileri de bekliyoruz hazır beton üreticilerinden.

@bbcevre Bu tür atıklar tehlikesiz atık olduğu için bence analize gerek yok diye düşünüyorum. Bazı maden ocakları bu malzemeleri alarak dolgu malzemesi olarak kullanabiliyor. Bakanlık bu tür atıklar için özel izin verebilir. Beton çamurlarının geri kazanımını yapan tesisler var ama maliyeti çok fazla. Bu konu hakkında detaylı araştırma yapmamız gerekmektedir.

@ezgig Birlik üyelerinin belirtmiş olduğu isim listesi katılım sağlayabiliyor. Onun dışında yine birlik üyesi firmalardan başka temsilciler katılım sağlayabiliyor. Ancak dışardan herhangi bir katılım davet edilenler dışında bildiğim kadarıyla olmuyor. Ancak önerileriniz varsa ben orada iletebilirim.