HES protestosu

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
833
Puanları
118
Konum
Antalya
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Ekli dosyayı görüntüle 11680

Karabük'ün Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu'nda yapımı planlanan Şimşir Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) için düzenlenen Halkın Katılımı Toplantısı, bir grup tarafından protesto edildi.

Yenice Belediyesi Düğün Salonu'nda düzenlenen toplantıyı protesto etmek için toplanan bir grup, slogan atıp pankart açarak salonun önüne kadar geldi.Burada polisler tarafından engellenen grup üyeleri, toplantıya katılmayacaklarını, etkinliğin yapılmaması için bir araya geldiklerini ifade ettiler.
Eski Yenice Belediye Başkanı Mustafa Akay, burada yaptığı açıklamada, ilçelerinin yüzde 80'inin orman olduğunu belirterek, bu alanların küresel sermayeye peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.İlçelerinde yapılacak HES'lerin amacının elektrik üretimi değil, gelecekte ülkeler arasında gerçekleşecek su savaşlarına karşı hazırlık olduğunu iddia eden Akay, şöyle konuştu:''Burada yapılan toplantıya, sularımızı ele geçirmeye çalışan uluslararası güçlerin oyunların alet olmamak için katılmadık. İlçemizde HES'leri istemiyoruz, akarsularımız özgürce akmalıdır. Bu toplantılar halkı uyutma, kandırma toplantılarıdır ve görevlilerden başkası katılmamıştır. Demokratik tepkilerle halkı bilinçlendirerek HES'lere izin vermeyeceğiz. Küçücük ilçemizde 2'si yapılmış 5 ayrı HES projesi uygulanacaktır. Biz sularımıza, doğamıza sahip çıkmak istiyoruz. Çölleşme olmaması, hayvanlarımızın yaşaması için mücadele edeceğiz. HES projelerine karşı ne gerekiyorsa yapacağız, projenin arkasında İsrail vardır.''Toplantıda, HES projesinin yapımını üstlenen özel firma yetkilileri proje hakkında bilgi verdi. Vatandaşların katılmadığı toplantıda bazı görevliler hazır bulundu.Grup üyelerinin tepkilerini sürdürmesi üzerine güvenlik güçleri, görevlileri toplantının yapıldığı salonun yangın çıkışından dışarıya aldı.Protestoya katılanlar daha sonra dağıldı.
 
Üst