İslamabad çöplüğünde keşfedilen plastik yiyen mantar

Kübra Gülcan Köksal

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
9 Ağustos 2018
Mesajlar
4
Beğeniler
23
Şehir
sakarya
#1
Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki bir çöplükte bulunan plastik yiyen bir mantar türü, her geçen gün büyüyen plastik kirliliğine bir çözüm olabilir.
Londra'daki Royal Botanic Gardens'ın (Kraliyet Botanik Bahçeleri) yayınladığı rapora göre mantar doğada çözünmesi yüzyıllar alan plastiği haftalar içinde çözüyor.
İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesinin aktardığına göre konuyla ilgili 18 ülkeden 100'den fazla bilim insanı bu hafta Londra'nın batısında yer alan botanik bahçesinde bir araya gelerek bu mantardan yola çıkarak nasıl araştırmalar yapılabileceğini tartışacak.
Mantarın salgıladığı enzimler polyester poliüretan gibi plastikleri çözebiliyor.
Bilim insanları şimdi bu enzimin yaratılmasından hangi genlerin sorumlu olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Gen tespit edildikten sonra bu enzimin endüstriyel miktarda üretilip üretilemeyeceği araştırılacak.
The Times'a konuşan Royal Botanic Gardens'tan Dr. Ilia Leitch, bu genin okyanuslardaki deniz mantarlarına da aktarılarak o bölgelerdeki plastik kirliliğinin de azaltılabileceğini söyledi.
Leitch büyük şirketlerin de bu mantarla ilgilendiğini ve mantarın beş yıl içinde plastik sorununa yanıt olma potansiyeli taşıdığını belirtti.
Dünyadaki mantar türlerinin yalnızca yüzde 5'inin tespit edildiği tahmin ediliyor. İnsanların tırnaklarından hayvanların ciğerlerine kadar çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarda ve özelliklerde yetişebilen mantarlar, en geniş çeşitliliğe sahip canlılar arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili daha önce çalışma yapmış olan arkadaşlar var mı?
 

emin2

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Mart 2016
Mesajlar
487
Beğeniler
146
Şehir
istanbul
#3
Umarım ama, 80-90 lardaki bilim yazılarına göre şimdi çoğumuz uzayda yaşıyordu....
 

Dystopia

hiç
CMNet Geliştirme
Kayıt
4 Eylül 2010
Mesajlar
261
Beğeniler
433
Şehir
İstanbul
#4
Üstüne güneşin batmadığı imparatorluk, şu Hindistan ve Pakistan'dan vazgeçemiyor. Kıtalar arası aşk işte, suyunu içenin koloni arzusu kabarıyor böyle mantar falan. Ha haber şaşırtıcı, o ayrı. Tebrikler.
 

mühtayfun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
1 Ekim 2018
Mesajlar
53
Beğeniler
18
Şehir
Bolu
#5
Doğa kendisini yenilemeye devam ediyor. Biz pisletsek bile bir şekilde hala temizlemeye uğraşıyor...
 

Üzeyir Meral

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
4 Ekim 2016
Mesajlar
65
Beğeniler
54
Şehir
Tekirdağ/Çerkezköy
#7
İnsanlardaki kötü düşünceleri yiyen mantar bulunursa çözüm olabilir yoksa fayda etmez
 

Yukarı Alt