Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Membran tasarim (kağit endüstrisi) yüksek lisans ödevi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Murat Kubilay tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  Merhabalar;
  Yüksek lisans ödevim için membran tasarımı (kağıt endüstrisi) yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Daha çok hangi değerler neye göre seçilir üzerinde durmam gerekiyor. Ticari anlamda değil de ödev anlamında bilgilere ihtiyacım var. Teşekkür ederim.
   
 2. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  Kağıt endüstrisi atıksuları kirlilik parametrelerine göre hangi membran sistemini mi kullanman gerekiyor yanlış mı anladım acaba ?
   
  Murat Kubilay bunu beğendi.
 3. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  @glcndgn öncelikle teşekkür ederim.
  Şöyle anlatayım. Yüksek lisans danışman hocama elimdeki ticari çalışmaları derleyerek 1200 m3/gün kağıt endüstrisi membran tasarımı ile gittim. Uygun olmadığını, işin en başına dönmemi, en basitten gitmemi, hangi değeri neye göre seçtiğimi, hangi membran çeşidinin kullanılması gerektiğini ve sebebini gibi isteklerde bulundu teorisini bilmeden pratiğine geçtiğimi söyleyerek beni ders den 2 dönemdir bırakıyor. Bu dönem son dönemim ve dersi vererek şubatta yüksek lisansı bitirmek istiyorum. Böyle karışık ve zor bir durum...
   
 4. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  Şimdi çözüme gitmiş olsaydım kendime sorardım benim şahsi fikrimdir.
  Elimde 1200 m3 /gün kağıt atıksuyu var .Öncelikle içerisindeki kirlilik parametrelerini çıkarırdım.Mevcut ise elinizde.Ardından arıtım yöntemlerini tek tek irdeler hangi kirliliğin hangi arıtmaya daha uygun olduğunu tespit ederdim. Membran sistemlerde hangi endüstri olursa olsun ön arıtma yapmadan direk membrana veremiyoruz. Ön arıtma +membran sistem bunu kanıtlamanızı istiyordur sizden .
  ayrıca 2 dönemdir bırakması da ilginç hocanızın membran sistemler üzerine bir çalışmasının olabilme ihtimali geliyor akıllara .
   
 5. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  Bahsettiğiniz tüm bilgiler var lakin daha çok dediğim gibi teorik bilgiler istediği için sıkıntı yaşıyorum. Benim elimde hazır tasarımlar var. Oradaki tasarımların yanlışlığını vurgulayarak hangi değer neden alındı neden bu tip membran seçildi dediği için sıkıntı yaşıyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim
   
 6. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  o zaman seçilen membran hakkında bilgi lazım size .Siz bununle birlikte gitti iseniz daha ne istiyor anlamadım ki elinizdeki tasarımdan sakıncası yoksa bana gönderebilir misiniz ?
   
 7. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  Seçilen membranın neye göre seçildiği de dahil doğru lakin genelde ham hesap istiyor. Tahminimce kendisi yabancı bir kaynakta buldu aynısı mı diye karşılaştıracak lakin takdir edersiniz ki teori ile ticari çok zaman uymuyor. Kendisi önce teorisini öğrenmem gerektiğini benim ticariyi öğrenerek kuralına uygun gitmediğimi vurgulamıştı. Sıkıntı burada ve ben onu aşamıyorum 2 dönemdir...Tasarım yanımda değil uygun bir zaman size gönderirim. Sizin yada elinde teorik kaynak olan arkadaşların paylaşmasını rica ediyorum. Teşekkür ederim.
   
 8. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  Elimdeki membran ile ilgili kaynakları hafta sonu toplayayım bakayım göndereyim size kağıt endüstrisi ile ilgilide bir kaç bilgi vardı isterseniz onlarıda göndereyim
   
  Murat Kubilay bunu beğendi.
 9. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim. Teorik bilgi var ise elinizde işime yarayacaktır.
   
 10. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  Merhaba;
  Uzun Yıllar Kağıt Atık Suları Üzerinde Çalıştım, Revizyon İşletme Vs. Belge Konuları ve Teorik Olarak( çizim Tasarım vs.) Çok yardımcı olamasamda Arıtmadaki Bütün Prosesler ekipmalar Vs Detalı bir şekilde Pratik bilgiyi Verebilirim(Nelere Göre Nasıl Seçimler Yapılmalıdır). Bir Kaç Çizim ve Tasarımda Paylaşabilirim... Not: Kağıt Endüstrisinde Sabit Kaynak Bulman Neredeyse İmkansız Üretim Proseslerinde Aynı kağıdı Bile Üretseler Çok Büyük Farklılıklar olduğundan Arıtma Yöntemleride Çok değişkendir.Burada Detaylı yazmak isterim ama Çok kapsamlı Bir Konudur. Ancak Kombine olarak Bir Tesisi Ekipman Bilgisine Sahip oldukta Sonra Teorik Bilgileri Toplayarak Tasarlaya bilir ve Sorunuda Ortadan Kaldırabilirsiniz. Anladığım Kadarıyla Sizden İstenende Bu. Detaylı görüşmek isterseniz Yardımcı olabilirim.

  Kolay Gelsin...
   
  Murat Kubilay ve Gülçin Doğan bunu beğendi.
 11. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  @TecnoB Teşekkür ederim. Mesaj ile mail ve telefon numaramı gönderiyorum.
   
 12. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  @Murat Kubilay Öncelikle çoook kolay gelsin :) Seminer çalışmamda MBR sistemlerin sektörel uygulamaları üzerine çalışmıştım, ekteki gibi bir çalışma yapmıştım.

  Ayrıca aşağıdaki kaynaklardan yararlanmıştım; Ben şimdi girip makaleyi bulamıyorum ama sen Science Direct'ten öğrenci girişi yaparak kolayca bulabilirsin:
  Simstich B, Beimfohr C, Horn H (2012). Lab scale experiments using a submerged MBR under thermophilic aerobic conditions for the treatment of paper mill deinking wastewater. Bioresource Technology, 122 : 11–16.

  Kolay gelsin tekrar, hocama da selamlar :)
   

  Ekli Dosyalar:

  Murat Kubilay bunu beğendi.
 13. Murat Kubilay

  Murat Kubilay CMNet Üyesi

  @SenayKS teşekkür ederim :)
  Şekil 1A da görüldüğü gibi şimdiden stres başladı. Siz bitirdiniz benimkisi de inşallah bu şubat bitecek ama 2 dönemdir ilgili Hocamız beni membran dersinden bırakıyor. İnşallah uzamadan bitiririm. Karşı masanızdaki şahs-ı muhteremede benden selamlar... İyi Çalışmalar
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları