Kurban timi

Melike İlbilgi

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Tem 2010
Mesajlar
166
Tepki puanı
179
Puanları
43
Konum
Ankara
Kurban Timi

Türkiye genelinde hayvan haklarını savunan dernekler, Kurban Bayramı'nda sokakta, caddede, otoyol kenarlarında kesim yapan, kanları sokağa akıtan, etlerini, deri ve atıklarını açığa atanlarla, hayvanlara eziyet edenleri ihbar için ''fotoğraflı timler'' kurdu.


kurban[1].hlarge.jpg


Eylem Söylem Grubu Başkanı, Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) İzmir Temsilcisi Nur Şule Baylan, sokaklarda her yıl görülen ''vahşetin'' bu yıl yaşanmaması için ''Sokaklarda kan akıtanları ihbar etmek için, ihbarcı olun'' sloganıyla Türkiye genelinde bir örgütlenme modeli oluşturduklarını belirtti.Türkiye'deki hayvan haklarını savunan derneklerle uzunca bir süredir bu konuda bilgi alış verişinde bulunduklarını, kurbanın dini bir vecibe olduğunu, bunu yerine getirirken ''hayvanın canlı olduğunun'' akıldan çıkarılmaması gerektiğini ifade eden Baylan, hijyen koşullarına dikkat edilerek, hayvanlara işkence yapılmadan ''kurbanın gerçekleşmesini'' beklediklerini söyledi.

Baylan, ''Kurban Bayramı süresince her şehirde, ilçede oluşturulacağımız timler, sokakta kan akıtan, hayvanlara eziyet veren kişilerle muhatap olmadan, durumu fotoğraflarla belgeleyip belediye zabıtaları ile Çevre Müdürlüklerine ihbarda bulunacak. Biz kurbanın belediyelerin gösterdikleri yerlerde kesilmesini ve özellikle de çocukların gözleri önünde bunun yapılmamasını rica ediyoruz''dedi.

Baylan, sokakta kurban kesenlere 250 lira, hayvanlara eziyet edenlere ve kesim usullerine uymayanlara 686 lira ceza verileceğini, kesimin ehliyetsiz kişilerce yapılması halindeyse cezanın bin 716 liraya çıkacağını hatırlattı.Cezaların İçişleri, Tarım ve Köyişleri, Çevre ve Orman Bakanlığı ile belediyeler tarafından uygulanacağını anımsatan Baylan, şunları kaydetti:''Kesilen cezalar bir rapor halinde Çevre İl ve İlçe Müdürlüğüne gönderildiği takdirde katlanarak artacak ve çevreyi kirletenlere bin 293 lira para cezası verilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, sokaklarda kurban kesiminin önüne geçmek için vaaz ve hutbelerde, modern yerlerde vekaletle kurban kesilmesinin dinen sakıncası olmadığını anlatacak. 'Kurbanımı kendim keseceğim' ısrarını sürdürenlereyse her yıl olduğu gibi bu yıl da Halk Eğitim Merkezlerinde hayvanın nasıl kesileceğine dair uygulamalı eğitim verilecek. Belediyelerin hijyen koşullarıyla hazırladığı, devletin tüm mekanizmalarının seferber olduğu Kurban Bayramı süresince, vatandaşlarımızın vahşet uygulamadan kurbanını kesmesini istiyoruz. Aksi takdirde, sokak timlerinin tespitleriyle bu kişilerin yaptıklarını yanlarına bırakmamak için her türlü girişimi yapacağız.''

kurban[1].hlarge.jpg
 
Üst