• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

KALIP KUMU EK 3B ANALİZİ

Demet EFE

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre grup çevre danışmanlık
İyi günler arkadaşlar ,
danışmanlığını yaptığım bir tesisin çevre izin yüklemelerini yapmıştım. kalıp olarak kum kullanılmakta bu kumlara sarı döküm (bakır-bronz vb) dökülerek havan , süs eşyası vb yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında dosyayı inceleyen yetkili bu sektörde atık olarak kalıp kumu oluşuyor dedi ve eksiklik olarak ek- 3B analizi talep etti. Fakat tesis bu kumları dönüşümlü olarak sürekli kullanıyor ve atık olarak bir oluşum söz konusu değil TÜBİTAK dan fiyat teklifi aldım ve 5000 tl ye yakın fiyat teklifi verdiler. Bu analizi yapan başka bir yetkili kuruluş var mı acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim.
tesisin bu yönde bir atığı yok en az maaliyetle kurtarmak istiyorum.

Ekli dosyalar

• 123.png
    123.png
    83.6 KB · Görüntüleme: 31
Türkiye'de EK 3-B analizini sadece Tübitak yapmaya yetkilidir. Bu analizin amacı, oluşan atığın TEHLİKELİ mi TEHLİKESİZ mi olduğunu anlamaktır. Döküm yapılan kum diyorsunuz; muhtemelen %100 verim ile çalışmadığını hesaba katarak sisteminizden "Sistem Kumu" çıktığını hesaba katmışlar. Atık oluşmuyorsa bakanlık ile iletişime geçerek (ya da bizzat gidip yüz yüze görüşerek) bunu anlatabilirsiniz. Eğer anlamazlarsa maalesef bu analizi yaptırmanız gerek. Bilginiz olsun; TÜBİTAK 'ta yapılan MAM analizleri yaklaşık 45 gün sürüyor. Eksikliği giderme süresi 90 gün olduğundan elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Ek-3/B analizi şu an için TUBİTAK MAM yapmaktadır. Fakat 9 Eylül Üniversitesi ve Çevre Referans Laboratuvarı başvuru da bulunmuşlar ve yakın tarihte alma ihtimalleri yüksektir.

@Cem Yılmaz
telefonda görüştüm fakat iç açısı bir karşılanma olmadı :) siz teknik uygunlukta belirtin atık yok diye ama büyük ihtimalle onay almaz dendi. bakalım artık sonum hayrolsun teşekkürler Cem Bey. :)

@MAUNVAN
TEŞEKKÜR EDERİM TAKİBİNİ YAPARIM .