İslamabad çöplüğünde keşfedilen plastik yiyen mantar

Kayıt
9 Ağustos 2018
Başlık
1
Mesaj
5
Tepki
24
Şehir
sakarya
Pakistan'ın başkenti İslamabad'daki bir çöplükte bulunan plastik yiyen bir mantar türü, her geçen gün büyüyen plastik kirliliğine bir çözüm olabilir.
Londra'daki Royal Botanic Gardens'ın (Kraliyet Botanik Bahçeleri) yayınladığı rapora göre mantar doğada çözünmesi yüzyıllar alan plastiği haftalar içinde çözüyor.
İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesinin aktardığına göre konuyla ilgili 18 ülkeden 100'den fazla bilim insanı bu hafta Londra'nın batısında yer alan botanik bahçesinde bir araya gelerek bu mantardan yola çıkarak nasıl araştırmalar yapılabileceğini tartışacak.
Mantarın salgıladığı enzimler polyester poliüretan gibi plastikleri çözebiliyor.
Bilim insanları şimdi bu enzimin yaratılmasından hangi genlerin sorumlu olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Gen tespit edildikten sonra bu enzimin endüstriyel miktarda üretilip üretilemeyeceği araştırılacak.
The Times'a konuşan Royal Botanic Gardens'tan Dr. Ilia Leitch, bu genin okyanuslardaki deniz mantarlarına da aktarılarak o bölgelerdeki plastik kirliliğinin de azaltılabileceğini söyledi.
Leitch büyük şirketlerin de bu mantarla ilgilendiğini ve mantarın beş yıl içinde plastik sorununa yanıt olma potansiyeli taşıdığını belirtti.
Dünyadaki mantar türlerinin yalnızca yüzde 5'inin tespit edildiği tahmin ediliyor. İnsanların tırnaklarından hayvanların ciğerlerine kadar çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarda ve özelliklerde yetişebilen mantarlar, en geniş çeşitliliğe sahip canlılar arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili daha önce çalışma yapmış olan arkadaşlar var mı?
 

emin2

Daimi üye
Kayıt
10 Mart 2016
Başlık
17
Mesaj
483
Tepki
142
Şehir
İstanbul
Umarım ama, 80-90 lardaki bilim yazılarına göre şimdi çoğumuz uzayda yaşıyordu....
 
S

Silinmiş üye 2234

Üstüne güneşin batmadığı imparatorluk, şu Hindistan ve Pakistan'dan vazgeçemiyor. Kıtalar arası aşk işte, suyunu içenin koloni arzusu kabarıyor böyle mantar falan. Ha haber şaşırtıcı, o ayrı. Tebrikler.
 

mühtayfun

Daimi üye
Kayıt
1 Ekim 2018
Başlık
0
Mesaj
53
Tepki
18
Şehir
Bolu
Doğa kendisini yenilemeye devam ediyor. Biz pisletsek bile bir şekilde hala temizlemeye uğraşıyor...
 

Üzeyir Meral

Daimi üye
Kayıt
4 Ekim 2016
Başlık
0
Mesaj
70
Tepki
61
Şehir
Tekirdağ/Çerkezköy
Mezuniyet
2012—13
İnsanlardaki kötü düşünceleri yiyen mantar bulunursa çözüm olabilir yoksa fayda etmez
 
Yukarı Alt