• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İşletmelerde çevre eğitimi

aysglblm

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Plastik Geri Dönüşümü
Elinde çevre eğitimi notları olan varsa paylaşabilir mi?

Plastik geri dönüşümü firmasında işçilere verilmek üzere Genel Çevre Eğitimi Notaları

Şuan için benimde bu konu ile ilgili çalışmalarım başlıcak ama bir türlü sıra gelmedi.
Çevre Duyarlılığı,
Gürültü, Temizlik,
Tertip Düzen,
İyi Bir Hijyen Sizi Sağlıklı Tutar
Hijyen Kuralları
Dökülmeler Sızıntılar , bu konularda toolbox verebilirsin,

Bu konularla ilgilide biraz daha geniş sunumlar yapılabilir.
Atık Yönetimi
Çevresel Acil Durum Müdahale Eğitimi
Atık Yönetimi & Çevre Bilinci

Eğer daha önceden böyle bir çalışması olan arkadaşlar paylaşabilirse bizim içinde süreç hızlanmış olur. Şimdiden teşekkürler.

Tesislerde farklı atık oluşumları meydana gelmektedir. Bu tür sunumlar yol gösterici olabilir. Ama tam verimli olur mu bence olmaz. Kendi firmalarınızda hangi atıklar hangi kaynaktan oluşuyor ve nasıl önlemler alınıyor bu tür sunum hazırlarsanız hem işletmeye hakim olmuş olursunuz hem de çalışanlar hangi atıklar çıkıyor bilinçlenmiş olur.

@aysglblm
@Olgaç Sürmelihindi
Olgaç Bey çok haklısınız. İşletmede uygulanan prosesler ve ozellikle kullanılan kimyasallar oluşan atığın muhteviyatı değiştiriyor. Uygulanacak bertaraf yöntemleri, atığın nasıl uzaklaştırılacağı vs. işletmeyi çok çok iyi tanımak gerekiyor.
Ayşegül Hanım ben genelde eğitim sunumlarımda görsel olarak video eklemeyi daha akıllıca buluyorum. Bir kaç eğitim sunumumda çevre bilinci açısından sunum arasında linkteki videoları kullanmıştım.
,
Videolarda Midway Adası anlatılıyor. Çevre kirliliği açısından güzel bir örnek özellikle de plastik atıklar için. Ben belli bir eğitim seviyeleri olan kesim için bu videoları kullanmıştım. Geri dönüşüm firması çalışanları için video esnasında küçük çeviriler yaparak kullanabilirsiniz.

@Mert Uğraşkan

Şöyle bir şeyle karşılaştım size de yol gösterebilir.

Ekli dosyalar

• EÄ_Ä°TÄ°M RAPORU FORMATI (1).docx
    29.5 KB · Görüntüleme: 326
ARKADAŞLAR MERHABA, elinde Maden İşletmeleri içim sunumlar veya herhangi bir döküman bulunan varsa paylaşabilir mi ?

Merhaba hazır döküman yerine, tesiste oluşan durumları fotoğraflayarak eğitim hazırlamanız daha sağlıklıdır. Örnek atıklar karışık atılmıştır. Bu konteyneri çekerek böyle olmaması gerekmektedir. Doğrusu şöyledir tarzında daha verimli bir eğitim verebilirsiniz.

teşekkür ederim :) İlk maden işletmem o yüzden elimde bilgi yok, yönetmelikten takip ediyorum.Sunum olması daha iyi olur diye düşündüm.

İdare personellerine vereceğiniz eğitimde ÇED yönetmeliğinden bahsedebilirsiniz, taahüt aşımlarından falan... Ayrıca izin ve lisans yönetmeliğinin hava emisyon kısmınada değinebilirsiniz. İdari para cezalarından bahsedebilirsiniz, yapılması gerekenlerin yapılmaması durumunda karşılaşılabilecek idari para cezaları hakkında.
Maden işletmelerinde tozumaya, ÇED dosyasına, hava konulu izne dikkat etmelisiniz, bunlara istinaden eğitiminizde bilgi paylaşabilirsiniz.
Personellere verilecek eğitimde ise tesis içi fotoğraflar çekilerek doğru/yanlış veya olan/olması gereken gibi kıstaslarla personele eğitim vermeniz daha sağlıklı, netice olarak çalışan personele yönetmelikten çok bahsetmek bence biraz gereksiz geliyor. Daha çok işlerine ilişkin çevre eğitimi vermek daha verimli olduğu kaanatindeyim.

Kısacası sizin ilk maden işletmeniz ise kesinlikle sıfırdan siz hazırlayın zamanla eksiklerinizide görürsünüz hemde iligli yönetmelikleri baştan okuyunca tekrar etmiş olursunuz.

ARKADAŞLAR MERHABA ,

Pandemi döneminde personel eğitimlerini nasıl yapıyorsunuz ben 5 li gruplar halinde almayı düşündüm ama böylede proses akışı bozuluyor ya molalarda almam lazım. Acaba hepsine açık havada tesis için de versem eğitimi (ambalaj tat) .Sunum açmadan sizce sorun olur mu