• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kimyasal arıtma tesisi çamur oluşumu

Gamze Y.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Arkadaşlar kısaca nötralizasyon,flokülasyon, çökeltme havuzundan oluşan bir kimyasal arıtma tesisinde filtre preslere aldığımız çamuru daha iyi oluşturabilmek için, ek çamur tankı yaptık çamurları oraya alıp sonrasında filtre preslere vermek için tabi uygulamaya sokmadık uygulama aşamasında bir çalışma. Ama ben birşeyi farkettim bikaç gündür demirüç nitrik asit ilavesi fazla yaptığımızdan ötürü olsa gerek yeni yaptığımız tankta çamur çökeltmeye bıraktığımızda yüzeye çıkan suda sanki biraz yağ oluştu. sizce bunun sebebi ne olabilir demirüç nitrikten kaynaklı olabilir mi?

Gamze hanım büyük ihtimalle "demirüç nitrik" dediğiniz kimyasal demir 3 klorür dür. Onu da fazla koyduğunuz zaman yağ oluşmaz. Çökeltim havuzunda yüzeye çıkan ya dipte çok beklemiş çamurdur ya da atıksuyunuza gerçekten yağ girmiştir ve çökeltim havuzunda yüzeye çıkmıştır. Fotoğraf olursa biraz daha yardımcı olabiliriz.

Evet @hakanme Bey, demir üç klorür yanlış yazmışım. Çok beklemiş çamurun yüzeye çıkma ihtimali belki olabilir ama yağ girmesi kafa karıştırıcı. Fotoğraf çekebilirsem atarım.Teşekkür ederim.