• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mezuniyet sonrası nasıl bir plan yapmalıyım

esadclk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Bu sene inşaAllah mezun olacağım ve şuan da kpss çalışmalarına başladım.Ama aklımda mezuniyetten sonra hemen askere gitmek var.Sizler neler önerirsiniz.Yada kpss sonucuna göre atanamama durumunda mı askerliği düşünmeliyim.

Merhaba,
Öncelikle inşAllah mezun olursunuz...

İlk Kpss eğitiminize devam edin, kpss olmaz ise askerlik görevinizi yerine getirin. Askerliğin ardından iş başvuruları için gerekli şartları sağlamaya çalışın (Ehliyet, dil, sertifika vb.), süreçin içine girmeye başladığınızda zaten kendi yönünüzü çizmiş olacaksınız. Şimdilik bunları diyebilirim... iyi çalışmalar...

iki sene önce bende senin konumundaydım kpss ye çalışmanı ardından kasım celbine başvurmanı tavsiye ederim. hatta bu boşlukta çevre görevlisi belgesini almaya çalışın. alırsanız kafanız rahat olur

@esadclk

Şunu sormak lazım. Amaç nedir?

- Hemen para kazanayım.
- Herhangi bir işte çalışayım tecrübe olsun o arada oğlum/kızım mühendis olarak çalışıyor desinler.
- Hayallerim ve hedeflerim var ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum.
- İyi bir firmada iyi bir mühendis olarak çalışmak istiyorum.
- Devlete atanayım, kafam rahat olsun.
- Devlete atanayım ve iyi bir mühendis olarak çalışayım.

Bunları çoğaltabiliriz. Yeni mezun olacaksınız kafanız karışık bu çok normal. Ancak vizyon sahibi olmak ve tam olarak ne istediğini anlamak için mezuniyet yetmiyor. Yıllardır piyasa çalışıp, kendilerini uzmanlık konularında ıspatlayan ama halen ne istediğini bilmeyen arkadaşlarımız var. O nedenle tam olarak ne istediğinizi kestiremeyebilirsiniz. Ancak nasıl bir vizyon sahibi olacağınıza karar verebilirsiniz.

Bir şeye karar verirsiniz, istediğinizi zannedersiniz zamanla o işin size uygun olmadığını anlar vazgeçebilir veya değiştirebilirsiniz. Bu süreçlerin hepsi normal. Askerlik olmazsa olmaz. Ben olsam önceden engelleri kaldırırım. İnşallah hakkınızda hayırlısı olsun. Ancak dediğim gibi kendi iç sesinizi çok iyi dinleyin derim ben. O size yol haritası çizer.

kps sınavına hazırlanmaya devam. mezun olduktan sonra askere git bence. ben gidemedim daha, çalışıyorum fakat askerlik illa ki yapılacak, işe başlamadan yapmak en iyisi.

Çevre görevlisi belgesi alman gereken ilk belge. (askerdeyken de alabilirsin. Uzaktan eğitim devam ediyorsa)
İSG belgesi işe başlamadan almak daha iyi, çalışırken almak sıkıntılı oluyor.
Yabancı dil yok ise, bir yerden başlamak gerekir hemen.

aklıma gelen bunlar.
iş ararken yönetmelik, kanun vs. bunları öğrenmek faydalı olacaktır.

Güzel bi konu paylaşımı olmuş öncelikle Teşekkür ederim. Bende İnşallah bu sene mezun olacagım ve benim de aklımda direk askere gitmek geliyor. Fakat ben iş hayatına özel sektörde atılıp kendimi geliştirmek istiyorum. KPSS çalışmayı pek düşünmüyorum çünkü atanma ihtimalimiz hem zor hemde yüksek puan almak istiyorsak çok emek isteyen bir süreç. Devlet iyi hoş güzel ama ben orda yapabilecegimi sanmıyorum. Hayallerim, hedeflerim var ve bunların peşinden koşmak istiyorum. Sizde fikirleriniz ile bize yardımcı olursanız cok memnun olurum. Şimdiden Teşekkür ediyorum.

@mmtkarayel iş bulmak sıkıntılı olunca heves kaçıyor biraz. Hemen iş bulabilirsin inşallah. Askerliği hemen yapın bence, işe girdikten sonra çok zor oluyor bazı engelleri aşmak.
iş başvurularında istenen özelliklere pek takılmayın, çok şey istiyorlar. Belki buluruz diye mi yazılıyor, gerçekten isteniyor mu anlayamadım.

Devlete atanmak günümüzde oldukça zor.Ama dediğiniz gibi özel sektörde çoğunluk 3 yıl vs. tecrübe istiyor.Askerlik,ehliyet,ingilizce,çevre görevlisi belgesi gibi gidiyor bu kriterler.Bu durumda şunu sormak lazım Askerlik,ehliyet,ingilizce,çevre görevlisi belgesi bunlar halledilebilecek şeyler ancak tecrübesiz eleman alabilecek bir özel sektör bulmak ne kadar kolay yada ne kadar uzun sürer? Almaları durumunda bizlerden verim alamayacaklar ve ilave olarak maaş ödeyecekler.Bu durumlardan geçerek tecrübe sahibi olanlar vardır aramızda bunu nasıl başardılar anlatırlarsa sevinirim

@Özkan Baykanoğlu
Dediğiniz gibi öncelik olarak askerliği aradan cıkarmayı düşünmekteyim. Çünkü iş ilanlarından gördüklerim hepsi askerliğini yapmış olanları tercih ettiklerini belirtiyor. Diğer gerekli belegeleri de askerden sonra tamamlayıp kısmetimizi arayacağız İnşallah :)

@esadclk
Piyasa da tecrübeli eleman istiyorlarsa bunu bizim gibi tecrübesiz eleman alıp eğiterek yapmak zorundalar. Yoksa tecrübe kazanmıs işlerini düzene sokmus birisi herseyi bırakıp gidecegini pek sanmıyorum ben. O yüzden illa ki tecrübesiz eleman arayan olacaktır.