• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

KOİ Değeri ve çökeltme havuzunun yüzeyinde çamur birikimi

halilcevre

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ersem plastik ve granül dış tic. ltd. şti.
arkadaşlar merhaba arıtma tesisim fiziksel+kimyasal+biyolojik arıtmalardan oluşan bir paket arıtmadan sorumluyum.Bu tesis de çıkış suyunun KOİ Değeri 2800 mg /l civarında çıkıyor.bunu nasıl düşürebilirim.
2. Ardışık kesitli reaktör havalandırma havuzumun üzerinde çamur birikmesi olmaya başladı bunun çözümü nasıl olmalı teşekkürler şimdiden

@halilcevre
acaba gırıs koi degeriniz nedir? çıkışın bu kadar yuksek olması anormal. çıkan degerler ve camur olusumu gıderımın olmadıgını ve bakterilerin öldügünü gosterıyor. burada asıl soru bence bakterileri öldüren sebebin ne olduğunu bulmak? bence cıkan yuksek COD nin ve bakteri ölümlerinin sebebi söylediğiniz kimyasal sistem olabilir. tam açıklamamişssınız ama yüksek ihtimalle kaynak orası die düşünüyorum.

Pardon giriş koi değerim 2800 çıkış 2200 bakteri yeni aldım 600 mg/l var f/m oranını bilmiyorum herhangi bir organik madde atmıyoruz

Size net birşey söylim arıtmanız çalışmıyor şuanda 2800 ile gelen bira atıksu 2200 ile çıkış yapıyorsa verim arıtma veriminiz %21 demektir ki bu da muhtemelen sadece fiziksel arıtmanın verimidir.

Acilen havalandırma havuzundaki çamur miktarına bakın,
havalandırma havuzundaki oksijen miktarına bakın,
C/N/P oranına F/m oranına bakın,
Kimyasal arıtmada kullandığınız kimyasalların miktarı projede yazan jar testiyle aynı mı yada yakın mı ona bakın,
Arıtma tesisiniz hangi kirlilik yüklerine göre tasarlanmış ona bakın,
Ne kadar sıklıkla çamur çekiyorsunuz ona bakın,

Yani demek istediğim kimyasal + biyolojik arıtma kısımlarını iptal edin sadece fiziksel artıma yapın %21 verimlere yine ulaşırsınız. Kimysal ve biyolojik kısım pert bu yüzden arıtmıyor.

havalandırma havuzunda ya bakteri fazlalığından yada oksijen azlığından anerobik şartlar oluşmuş bakteriler ölüyor. Ve yapısında bulun azotu N2 olarak suya salıyor. N2 ucuzu bir gaz olduğu için çamuru yukarıya suyun üst kısmına taşıyor.

@kubiay DUMAN

bence de giderim olmuyor fakat bunun sebebinın bakteri fazlalıgının oldugunu düşünmüyorum. bence bakteri ölümlerinin sebebi fazlalık degıl. dedıgınız gıbı oksıjenı eksık verıyor olabılırler veya kımyasallardan kaynaklı olarak oluyor olabılırler ve bu sebeble aerobık ortam kaybolmus olabılır.

@Emre ALKAN ben her ihtimal üzerinde durdum deneyler sonucunda ne bir sonuç alacağına inanıyorum

arkadaşlar tekrar merhaba bu arada şunu belirtmeliyim işe yeni başladım plastik geri dönüşümü üzerine bir şirket bugün aldığım analiz sonuclarına inanamadım KOİ GİRİŞ=5000 mg/l çıkıs 2800 çökeltme havuzundaki koi 4285 mg /l çıktı bakteri 450 mg/ l çıktı. f/m oranını 4.4 buldum. bunları nasıl çözebilirim kanala su desarj etmem lazım edemiyorum. vidanjor parası aldı basını gitti. bunun bir çözümü olmalı yardımıcı olursanız cok sevinirim.şimdidien çok teşşekkürler.

@halilcevre Hilal hanım yaptığım yorumu okur musunuz. Aıksuyunuzda oksijen yok resmen aynı zamanda f/m oranı 4,4 nedir :D çok fazla. Bu nedemek biliyor musunuz mikroorganizmanın çok az kirlilik yükünüz çok fazla. Ama 450 mg/l fena değil bu seferde yanlış hesaplamış olmanız lazım f/m oranını. Çözünmüş oksijene bakınız blower ve difüzörlerinizi kontrol ediniz

Koi gideremiyorsunuz ve oksijen seviyeniz düşük büyük ihtimal ondan kaynaklanıyor. Oksijeni neyle sağlıyorsunuz Blower ise blowerın verim oranını yükseltin. oksijen sensörlerinizin varsa eğer orda belli olur. Suyun zaten organik madde bakımından çok fazla buna paralel fazla oksijen vermeniz gerekiyor. :)

BOİ NI KOİNİN 0.45 kabul edip hesapladım boi deneyi yapıcak ekipmanım yok şirkette. değer bu çıktı blower ve difüzörler gayet iyi çalışıyor.

Selamlar Kubilay Bey
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
konusunda bilgi almak istiyorsanız. Aşağıdaki siteden rahatça yararlanabilirsiniz. Herhangi bir problemde aşağıda verdiğim mail adresine mail veya telefon numarasından ulaşarak mühendis ekibimizden yararlanabilirsiniz.
+90 (216) 660 13 05
info@ekinendustriyel.com
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Saygılar