Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

mali sorumluluk sigortası

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Evrem Yeşil tarafından paylaşıldı.

 1. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar
  mali sorumluluk sigortasını toplama ayırma tesisleri yaptırıyor mu?
   
 2. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Mali sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğü
  MADDE 16 –
  (1) Miktarına bakılmaksızın tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması, bertarafı ve prosesten kaynaklanan tehlikeli atıkların geçici depolanması faaliyetlerinde bulunanlar faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara verebilecekleri zararlara karşı tehlikeli atık malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar. Sigorta yaptırma zorunluluğuna uymayan kurum, kuruluş ve işletmelere bu faaliyetler için izin ve lisans verilmez.
   
 3. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  Ben birşey sormak istiyorum mali sorumluluk sigortasını ne için yapıyoruz bilgi verebilir misiniz ?
   
 4. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Yukarıda yazıyor :)
   
  Tunç Bozkurt bunu beğendi.
 5. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  Evet ben yazdım benden önce siz yazdınız yoksa tekrar yazmazdım tesekkür ederim :)
   
 6. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  zor durumda kalmadıkça yaptırmayın, yaptırdıysdanız da ayp sunduktan sonra veya denetimden sonra mali sorumluluk sigortasını sözleşmesini iptal edip paranızı alınız.

  herhangi bir çatlama patlama olupta parasını alan varsa mesaj atsın.

  İl çevrede ki arkadaşlar istiyorlarda niye istiyorlar onuda bilmiyorlar...
   
 7. ben 500 kişilik şantiye için yaptırdığımda çok abzült fiyatlar aldım. en son 330 tl gibi bir rakama şirketin sigortacısına yaptırdım. asla kullılmayacak lüzumsuz bir sigorta türü. bencede mecbur kalmadıkça yaptırmayın uğraşmayaın.
   
 8. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Meslekteşlarımız bile gereksiz buluyor, firma sahiplerinin gereksiz bulması çok doğal. Ben her firmamda yaptırıyorum. Yaptırmaları konusunda dil döküyorum ikna etmeye çalışıyorum.
   
  Pınar Pelit Demir ve Kübra Ertaş bunu beğendi.
 9. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Serkan Çiçekay yapılmasında fayda ama.İşverene bu tarz durumları anlatmak ve ikna etmek.işte bütün mesele bu:)
   
 10. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş CMNet Üyesi

  Peki diğer arkadaşlar böyle derken sizce faydası nedir yararlandınız mı?
   
 11. SaMeD_34

  SaMeD_34 CMNet Üyesi

  p) Bu Kanunun 13 üncü maddesinde öngörülen malî sorumluluk sigortasını yaptırmayanlara 46.501 Türk Lirası idarî para cezası verilir.:krktm:
   
  Kübra Ertaş bunu beğendi.
 12. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar " Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı olarak faaliyet gösteren kuruluşların Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Mali Sorumluluk Sigortasını yaptırma zorunluluğunun bulunmamaktadır" paylaşmak istedim.

  İyi Çalışmalar.
   
  tuncayavcı ve Kübra Ertaş bunu beğendi.

 13. evet kardeşim çok mantıksız :) poliçeyi okuyun. mali sorumluluk poliçesinin içeriğinde, mesela atık gönderirken, lisanslı araç olmadan yollayamıyorsunuz. e o aracın sigorta lisasn vb belgelerini zaten alıyorsunuz. yani olmak zorunda.. e şantiyemde bir kaza olduğunda baş vurabiliyor muyum? hayır.. e kim faydalanacak bu sigortadan diye o zamanki şirket sigortacısına sordum. aldığım cevap; atığı alan araç yolda giderken bir tarlaya uçsa tüm ürünleri hebaa olsa ve yağ sızıntısı olsa, toprak kirlense mesela o zaman kullabiliriz dedi. peki katı olan kontamine atıkların öyle olası bir kazada çok büyük tahribat vermesi söz konusu değil. ha benimde çok yağlı varil vb çıkıyordu eyw. ama bir tankerin sızdırması ile bir olmaz. e diyelim ki atık yağ yollarken tanker uçsa. e araç petder in. petderin zaten her türlü sigorta ve kaskosu var. ben yine bunu kullanamam ki.. yani tamamen prosedür olan bir poliçe... ben ilk mali sorumluluk sigortası teklif fiyatını 12.000 tl civarında almıştım. sonra 330 tl civarı bişeye halloldu... yani işin ciddiyeti bu rakamlardan dahi belli.. benim görüşüm lüzumsuz olduğu yönünde... ha 'kirleten öder' olaylarını vb biliyorum. ama işin pratiğine bakmak lazım. kanunen doğru pratikte tamamen yanlış bir prosedür... saygılar.
   
 14. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Merhaba Pınar Hanım, kaynak var mı elinizde? Araştırdım ama bulamadım. Elinizde varsa paylaşabilirseniz sevinirim. Teşekkürler
   
 15. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Merhaba Gizem Hanım özellikle ilçe devlet hastanelerinin tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu var mıdır diye İl Müdürlüğüne görüş sormuştum, bunun üzerine İl Müdürlüğü Bakanlıkla görüşmüş ve Bakanlıktan gelen görüş yazısı da ektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

  Gizem Sunar bunu beğendi.
 16. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  10 Nisan 2016 PAZARResmî GazeteSayı : 29680
  YÖNETMELİK
  Başbakanlık (Hazine Müsteşarlığı)’tan:
  TEHLİKELİ MADDELER İÇİN YAPTIRILACAK ZORUNLU SORUMLULUK
  SİGORTALARINA İLİŞKİN TARİFE VE TALİMATTA DEĞİŞİKLİK
  YAPILMASINA DAİR TARİFE VE TALİMAT
  MADDE 1 – 9/5/2010 tarihli ve 27576 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimatın ekinde yer alan Tablo 3, Tablo 5 ve Tablo 7’ye aşağıdaki dipnot eklenmiştir.
  “*Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası için kapasite raporunda yer alan tesisin ürettiği, topladığı, taşıdığı, ara depoladığı, yeniden kullandığı, geri kazanım ve/veya bertarafını sağladığı tehlikeli atık miktarı esas alınarak yıllık tehlikeli atık miktarı hesaplanacak ve bu atığın maliyetine göre sigorta teminatı ilgili yıl tablosundan seçilecektir. Tesisin kapasite raporunun olmaması veya kapasite raporunda tehlikeli atık miktarına ilişkin bilgi yer almaması halinde tesisin bir önceki takvim yılı içerisinde oluşan veya yönetimini sağladığı ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Bilgi Sistemi üzerinden beyanı/kütle denge bildirimi yapılan tehlikeli atık miktarının maliyetine göre sigorta teminatı ilgili yıl tablosundan seçilecektir.”
  MADDE 2 – Bu Tarife ve Talimat yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 3 – Bu Tarife ve Talimat hükümlerini Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

  Yalnızca atık üreticisi ise ve atıklarının maliyeti bir kazanç değil gider şeklinde ise.... diyelim ki yıl boyu yalnızca kontamine atığı oluştu tesiste ve toplasan 100kg etmedi, bunu istaç a verdi ve yaptığı ödeme atık için 45 nakliye için 250 diyelim... bu durumda nasıl bir yol izlenecek.... bu sigortanın sınırlarının daha ayrıntılı olması gerek sanki.... boşu boşuna sigorta yaptırdığımız tesislerimiz var sanki.... her tesis fabrika boyutunda değil ki, atölye bile değil bazıları... bilemiyorum ben çok zorlanıyorum açıkçası firmaları ikna etmekte....
   
  tayfun aydın bunu beğendi.
 17. rıdvan öztekin

  rıdvan öztekin CMNet Üyesi

  Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerinin ısrarla istediği saçma evraklardan biridir.
  Yazık günah, işletmeci fabrikamız tamamen sigortalı diyor haklı olarak , 2 m2 lik alan için bir daha ne sigorta yaptırıyorum diyor.
  O poliçeyi koyduk, zati alilileri üstün bilgili memurlarımız kabul etmedi.
   
 18. Volkan SEZER

  Volkan SEZER CMNet Üyesi

  Burada atığın miktarına göre sigorta yaptırılacak deniyor fakat bu sigorta ciro, kazanç üzerinden yapılmıyor mu ? Araştırdığımda net bilgi bulamamıştım, sürekli çalıştığımız sigortacı daha önceden ciro üzerinden yapmış bende öyle yaptırdım fakat bana atık üzerinden hesaplanması daha mantıklı geliyor doğal olarak
   
 19. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

  Volkan bey merhabalar ,

  Sigortacılar bu işten ne kadar daha fazla para kazanma derdinde olduklarından sizden üretim cironuzu istiyorlar. Bu yanlış bir uygulama. Sizinde dediğiniz gibi atık cironuz ne kadarsa o miktara göre sigorta yapılmaldıır. Geçen sene ödediğimiz 1321 tl sigorta bu sene ben yeni başladım ve hemen düzelttim 214 tl ye yaptırdım ki döküm sektöründe çalışıyoruz atıklarımız fazla.
   
  Volkan SEZER bunu beğendi.
 20. Gizem Sunar

  Gizem Sunar CMNet Üyesi

  Yeni açıklanan tarifede atık üzerinden olması gerektiği yazıyor zaten. Ben mi yanlış anlıyorum? Sanırım bu konudaki soru işaretlerini gidermek için böyle bir şey yayınlandı.
  Ben bu yıl yenilediğimiz sigorta için 2015 yılında beyan ettiğim tehlikeli atık miktarlarını verdim. Onun üzerinden yapıldı sigorta. Fiyat da biraz yükseldi gibi bu nedenle.
   
  Volkan SEZER bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları