Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Katı atık depolama zemin geçirimsizliği

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında hazeldogan tarafından paylaşıldı.

 1. hazeldogan

  hazeldogan CMNet Üyesi

  Merhaba , benim sorum şu olacaktı ; Katı atık depolama alanlarında kil malzeme yerine kullanılacak kile benzer veya kül karışımı ne kullanılabilir fikri olan var mı acaba ?
   
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Geosentetik kil ve geomebran kullanabilirsin. Artık yeni teknolojide bu kullanılıyor. Ama kil benzeri bir malzeme istiyorsan ben bilmiyorum ve buna da izin vereceklerini sanmıyorum. Bununla ilgili genelgeleri incelemeni öneririm.
   
  Veysel Kılıç bunu beğendi.
 3. hazeldogan

  hazeldogan CMNet Üyesi

  teşekkür ederim aslında hala öğrenciyim katı atık yönetimi hocamızın verdiği ödevin bir parçasıydı teşekkür ederim..
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bunu kullanabilirsiniz sızdırmazlık için.
   

  Ekli Dosyalar:

 5. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Hazel Hanım illaki maliyette sizin için önemlidir ama doğal kil yerine sıkıştırılmış 50 cm yarı geçirimli malzeme üzerine Jeokompozit kilde kullanabilirsiniz. Geçirimsizliği daha da artırmak için jeomembranda en etkili bir seçim.
   
  hazeldogan bunu beğendi.
 6. hazeldogan

  hazeldogan CMNet Üyesi

  çok yardımı oldu çok teşekkür ediyorum..
   
 7. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Rica ederim :)
   
 8. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  hazel hanım;

  depolama sahalarının tabanında en uygun uygulama saha yaptığınız alanda veya alana 5-6 km mesafelerde doğal kil mevcut ise geçirimsizlik için 50 cm doğal kil ve üzerine jeomembran uygulanmasıdır. Eğerki yakın çevresinde dolğal kil bulunamıyorsa en ekonomik çözüm geosentetik kil örtü + jeomembran uygulamasıdır. Son zamanlarda depolama tabanlarında bakanlık sadece tabanda mutlaka doğal kil + jeomembran uygulamasını, şevlerde ise geosentetik kil + jeomembran uygulamasını zorunlu hale getirmiştir. ( sebebi deprem veya taban oturmalarında en kötü duruma göre taban sızdırmazlığının sağlanmasıdır. yurtdışında bazı ülkelerde depolama tabanına 5 m ye kadar doğal kil ile sızdırmazlık sağlanması zorunlulukları mevcuttur.) ayrıca depolama tabanına uygulayacağınız doğal kil malzemenin geçirimsizliği 10üstü -9 m/sn sağlamak zorundadır. yarı geçirimli bir malzemeyi uygulayamazsınız. uygulamanın bir mantığı olmaz. bentonit esaslı yapay kil malzemeler ( geosentetik kil örtü) geçirimsizliği 10üsü -11 m/sn kadar düşüktür.

  Pınar hanım;
  yanlış anlamadıysam jeokompozit kil ile kastettiğiniz bentonit esaslı geosentetik kil örtümüdür ? veya farklı bir yapay malzeme midir? açıklayabilir misiniz.

  Ahmet bey,

  önerdiğiniz ürün birincisi kesinlikle diğer ürünlere göre uygun maliyetli olmamakla birlikte depolama taban ve şevlerinde uygulaması bulunmamaktadır. daha çok her türlü su deposu ve havuzların sızdırmazlığında kullanılmaktadır. Acaba kullanılabilir mi diye düşünsek bile depo tabanlarında zamanla olan oturmalardan dolayı sürülerek uygulanan bu ürün zarar görecektir.
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ben yeni fark ettim ya :) katı atıktan bahsediliyormuş benim aklım tehlikeli atık geçici depolama sahasına gitti :D
   
 10. Cemil

  Cemil CMNet Üyesi

  veysel bey ayrıntılı olarak verdiğiniz bilgi için teşekkürler...bir sorum olacaktı bende bentonit kullanarak katı atık deponi sahasının geçirimsizliğini araştırmayı düşünüyordum yüksek lisans tezinde beni biraz şimdi düşündürmeye başladınız....yanlış malzememi seçiyorum acaba?
   
 11. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  sizi düşündüren hususu tam olarak anlayamadım. bentonit esaslı geosentetkil kil ( yapay kil olarak ta adlandırılır) veya doğal kil kullanılabilir dedim. takıldığınız nokta tam olarak nedir acaba?
   
 12. Cemil

  Cemil CMNet Üyesi

  bentonit esaslı geosentetkil kil katı atık tesisleri için kullanılamıyacağını dediğinizi sandım o yüzden başka bir tez konusu mu belirliyim dedim.ancak kullanılabildiğini söylemişsiniz altaki mesajda o yüzden o zaman konu anlaşıldı.düşünmeye gerek kalmadı.:)

  saygılarımla ....
   
 13. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Sistemde iki kat jeotekstil arasına uygulanan belli bir kalınlığa sahip bentonit esaslı malzeme veysel bey, dediğiniz gibi jeomembranla birlikte uygulandığında geçirimsizlik katsayısı daha da düşüyor. Özellikle maden atıklarının depolandığı atık barajlarında bu sistemler kullanılıyor, taban geçirimsizliğinin sağlanması için.
   
  Abdulkerim DOĞAN bunu beğendi.
 14. Tuğba Çivioğlu

  Tuğba Çivioğlu CMNet Üyesi

  merhabalar,
  fabrikamız bünyesinde talaşlar için sızdırmaz zemin yapılması planlanıyor. Yukarıda konuşulduğuna göre jeomembran sistem tavsiye edilmiş. Avantaj ve dezavantajlarını paylaşabilecek ve detaylı bilgi alabileceğim birileri bulunur mu :)
   
 15. Badem Ağacı...

  Badem Ağacı... CMNet Üyesi

  öncelikle şöyle söylim geomembran diyede geçer. sentetik hammaddelerden oluşan ve su yalıtımı sağlaması için kullanılan yüzey koruyucu tabakadır.

  geomembran çeşitleri

  hdpe-ldpe-lldpe geomembran
  pvc geomembran
  pvc - hdpe-ldpe-lldpe t-grip geomembranlar

  kullanım alanları;

  çöp ve katı atık depolama tesisleri, atık su arıtma tesisleri, su rezervuarları, yapay göletler, teras ve çatılar, su depoları, beton bakslar, beton borular, kollektör bacaları, barajlar, zehirli atık ve sanayi atıkları depolama, göletler, tüneller, metrolar, arıtma sistemleri, bina temel ve perdeleri, köprüler, havuzlar, sulama kanalları, su rezervuarları, çöp ve katı atık depolama, petrol sahaları, çökeltme ve havalandırma havuzları, madencilik

  ECB Geomembran Avantajları
  • Tek kat olarak uygulanır
  • Çevre dostudur (PVC, plastikleştirici ve klor içermez, zehirli gaz çıkarmaz) ; LEED Kriterlerine uygundur
  • Yırtılma, delinme ve çekmeye dayanımı yüksektir
  • Sıcaklık değişimlerinde boyutsal stabilitesini korur , standart UV dayanımı vardır
  • Bitki ve ağaç köklerine dayanımlıdır
  • Otomatik kaynak makineleri ile uygulandığı için işçilik riskleri minimize edilir
  • Kıvılcımlara yüksek dayanımlıdır ve alev yürümez yapıdadır
  • Deniz suyuna dayanımlıdır
  • Çift sıra kaynakla birleştirilir ve kaynaklar basınçlı hava ile test edilir ( mekanik sabitleme yapılan çıplak çatı uygulamaları hariç )
  • Üzerindeki sinyal tabakası sayesinde, delinmeye ve zedelenmeye karşı görsel test imkanı sağlar (ortası cam elyaf donatılı 30 serisi hariç )
  • Her türlü hava şartlarında uygulanabilir
  • Eski uygulanmış ECB membran ile yeni ECB membran yıllar sonra bile homojen bir şekilde birbirine kaynaklanabilir
  • Güneş radyasyonuna, UV ışınlarına ve ozona karşı yüksek dayanımlıdır
  • Polistren , poliüretan ve bitüm ile uyumludur, eski bitümlü kaplamalar üzerine direkt uygulanabilir
  • Yaşlanmaz, yapının ekonomik ömrü süresince özelliklerini yitirmez
  ve son olarak içerisindeki uv malzemesinden dolayı kullanım alanı son zamanlarda gelişmiştir

  Dez avantajını soracak olursanız kanserojen etkisi vardır.
   
  Tuğba Çivioğlu bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.