• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite aşımı

Özkan B.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre Danışmanlığı
Merhabalar,

Çevre danışmanlığını yaptığım döküm firmasının Demir Döküm olarak yıllık üretim kapasitesi 400 ton/yıl, bu firmanın Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı mevcuttur. Aylık Kütle Denge Raporlarında yıllık Üretim kapasitesi 400 ton/yıl aşarsa problem olur mu? Bu aşan miktar üretimin 1/3'ü kadar fazla olursa belgeyi yenilemem gerekir mi?

Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Bu sunumda aradığın şeyleri bulcaksınızdır

Ekli dosyalar

• DERS9 İZİN LİSANS YÖNETMELİĞİ.pptx
    1,022.3 KB · Görüntüleme: 30
@mcelebi paylaşımın için teşekkür ederim fakat benim konu biraz karışık, daha açıklayıcı anlatayım;

MADDE 11 – (2)
İşletmede aşağıda verilen değişikliklerin olması durumunda;
ç- İşletmenin toplam üretim kapasitesinin veya yakma/anma ısıl gücünün en az 1/3 oranında artmasıveya artış miktarının Yönetmeliğin Ek-1 listesi kapsamında yer alması.

Firmanın Yıllık Üretim Kapasitesi;

Alüminyum Döküm; 560 ton
Demir Döküm ; 400 ton

Toplam Üretim Kapasitesi olan 960 tonu geçmiyoruz. Fakat Demir Döküm olarak yazılan 400 tonu geçiyoruz. Kütle Dengeyi ise sadece demir döküm için yapılıyor.

Demir Döküm Kapasitesi 400 ton iken benim Kütle Denge Sisteminde yıllık üretim kapasitemin 700 ton olması bir problem yaratabilir mi?

400 X (1/3) = 533 ton yapar eğer bu rakamı geçmiyorsanız sorun olacağını düşünmüyorum attığım slayt güncel bir slayt bence tekrardan yenilemeniz gerekiyor yarı yarıya bir kapasite artışınız var eğer sizle aynı piyasada çalışan arkadaşlar varsa onlarda yazsın kesin olsun en garantisi bakanlık dan öğrenebilirsiniz

Yönetmelikte Toplam Üretim Kapasitesinin 1/3 'ü kadar yazdığı için Toplam Üretim Kapasitesi de 960 (Alüminyum + Demir) ton bunu geçmiyoruz. Yalnızca Demir Döküm diye bakınca dediğiniz gibi geçiyoruz.