Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mezbaha atıkları

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Ceyda Ulupınar tarafından paylaşıldı.

 1. Ceyda Ulupınar

  Ceyda Ulupınar CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba;
  Mezbaha atıklarının uzaklaştırılması ve bertarafından işletme kendisi mi sorumludur yoksa bağlı olduğu ilçe belediye mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Yasemin Agca

  Yasemin Agca CMNet Üyesi

  Bir belediyeci olarak benim cevabım tabiki işletme sorumludur şeklinde :)
   
 3. Ceyda Ulupınar

  Ceyda Ulupınar CMNet Üyesi

  Bende öyle düşünüyorum ama yasal olarak neye dayandırabilirim Yasemin Hanım. Kırmızı et yönetmeliğinde bahsediyor ama çokta tatmin edici olmadı benim için.
   
 4. mehmet küçük

  mehmet küçük CMNet Üyesi

  Kesinlikle işletmeye aittir. Eğer geçerli bir gerekçe arıyorsanız atıksu yönetmenliğinde ki cezai şartları söylememiz yeterli olacaktır.
   
 5. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  bu mezbahane belediyenin mezbahanesi ise belediye sorumludur eğer özel ise tabiki işletme sorumludur nasıl ki tüm özel işletmelerin fabrikaların atıklarından işletme sorumlu bu mezbahanenin bir ayrıcalığı yoktur kanun da zaten bunu söylüyor kirleten öder mantığıyla kirletiyorsan çözümünü de bulacaksın bedelini de sorumluluğunu da yükleneceksin doğrusu da budur zaten
   
  Fatma Gül Es bunu beğendi.
 6. Ceyda Ulupınar

  Ceyda Ulupınar CMNet Üyesi

  Mezbaha özel işletilmekte iken, büyükşehir belediyesince işletilmeye başlanıyor. Fakat büyükşehir belediyesi atıkların (hayvanın tırnak, baş, bacak vs...) 6360 ve 5216 sayılı yasalarca ilçe belediyesince uzaklaştırılmasını istemiş. Bu durumda atıkların uzaklaştırılması ve berterafı büyükşehir belediyesi yetkisinde midir, ilçe belediyesinde mi yoksa firmanın kendisinde midir, bunun açıkça belirtildiği bir hüküm var mıdır.
   
 7. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  merhabalar;
  Mezbanenin işletilmesi büyükşehirde olduğu için, öncesinde sizin yerinizde olsam çevrenizdeki tüm rendering tesislerinin listesini çıkartırım.onlarla görüşüp nakliye ve bertaraf ücretleri hakkında bilgi alırdım. sonrasında ilçe belediyesine bir yazı yazıp ekine de bu rendering tesislerini ve bedellerini koyup görüş sunardım. ilçe belediyesi de bu tesislerden birini seçer. büyükşehirlerde bütçeler ve giderler büyükşehir belediyelerindedir. ihtiyaca göre ilçe belediyelerine verilmektedir. ilçe belediyesinin gider kalemlerinde büyük ihtimalle mezbahane atıkları bedelleri yoktur. bunun için meclis kararı alınıp gider kalemi oluşturulması gerekmektedir. sonrasında bu kalem için büyükşehirden bütçe istenir. siz de bu bütçeden giderlerini karşılayarak atıkların bertarafını sağlamış olursunuz. dolaylı yoldan mezbahane ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi ortak bir çalışma yapmış olur.
   
 8. Ceyda Ulupınar

  Ceyda Ulupınar CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim Çiğdem Hanım :harika:
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...