• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kantar Programı

gülser94

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bircanlar katı atık ve geri dönüşüm
merhabalar;
tesisimiz organize sanayi bölgesi içerisinde yer almaktadır ve lisanslı bir fabrikayız. yeni yönetmeliğe göre kantar proğramı yaptırmak zorunlu mudur? ve organize sanayi içerisinde yer aldığımız için ortak kantar kullanmaktayız. organize bölgesi içerisinde olan işletmelerde kantar proğramına tabi midir?

Merhaba Gülser Hanım;
Tesisiniz 1. ve 2. sınıfta yer alıyorsa kantar bulundurma zorunluluğunuz var. 3. sınıf tesisseniz kantar programına ihtiyacınız olmayabilir ilgili çevre müdürlüğü ile konuşup bu konuyu açıklığa kavuşturabilirsiniz.
Yönetmelikte yer alan ifade yeterince açık olmadığı düşünülecek ki bakanlık il çevre müdürlüklerine kantar programıyla ilgili yazı gönderme ihtiyacı hissetmiş. yazıda 3. sınıf tesislere araç kantarı istemediği yazıyor. il müdürlükleri 3. sınıf tesisler için kantar programı isteme konusunda özgür bırakılmış tabi bu 3. sınıf tesislerde geçerli.
Eğer 1 veya 2. sınıf tesis içerisinde yer alıyorsanız yani alanınız 2000 metrekareden büyükse araç kantarı bulundurma ve kantar programı kullanma zorunluluğunuz var. Bazı il müdürlükleri ortak kantara müsaade ederken bazı illerdeki müdürlükler herkesin kendi araç kantarının bulundurmasını istiyor. buna karar verirlerken de benim düşüncem fabrikaların yerleşim alanlarını göz önünde bulunduruyorlar. Yani düzenli bir sanayi içerisinde yer alıyorsanız ve araç kantarı için yeriniz yoksa ya da kurulması tesise sıkıntı doğurabilecekse ortak kantar kullanımına izin verliyor ancak her tesisin kendi programı olmak zorunda diyor tabi kantarı görecek kameraya da erişiminizin olmasını istiyorlar. Alanınız müsaitse isteyebiliyorlar.
En doğru çözüm bulunduğunuz il müdürlüğünden bu söylediklerimi de göz önünde bulundurarak görüş istemeniz olacaktır.

@gülser94

Merhaba,
Türkiye geneli Ambalaj Atıkları kontrolü Yönetmeliğine uygun kantar programı kurulumu yapmaktayım.
1. ve 2.sınıf tesislerin araç kantarı bulundurma zorunluluğu vardır.Program kullanma zorunluluğu vardır.
3.sınıf tesislerde araç kantarı zorunluluğu yoktur. 1.5 ton çekerli platform tipi tartı temin edip, uygun program kurulumu yapma zorunluluğunuz vardır.
Piyasadan tarafıma gelen lisans için gerekli bilgiler bu şekildedir.
Daha detaylı bilgi için ve kantar programı için lütfen tarafıma altta konu ile ilgili açtığım bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Uzaktan Erişim İmkanı Veren İnternet-Web Tabanlı Ambalaj Atığı İşletmelerine Özel Kantar Programı

Merhabalar, bizde yönetmeliğe uygun kantar programı kurulu ancak hala eski program kullanılıyor. Bu konuda İl Müdürlüklerinden daha öncesinde sorun yaşayan oldu mu arkadaşlar? Birleşik denetimlerde özellikle gelip kayıtlara bakılıyor mu

Merhaba ,

Birleşik denetimde neden eski programı kullandığınızı mutlaka soracaklardır. Günceli neden kullanmıyorsunuz ?

@C..
Kantar programında bu tartımı kayda alma seçeneği mevcut. Yani lisansınızda olmayan bir tartım yaptınız ya da yoldan geçen bir kamyon geldi kantarınızı kullandı, bu tartımı kayda alma seçeneği mevcut.
Çekinceniz buysa programcınız ile konuşup kullanmaya başlayın.

Bu kantar ve programı gibi zorunlulukları belediye alan Geri dönüşüm tesislerine getirmeleri gerekiyor.

Benim halktan perakendeciden atık almam Ambalaj TAT firması olduğum için yasak, Fabrikalardan aldığım atıklar fabrikada tartılıyor.

Eee kantar ve programı neden bana zorunlu. Kullanmıyorum ki...

Kantar ve Kamera zorunluluğunun gelmesi, TAT firmalarının fabrikalardan aldıktan sonra atıkları tesise getirmeden doğrudan geri dönüşüm firmalarına göndermeleri (eski yönetmelikte lisanslı GDT doğrudan alamıyordu), geri kazanım firmaları almadıkları atıkları almış gibi gösterip evrak düzenlediği gibi usulsüzlüklerin olması nedeniyleydi.
Yani güven eksikliği, bakanlığın size/bize güvenmemesiyle alakalı.
Şöyle ki tehlikeli atık ara depolamalar, ATY'ler, geri kazanımlar sisteme tek tek irsaliye fatura girmezsen, sadece ve sadece ambalaj atıkları için Ek-7 ve Ek-8 sistemlerinde sisteme tek tek fatura giriliyor.

Ben eğer belediye atıklarını almıyor belediye ile herhangi bir çalışmam yok iken sadece fabrikalardan atık alıyorken ve kantarımı kullanmıyor iken nasıl bir usülsüzlük yapabilirim ki . Hayır ne olabilir ? Belediye almıyorum ki belgelendirmede usülsüzlük yapayım

O atığın tesisinize geldiğini takip etmek için istiyorlar kantarı Kubilay hocam. Firmada tartılsa bile tesisinizde de kantar kaydı olmak zorunda :D
Umarım denetimde problem yaşamazsınız:(

Yok bizde her ikiside var mecbüren ama kullanılmıyor. Belediye alanlara bu şartı getirmeleri gerekiyor. Firmalarda tartıldığı için benim tesisimde tartılmıyor. Firmalarda kendi kantarlarına göre irsaliye fatura kestikleri için ben kantar manasız kalıyor.

Not: Arada kendim tartılıyorum

@KubilayDuman
Fabrikada olmayan atığı varmış gibi kabulünü yapmak.
Sizde olmayan ama stoğunuzda olan bir atığı varmış gibi çıkışını yapmak
1 küçük kamyonete 1 tırlık malı yüklemiş taşımış kabul etmiş gibi irsaliye kesmek
Çalışmayan yangın geçirmiş TAT tesisine hala atık kabulü yapmak, lisans belgesini kullanmak.....

Bunların hepsi yaşandı. O yüzden sizde de kantar ve kamera zorunlu. Kantar olması yetmez "kantar kaydı"nın da olması gerekir. Ama yalnız değilsiniz çoğu tesiste kantarlar aktif kullanılmıyor denetlendiğini de sanmıyorum.

@Murat TÜYLÜ

-Fabrikadan olmayan atığı varmış gibi kabulünü nasıl yapacam hadi ben yapsam sisteme fabrikanın faturasını irsaliyesini yüklemem gerekecek onu nasıl elde edeceğim

-Bende olmayan ama stoğumda bulanan atığının çıkışını naylon fatura keserek halende yaparım ki.

Yani yukarıda saydığınız usulsüzlüklerin hiçbirinin çözümü kantar ve kantar programı değil..

Ya hocam kullanmıyoruz zaten kantarı neden değiştirelim :d ahyduıahdad