• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Klorla Dezenfeksiyon

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
Amaç, suların dezenfeksiyonunda klor kullanımını uygulamalı görmek, gerekli klor miktarını hesaplayabilme becerisi kazanmaktır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Su kaynaklarının veya atıksu deşarjlarının dezenfeksiyonundan maksat, patojenik organizma sayının azaltılarak bu kaynaklardan ortaya çıkabilecek risklerin minimize edilmesidir. Dezenfeksiyon işlemi ısıtma, ultraviyole, klorlama gibi yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu yöntemler arasında klorlama yöntemi içme suyu ve atıksu arıtımında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bir su numunesinin klor ihtiyacı, numuneye uygulanan klor miktarı ile belirli bir temas süresi sonunda ortamda bulunan serbest, bağlı veya toplam bakiye klor miktarı arasındaki farktan hesaplanabilir. Genel olarak tesis tasarımında serbest bakiye klor göz önünde bulundurulmaktadır. Bir suyun klor ihtiyacı uygulanan klor miktarı, pH, sıcaklık ve temas süresi ile yakından ilgilidir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • KLORLA DEZENFEKSİYON.pdf
    266 KB · Görüntüleme: 286
Üst