Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Maden sektörü ve çevre izni alimi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında sdagtekin tarafından paylaşıldı.

 1. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar,
  aynı ruhsat alanı içerisinde krom ocakları ve bir adet zenginleştirme tesisimiz var, biz bunlara tek bir çevre izni aldık krom ocağı ve zenginleştirme tesisi olarak, yani butun ocaklardan çıkarılan maden aynı tesiste aynı işletmeci adına işleniyor. yine aynı iş yeri sgk nolu diğer bir ocağımız devreye giriyor fakat ruhsatı farklı. ruhsatı farklı olmasına karşın aynı tüzel kişiliğe ve aynı iş yeri sgk nosuna sahip. beniö çevre izinim işletme adına olduğuna göre ve burasıda aynı işletme olduğuna göre çevre izninde herhangi bir işlem yapmama gerek var mı sizce. bu nokta bana açık gibi geldi. hadi diyelim ki hayır adres farklı ruhsatı farklı yeni bir çevre izni süreci başlatmalısınız derseniz de buranın ne kapasite raporu olacak, ne bir atık yönetimi olacak, ne sicil gazetesi olacak çünkü bağımsız değil. (ocakta oluşan atıklar tesiste yönetiliyor, yağ, filtre değişimleri hespsi mevcut tesiste yapılıyor)
  arkadaşlar uzman görüşlerinize ihtiyacım var.
   
 2. celyagut

  celyagut CMNet Üyesi

  bahsettiğiniz diğer ruhsatın ÇED durumu nedir peki? Ayrı olarak hazırlatmış olduğunuzu düşünüyorum.
   
  umitboz bunu beğendi.
 3. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  evet ayrı bir çed raporu mevcut Cansu hanım, ama mesafe 7-8 km falan yani uzaklık diğer ocaklardan farklı değil.ve ayrı bir işyeri olmayacak var olan işyerinin içerisine eklenecekmiş.
   
 4. celyagut

  celyagut CMNet Üyesi

  Kararsız kaldım aslında. Bence entegre tesis olarak düşünülerek tek izin başvurusunda bulunulabilir. Ama tabii daha önce karşılaştığım bir durum olmadığı için emsal gösteremiyorum. Sonucu öğrenince benimle de paylaşırsanız sevinirim:)
   
 5. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  ;) tabii ki paylaşırım ama bunun net bir çözümü olmayacak bence entegre olması konusunda da kendi başına bir ocak ve farklı bir iş yeri no su yok büyük bir ihtimal bir işlem başlatmayacağız sanırım..
   
 6. hatice kübra

  hatice kübra CMNet Üyesi

  Ocak için ayrıca emisyon konulu çevre izni işlemleri başlatılmalıdır.Kapasite raporunu şimdiye kadar almanız gerekirdi. Bir an önce kapasite raporu alınarak, fiziksel şartları da tamamlayarak uygunluk başvurusu ile çevre izni sürecini başlatmalısınız.
   
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  hatice hanım teşekkür ederim cevabınız için fakat oraya bir kapasite alınması söz konusu değil, ayrı bir iş yeri değil, ve kapasite raporunun alınması için istenilen belgeler hazırlanamaz ayrı bir iş yeri olmadığı için (sgk kayıtları vesaire ayrı bir giriş olarak yapılmıyor) farklı bir iş yeri olmadığı için kapasite raporu sicil belgesi gibi evraklar düzenlenemez.

  ben burayı ekstra bir tesis olarak ta ekleyemem çünkü tesis değil var olan çevre izinli tesisin ocaklarından birisi, bizim mevcut durumumuzda da zaten aynı ruhsat içerisinde yedi adet poligon ocak ve bir adet tesis var bunların çevre izni tek.

  sistemden yeni tesis olarak eklemeye kalkışsak, sistem sgk iş yeri numarasını soruyor dolayısıyla sgk iş yeri numarası daha önceden sistemde bulunuyor, tekrar aynı numara ile yeni tesis eklenilebilir mi tesis kullanılan sgk iş yeri no ile?
   
 8. hatice kübra

  hatice kübra CMNet Üyesi

  ilk yazmış olduğunuz bilgide ayrı ruhsatının olduğunu yazmıştınız. Ayrı ruhsat varsa zaten kapasite- ticaret sicil vb. belgelerde mevcuttur. (ruhsat Başvurusunda ekler de istenir.)
  Ek- 2 ;
  2.16 Patlayıcı kullanılan maden ocakları.
  2.17 Üretim kapasitesi 200 ton/gün ve üzeri olan ve 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununun I.Grup a ve b, II.Grup (kireçtaşı dahil), IV.Grup, V.Grup’larında yer alan madenlerin çıkartıldığı ocaklar.

  maddelerinden biri olarak tesisi ayrı yerde olan ( zenginleştirme tesisi olmasa da) sadece ocak faaliyeti gösteren tesisler için de çevre izni başvuru yapabilirsiniz.
   
 9. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  :S ayrı ruhsata ait hiç bir şey yok yani mevcut olan bahsettiğim tesisin ve ocakların olduğu yerin kapasite raporu ve sicil belgeleri var.yeni olan ocak ayrı ruhsatta o yüzden bireysel izin almak zorunda olduğumuzu mu düşünüyorsunuz?
   
 10. hatice kübra

  hatice kübra CMNet Üyesi

  ayrı ruhsat demek ayrı bir işletme demektir. Sistemde kayıtlı olan tesisinizin altına tesis olarak ekleyip çevre izni sürecini bu şekilde devam ettirebilirsiniz. Çed dosyanızda ayrı. Ruhsat ve çed bireysel olarak yaptırıldı demek çevre izni de bireysel demek bence. Siz İl Müd. kurum görüşü sorun isterseniz. Ama muaf değildir çıkarsa işlemlerinizi başlatmanız gerekecektir.
   
 11. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  evet aslında sizin belirttiğiniz durumlar için ayrı çevre izni alınması gayet açık görülüyor, iş ' iş yeri sgk no' sunun aynı olması noktasında karışıyor. aynı iş yerine tekrar izin almak gibi bir durum. ama sanıyorum kı ayrı bir izin alınacak, fakat yüklenecek gerekli belgeler olan kapasite raporu ve sicil gazetesini çevre izni mevcut olan tesisin belgelerini yükleyeceğiz, aynı iş yeri çünkü
   
 12. hatice kübra

  hatice kübra CMNet Üyesi

  normalde ayrı iş yeri sgk no başvurusunda bulunulmalıdır. Yanlış bilgi vermek istemem ama bildiğim kadarı ile ve kendi tesislerimde olan durum şöyle ki merkez ltd. Şti.'ye bağlı çalışan değişik adreslerdeki tesisleri için merkeze bağlı ayrı sgk nosu için başvuru yapmanız gerekli. Yeni tesis ve sgk No da firma için ayrı İSG Hizmeti vb. sorumluluklar getirir. Firma bunun için sgk no almaktan kaçıyor olabilir. Sistemde alt tesis olarak eklerken aynı sgk no'yu girseniz.
   
 13. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  aynı il olduğu için o şekilde yapılıyor muş.
   
  hatice kübra bunu beğendi.
 14. burhaneddin

  burhaneddin CMNet Üyesi

  Entegre tesis mi? Yani ocak alanindan cikan madenler ana tesiste mi isleme tabi tutuluyor? Eger oyleyse entegre tesis olarak dusunulur ekstradan cevre izni basvurusunda bulunmaniz gerekmez. Ama ocak alani yaninda isleme tesisi varsa o vakit ayni vergi daire numarasi ile sisteme ikinci bir tesis ekleyip cevre iznine basvurmaniz gerekir (adres bilgileri vs degismesi gerek). İkinci alinan ced raporu kapasite artisi icin mi yoksa acilacak ocak icin alinmis ced raporu mu? Ced raporu alinmasi icin ortada bir tesis olmasi lazim ve siz ocaga alinan ced raporundan bahsediyorsunuz??? Biraz karisik bi durum.
   
 15. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  :) evet @burhaneddin bizim elimizde var olan çevre izni entegre yani ocaklar ve tesis olarak, çünkü her ocaktan alınan malzeme tek tesiste işleniyor. bunun sonrasında yeni açılan ocak ta aynı şekilde diğer var olan ocaklarla aynı iş yeri sgk no suna bağlandı ve çıkarılan malzeme aynı tesiste işlenecek hatta personel ihtiyaçları bile var olan tesisten karşılanacak. ocağın çed 25 hektar üzer madencilik faaliyeti olarak alınmış tesis yok, zaten çed içerisinde de çıkarılan malzemenin var olan tesiste işleneceği yazıyor.

  biraz karmaşık durum ama sanırım diğer arkadaşların da dediği gibi aynı iş yerine bağlı olmasına rağmen ayrı bir süreç işletilecek, çünkü farklı ruhsatta yer alıyor.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...