• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

kütle denge

Tuba Beyter

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Harzem Enerji Ve Geri Dönüşüm San Tic Lti.Şti
mrb ben geri dnüşüm tesisinde yeni işe başladım.Atık yönetimn uygulamasında tanımlamalarda ürün olarak prestlenmiş atıkları göstermişler sizce bu dğru bi çalışma mı?

Preslenmiş atıklar eğer herhangi bir kırma vb işlemlerden geçmezse ürün olarak göstermek doğru değil. Çünkü preslenmiş atıklar ürün niteliğinde değildir.

Öncelikle çok tşkr ederim.Atıklar kırma işleminden geçmiyor sadece ayıklanıp prestleniyor fakat tesis R12ye tabidir bunun için proses işleminde bunlar yapılır duyumunu aldım.

@tubabytr
ayıklayıp presleyip satıyorsanız siz toplama ayırma tesisi olmanız gerekir. oysa ki geri kazanım firmasında çalışmaya başladım diyorsunuz. presleyerek sattığınız yer geri kazanım firması olabilir. atık olarak proses yapmanız gerekmektedir.

Evet toplama ayırma tesisidir.Fakat MOTAT sayfası güncellenmiş ürün çıkışı yok sadece atık çıkışı yapabiliyorum.ürün çıkışını nasıl yapmalıyım ?

benim sayfamda bunlar yok.kafamı karıştıranda budur.mesela tanımlamalar,ürün satış işlemleri yok

@tubabytr

siz tat tesisi olduğunuz için prosese karışık atık girişi olup çıkışı ise (cam, metal, kagıt vs ) tek atık halınde olur. Ürün oluşumu gerçekleşmez, katkı maddesi eklenmez sizde.

1-) Proses girdileri => Girdi atıklar => karışık ambalaj atığı(15 01 06) (Giren karısık atık 10.000 kg olsun)
2-) Proses çıktıları => Proses çıktısı atıklar ve diğer atıklar => Cam, Metal, Kağıt ve Karton, Plastik ...ambalaj atığı(atık kodu) (çıkan atık 9.000 kg olsun)
3-) Fire Açıklama => (giren- çıkan) 1000 kg olur.(acıklama kısmına; Değerlendirilemeyen atık yazabilirsiniz)

Son olarak kayıt yapıp geçersiniz. Tarihlere dikkat edin. Yeni başladığınız için aşamalı yazdım. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

aynen oyle yaptım.
fakat önceki mühendis ürün olarak yapmış stoğumda presti pet vs.görünüyor yani onların çıkışı yapılamıyor bunu nasıl düzeltmeliyim?
son bir sorum olucak:)karışık plastik ambalajları PE,PP olarak ayırmam gerekmiyormu?

merhaba benimde bir sorum olacak bende toplama ayırma tesisinde çalışıyorum MOTAT sistemi güncellendi evet kütle denge kısmında proses kaydı oluşturma var vebizim firmamızda R12 kapsamında şimdi benim sorum ben faturaları tek tek her ay düzenli olarak giriyorum ama proses kaydı ilgili olarak sıkça sorulan sorular kısmında şöyle bir açılama okudum aynı fabrikan aynı türde gelen atıkları toplu olarak ayın son günü girilebilir yazıyor şimdi ben düzenli olarak tek tek girdiğim için ayrı etten proses kaydı kısmında yeni proses kaydı oluştur bölümde R12 kapsamında toplu bir şekilde gelen atıkların türlerine göre tekrar girmem gerekiyor mu benden önce çalışan mühendisler oyle bir şey yapmamışlar ve birazcıkta kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

S@Seren Doğan
Seren hanım Merhaba, atık üreticilerinden almış olduğunuz tehlikesiz atıklar aynı ay içerisinde aynı firmadan aldığınızda o ayın sonunda atık miktarını toplu olarak girebilirsiniz. Mesela aralık ayında a firmasından ayın 3, 5, 12 ve 31 aralıkta 5, 10, 15 ve 20 kg tehlikesiz atık aldınız diyelim. Siz atık alışına 31.12.2017 tarihini seçerek atık miktarına toplam olarak 5+10+15+20=50 kg yazabilirsin.

tamamdır anladım yalnız ben proses kaydı kısmına giriyorum karışık ambalaj olarak seçtiğimde sistemde bulmuyor çünkü ben sisteme karışık ambalaj olarak giriş hiç yapmadım ve benden önceki çalışanlarda karışık ambalaj şeklinde giriş yapmamışlar ve doğal olarak stok miktarı yok bu durumda mesela diyelim ki bana 150101 kağıt karton ambalaj 1530 kg geliyor diyelim ben proses kaydı yaparken proses girişi ve prosesten çıkışa 150101 şeklinde kodlayıp giriş ve çıkış miktarlarını bu şekilde mi yapmam gerek yada proses kaydı oluşturmam gerek mi bunu anlamış değilim ..

@Seren Doğan atık kabulüne göre giriş çıkış yapabilirsiniz. Yani siz atığı tek çeşit olarak aldıysanız(atık kabulü metal,cam vs a.atığı olarak yapmışsanız) proses giriş çıkışınızda da aynı ürün giriş çıkışını gösterirsiniz ve fireniz sıfır olur. Gelen karışık ambalaj(kabulünüz karışıksa) ise çıkışı da ona göre metal, cam, kagıt.. a.atığı olarak çıkar ve fireniz sıfırsan farklı olabilir. Proses kaydı oluşturmanız daha sağlıklı olur.

Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak. TAT firmasında çalışmaktayım . Firma Kütle denge sistemine daha önce hiç bildirim yapmamış. Geçmiş yıllara yönelik bildirimleri yapabiliyor muyuz bir bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

çevreci3;benim karışık ambalaj plastiklerim var bunları proses işlemlerinde girişini yapıyorum fakat proses çıktılarında PE veya PP plastik kodları ayrı çıkmıyor hepsi 150102 olarak çıkıyor karşıma.hepsini 150102 olarak çıkardım sorun olmaz mı?200139 atıklarını 200139 olarak çıkışını yapıyorum 200139 atığın proses girdi çıktı yapmama gerk varmı çünkü bunu ayıklamasını yapmıyoruz

150102 diye çıkman gerekiyor zaten.Sen bunun ayrımını fatura keserken yapmalısın (PE, PP, PS..).200139 kodu cinslerine göre ayırmadan satışını yapıyorsanız girdi ve çıktı aynı olmalı zaten. @tubaby

Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak. end. arıtma tesisinde çalışmaktayım ve işe yeni başladım. Tesis de ki çamur kurutma ünitesi çevre izni aşamasındayız. Kütle denge raporlarını yapmam gerekiyor fakat kademe olarak hangi aşamadan başlayacağımı bilemedim. Bakanlığın yardım videolarına baktım fakat pek birşey anlamadım.Muhtemelen atladığım adımlar var. Prosesi R12 kapsamında, çıkan çamur tehlikeli sınfıında
Yardımcı olursanız çok sevinirim, bir haftadır buna uğraşıyorum hala yapamadım.