Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Klima suyu analizi nerede yapılır?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  haberlerde klimanın L. Pneumophilia adlı bakterinin zatürreye neden olduğu vardı bunu biliyordum zaten ama biri yorumlarda klimanın suyunu nerede tahlil ettirebiliriz demiş böyle birşey yapılabiliyor mu ? yapılıyorsa nereye başvurulmalı, ücretli midir?
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Çevre lâboratuvarları yapabilir sanıyorum.
  Bu bakterinin Lejyoner Hastalığına sebep olan bakteri olduğunu sanıyorum. Bir ara araştırmıştım biraz. Bu bakteriler sularda görülmesi daha ziyade normal ( Yani karşılaşılabilen durum ) deniliyordu ancak ciğerlere girmesi sonucunda bağışıklığı güçlü olmayan insanlarda hastalığa sebep olabiliyor diye okumuştum. Ciğerlere girmesi için de klima şu şekilde yardımcı oluyor:
  Biliyorsunuz klimalarda su damlacıkları oluşabiliyor. Bu damlacıkların aeresol hâlinde havadan ciğerlere girmesi olasıdır. Öksürme refleksi o an yeterli olmazsa damlacık ciğerlere gidebiliyor. Tabi ki hizmet sektöründe iş yapan kurumlar için bu bakteri olmamalı diye tahmin ediyorum.
  Otellerde çeşitli sularda bu analizlerin çevre lâboratuvarları tarafından yapıldığını biliyorum. Kısacası yapılabilir :)
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Bir şey ekleyim, klima suyundan daha ziyade belki filtreler incelenebiliyor da olabilir.
   
 4. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  evet lejyoner hastalığını bu bakteri yapıyor ama yorum yazan birinin sorusu evlerde olan klimalar içindi. gerçi filtrelere yerleşiyorsa sanırım öyle zaten filtrenin yılda 1 değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. evlerimizdeki klimaların sularını nerede tahlil yaptırırız diyorlar. benim bildiğim böyle bir uygulama yok .
   
 5. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Suyu herhangi bir lâb tahlil eder de, bu bakteri klimanın suyunda mıdır ondan emin değilim.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...