• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hurda metal birim fiyatları ortalama nedir?

O

oseflek

Merhaba;
Şantiye sahamızda oluşan bir dolu metal hurdası var.
Şimdi şantiye şefi bunları satalım artık dedi. hatta şu anda bir firma ile görüştüğünü söyledi.
Bu hurda metalleri alan firmadan ne gibi belgeler talep etmem gerekli?
Eğer firmanın herhangi bir lisansı yok ise ne gibi sorunlar olur?
ayrıca ton başına ortalama birim fiyatlar hakkında fikri olan var mı?

oseflek merhaba, öncelikle bu metal hurdasının tehlikeli atıklarla kontamine olup olmadığına bakmalısınız. Eğer tehlikeli ise belirlenen atık kodunu lisansında bulunduran bir firma ile çalışıp UATF ile tesisinizden çıkışını yapmanız gerekmektedir. Eğer tehlikeli değilse lisansa da gerek yoktur herhangi bir hurdacı ile pazarlık hesabı anlaşarak verebilirsiniz. Metalin cinsi içeriği fiyatları değiştirebileceği gibi şu anda metal fiyatları normalin altında seyrediyor. Kg'ı 0.40 ile 0.60 kuruş arasında değişiyor ancak daha öncede belirttiğim gibi bu rakamlar hurdanın cinsine ve içeriğine göre belirlenir.Eğer hurda metaliniz tehlikeli ise fiyatlarda doğal olarak daha da aşağıya düşecektir. İyi çalışmalar.

Şu anda hurda metal alımı yapan firmalar çoğu şehirde normal hurdacı olarak çalışıyorlar.Kısa bir süredir Tehlikesiz Atık Toplama ve Ayırma Belgesi alma çalışmaları başladı ama küçük iller bazında bu firmalar birkaç tane çoğu daha işlemlerini başlatmadı (en azından ben öyle biliyorum).Lisansız bir tesise verdiğnizde eğer il müdürlüğünüz bu konuda çok duyarlı değlse bir sorun çıkacağını sanmıyorum.Fiyat konusuna gelince bizim bulararda (ısparta'da) tonuna 450-500 TL civarı fiyat veriyorlar.

bize verilen birim fiyatı tam öğreneyim size söylerim. biz adana yakınlarındayız. sorun şantiye kapanış işlerinde metal atıklarla ilgili dökümantasyonu sağlamak. tamamlamak. metalleri götürecek araçın taşıma lisansı falan olması gerekli diye düşünüyorum ki ulaşabildiğim eski bir tebliğ de (yenisini bulamadım henüz) BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ MADDE 8 – (1) Tehlikesiz atık üreticisi; c) Tehlikesiz atıklarını çevre izin/lisansına sahip geri kazanım tesislerine göndermekle veya çevre izin/lisanslı tesislere gönderilmek üzere il çevre ve orman müdürlüklerinden 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında belge alanlara vermekle, yükümlüdür ibaresi yer almakta. ıo yüzden prosedürü tam uygulamak derdindeyimde alacak firma hurdacının biri sanırım.
bu arada hurdalar kontamine değil.

Adana civarındayız.

Öncelikle lisans kontrolü yapmalısınız. Bakanlıktan lisans almış bir kurumla çalışmalısınız.
İstanbul'da ort. 0,4-0,65 TL/kg arası fiyatlar verilmektedir. Bu fiyatlarda hurdanın cinsine, kalitesine göre değişiklik gösteriyor.

bence öncelikle çalışacağınız lisanslı firmayı belirleyin. daha sonra firmadaki çevre mühendisi gelip hurdalarınızı incelesin. kontamine olma durumuna yani metalin kalitesine göre piyasayla orantılı bir fiyat verecektir daha sonra UATF ile çıkışını yaparsınız.

çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için. peki şimdi bizim proje müdürü fiyat almış. geri dönüşüm firmaları hurdacılarda düşük fiyat vermiyordur umarım.

verebilirler. en çok parayı dökümcüler verir sonra hurdacılar sonra lisanslı firmalar ama çok uçuk bir fark da olmaz.

arkadaşlar kolay gelsin bence şantiye inşaat sahasından çıkan hurda atıklar tehlikesiz atıkdır. bunla ilgili gerekli lisans ve belgeler
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
vardır. ilgilenirseniz firmayı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

@zafer düz

Bu yargıya nasıl varabiliyorsunuz ki? Sonuçta inşaat alanında hangi işlemlere maruz kaldıklarını bilemeden bir fikir sahip olmamız doğru değil.
En nihayetinde tehlikeli maddelerle karışmış olabilir, hatta asbet karışmış metaller bile olabilir.

Kolay gelsin öncelikle. Ben bir hurda geri dönüşüm firması olarak bu güne kadar hiçbir inşaat firmasından yada şantiyeden tehlikeli atık belgesi ile hurda almadın. Hatta birçoğu tat belgesini bile istemiyor. Fiyat konusuna gelince şuan izmirde şantiye hurdası 0,48 kuruş olarak alınmakta.

tehlikesiz metal atıklarınızı (hurda) hangi koddan veriyorsunuz arkadaşlar. tesis direk faaliyetinden çıkan değil de metal bazlı ambalaj olmayan atıklar.

ben 20 01 40 kodundan verdim, 17 li kodlar 'inşaat' başlığı altında yer aldığından onu tercih etmeyerek 'Belediye' başlığı altındakini tercih ettim, ama sanırım çok fark yaratan şeyler değil.. Teşekkür ederim cevabınız için .

@zafer düz

inşaat sahasından asbestli atıklar çıkabiliyor. doğrudan tehlikesiz atık çıkar demek yanlış olur bence.

Bakır Hurdası : 12.00 T.L / K.G
Kablo Hurdası : 1.00 ile 9.00 T.L / K.G
Krom Hurdası : 2.50 T.L / K.G
Sarı Pirinç Hurdası: 8.00 T.L / K.G
Kurşun Hurdası: 3.00 T.L / K.G
Demir Hurdası: 0,50 T.L / K.G
Çinko Hurdası: 3.75 T.L / K.G
Nikel Hurdası: 7.00 T.L / K.G
Kobalt Hurdası: 0.50 T.L / K.G
Gümüş Hurdası: 500.00 T.L / K.G
Bronz Hurdası: 9.00 T.L / K.G

Metal piyasası çok kötü durumda. Bekletmeden elinizden çıkartın fiyatlar daha da düşecek.

Derken bugün itibariyle fiyatlar düşmüş yine stok yapan arkadaşlara Allah sabır versin :)