Mezun olmadan önce bunları yapın

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,161
Tepki puanı
5,756
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Üniversiteyi bitirmek üzeresiniz ve iş arayışına başladınız bile. Aman dikkat, hemen bir özgeçmiş hazırlayıp önünüze gelen ilana başvuru yapmayın. Ciddi bir ön hazırlık yaparak bu süreci lehinize çevirin.

İşte öneriler:

  1. Gerek okulunuzdaki kariyer toplantılarından, gerek yazılı ve sözlü basında yer alan bilgilerden iş dünyasıyla ilgili bir fikir edinmişsinizdir. Hazır işin başındayken bu bilgileri derinleştirin. Bol bol okuyun, araştırın, tıpkı üniversite sınavlarına hazırlandığınız gibi bu sürece iyi hazırlanın.
  2. Eğitiminizi tamamladığınız şu anda kendinizi doğrudan iş arama sürecine hazır hissedip hissetmediğinizi analiz edin. Belki eğer olanak varsa bir küçük tatil kendinizi dinlemeye iyi gelebilir.
  3. Not defterinizi çıkarıp, iş yaşamı konusunda kimlere danışabileceğinizi düşünün. Tanıdıklarınız arasında fikir alabileceğiniz, danışabileceğiniz, konuşabileceğiniz biri ya da birileri var mı gözden geçirin. Onlarla yazılı veya sözlü iletişime geçin ve okulu bitirdiğinizi, işle ilgili deneyimlerine ihtiyacınız olduğunu söyleyin.
  4. -Eğitiminizi tamamladığınızı düşünüyorsunuz ama gerçekten öyle mi? Yaptığınız araştırmalardan ve okul çevresiyle tanıdıklardan şunu öğrenebilirsiniz: Aldığınız eğitim, hedeflediğiniz plana uyuyor mu? İleri düzey bir eğitim almanız gerekiyor mu? Okuldan fazlaca uzaklaşmadan eğitime devam kararı vermek daha kolaydır. Okulunuzdan alabileceğiniz bilgileri hiçe saymayın. İnsanları yakalayıp onlara sorular sorun. Danışmanlara, hocalara, sizinle birlikte mezun olanlara, ulaşabildiğiniz eski mezunlara…
  5. Utanmadan, çekinmeden sorun, danışın, dinleyin. Örneğin yabancı dil konusunda eksiğiniz varsa hiç durmayın, bu konuyla ilgili eğitim olanaklarını gözden geçirin. Sonra fırsat bulamazsınız diye değil, daha hazır olmak için... Hiç kuşkusuz sizi geliştirecek her olanağı değerlendirmelisiniz. Yabancı dil konusundaki eksikliğiniz sonra size ayakbağı olur.
  6. “Ama hiç kimseyi tanımıyorum ki!” Yakın çevrenizin eğitimi sizin gelecek planlarınızı yapmaya uygun değil mi? Olabilir. Türkiye’de pek çok genç sizin durumunuzda. O zaman dünyaya açılan en büyük kapıya, internete girin. Başarı öyküleri, ücretsiz danışabileceğiniz siteler, forumlar, danışman şirketlerin birbirinden değerli bilgiler içeren siteleri, ücretsiz yayınlanan dergiler milyonlarca bilgi okunmayı bekliyor. Şu günleri, nereye gitmek istediğinizi bulmaya çalışarak değerlendirin.
  7. Danışman firmaların kariyer günlerinde kurdukları standlara kuru broşürler almak yerine, birileriyle tanışabilirim hedefiyle gidin. Konu açın, konulara katılın. Kendinizi ve kişiliğinizi ifade etmeye çalışın.
  8. Danışmanlık alın. Kişilik testlerinden yararlanın. Günümüzde kişilik testleri kariyer belirleme sürecinde olduğu kadar, okuldan sonra çalışma alanı seçme sürecinde de sağlıklı bir şekilde kullanılıyor. Örneğin iktisat okumuş biri olabilirsiniz ama ekonomi ile değil de iletişim alanıyla ilgilenmek belki kişiliğinize daha uygundur. Ekonomi okumak sizi hayat boyu ekonomist olmaya zorlamaz.
  9. Kişisel iletişim ağınızı kimseyi tanımadan sadece randevu alarak ve tanışarak da genişletebilirsiniz. Araştırın, tanışabileceğiniz insanlara ulaşmanın yollarını arayın. Onları rahatsız etmeden, tanışmakla ilgili biraz ısrarın faydası bile olabilir. En azından eposta yoluyla... Bugün, çok iyi konumlara gelmiş pek çok üst düzey yönetici, çeşitli ortamlarda veya özel olarak gençlere ışık tutacak konuşmalar yapmaktan hoşlanıyor, hatta bunu görev olarak görüyorlar.

Kaynak: İşteiş
 

pelinTekin

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
13 Ağu 2010
Mesajlar
15
Tepki puanı
11
Puanları
3
iso14001 iso9001 gibi en temel ve en önemli eğitimleri nerelerden en uygun fiyatla alabiliriz?? öğrenci olduğumuz için fiyat meselesi de çok önemli çünkü bazı firmalar ciddi yüksek meblağlar istiyorlar. bu konuda yardımcı olup yol gösterirseniz gerçekten çok sevinirim.. şimdiden teşekkürler..
 

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Ocak 2010
Mesajlar
859
Tepki puanı
362
Puanları
68
Konum
Antalya
Firma
N/A Environment
Pelin hanım, bireysel olarak eğitim almayı düşünmeyin ilk etapta. Büyük ihtimalle danışman firmalar zaten Üniversitenize eğitim yapıyordur. Yapmıyorlarsa bile sınıfınızdan toplanın birkaç kişi, bir danışmanlık şirketi ile iletişime geçin bu eğitimi istiyoruz diye. Mutlaka ilgileneceklerdir. Aşağı yukarı 100-150 TL gibi bir fiyata yapabilirler bu şekilde. Ama bu tür organizasyonlarda sınıfınızla birlikte hareket edin olabildiğince.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,161
Tepki puanı
5,756
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Size tavsiyem kendi grubunuzu oluşturun bu şekilde grup indirimide alırsınız. Consoul team var odanın eğitimlerinide veren firma bunlarla görüşebilirsiniz ayrıca herhangi bir danışmanlık firmasınıda ararsanız size indirim yapabilirler.
 

Faruk İçen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Şub 2009
Mesajlar
38
Tepki puanı
11
Puanları
8
Yaş
36
Konum
Nilüfer, Bursa
Firma
Mefa Arıtma Mühendislik LTD.ŞTİ, BELGİN Madeni Yağlar A.Ş.
Bursa'da ÇMO olsa da düzenlese birşeyler.Ama gördüğüm kadarıyla olmasıda istenmiyor sanki.Biz Bursada çalışan 5 arkadaş biraraya geldik BURSA ÇMO yu almak istiyoruz dedik tamam Kocaeli deyiz 16 rkimde 17 ekimde Bursa ya sizinle görüşmeye geleceğiz dendi fakat gelemiyoruz diye arayan bile olmadı.Şiddetle kınıyorum BURSA gibi bir yerde temsilcilik bile yok hala neden bahsediyor ÇMO ?
 

zuhall

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Mar 2009
Mesajlar
184
Tepki puanı
28
Puanları
28
Konum
Manisa
2 sene öncesine kadar vardı ya hatta bir ofis tutulmuştu. Ne yazık ki çmo' da işler ahbap çavuş ilişkisiyle yürüdüğünden ve yeterli ilgili olmadığından sanırım orada görevli arkadaşlar gidince çmo temsilciliği de bitti. Sevgili Feza hoca gerekli desteği veriyordu akadem,syen olarak..Bursa gibi bir yerde çmo olması lazım temsilcilik bile olsa olmalı..
 
Üst