• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İzmir gönüllü staj

silankhv

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhabalar ben İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 2. Sınıf Çevre Mühendisliği öğrencisiyim. Bu dönem veya yaz dönemi için gönüllü staj yapmak istiyorum. Nerelerde yapabilirim pek bir bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
silankhvMerhaba, Öncelikle kendinizi geliştirmek istediğiniz yada kendinizin daha meraklı olduğu bir alan varsa o sektörde yapmanız ilk stajınız için daha verimli olur. Kendim iyi ki yapmışım dediğim Belediye stajını size tavsiye edebilirim. Büyük Belediyelerde bir çok farklı alanla ilgili konu görebilir bu konularda fikrini oluşturabilir diye düşünüyorum. Birde mesleğinizi icra edeceğiniz alanla ilgili fikriniz var ise (kamu, özel) o konuda yönelebilirsiniz.

Selamlar,

Daha önce benzer bir konu için başka bir arkadaşımıza öneri ve görüşlerimi belirtmiştim.
Çevre mühendisliği gönüllü staj

Bizim öğrencilik yıllarımızda ve hatta öncesinde çevre mühendisliği için geleceğin mesleği denilirdi.
Söz konusu gelecek geldi!
Tüm dünya "iklim değişikliği" konusu ile çalkalanıp duruyor. Önümüzdeki en az 30 sene bu konu gündemden düşmeyecektir.

Dolayısıyla - ilginiz de varsa - kendinizi,

Çoğunlukla Çevre Mühendisliği Uzmanlığı konuları olan;
İklim değişikliği eylem planları,
İklim değişikliği uyum eylem planları,
Sera gazı envanter hesaplamaları,
Karbon emisyon hesaplamaları,
Sınırda Karbon Denetleme Mekanizması (SKDM),
Su ayak izi hesaplamaları vb.

Şehir Planlama Sektörü konuları olan;
Akıllı kentler,
İklim dirençli şehirler,
Sürdürülebilir kentler,
Akıllı ulaşım,
Mikromobilite vb.

Enerji Sektörü konuları olan;
Yenilenebilir Enerji,
Kompostlaştırma,
Biyogaz vb.

Gıda Sektörü konuları olan;
Gıda krizi,
Susuz tarım,
Gıda ekstraksiyonu,
Kuraklık gibi konularda yapacağınız her türlü okuma, literatür taraması, güncel gelişmelerin takibi, bu sektörde çalışan insanlarla network, mümkünse bu konular üzerinde çalışan şirketler bünyesinde staj imkanı sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Konuların bazılarının (örneğin gıda krizi) bizimle ne alakası var diye lütfen düşünmeyin. Düne kadar sürdürülebilirlik diye bir tabir en azından bizim ülkemiz için yoktu diyebiliriz. Böyle bir meslek dalı mevcut değildi. 2022 yılında Sürdürülebilirlik Uzmanı meslek dalı ilan edildi. Şimdi şirketler tabiri caizse kapış kapış mühendis alıyorlar, özellikle çevre mühendisi demedim. Biz bu konularda kendimizi geliştiremezsek sektörü en basitinden endüstri mühendislerine kaptıracağız.

Artık meslekler birbirinin içine girmiş durumda. Hangi konuda kendinizi geliştirirseniz o meslekte kendinize pay bulabileceğinizi unutmayın derim.

Başarılı bir öğrenim ve meslek hayatı diliyorum.