• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mikroorganizmalar

nuricanersin

Kayıtlı Kullanıcı
selamlar,çev.müh.2. sınıfdayım...biyoloji lab da geçirdiğim 4 hafta boyunca mikroorganizmaların üremesini,boyanmasını,sayımını ve son olarakda hareketlerini inceledik...peki bunun sonucunda elimize ne geçti??yani merak ettiğim bu deneylerin raporunu yazarken yorum olarak ne yazıcam ben??bizim meslekte nası kullanılıyo bu bilgiler??bilen varsa yazsın lütfen rapor acill...

Arkadaşım imkanın varsa bölümü değiştir sen.Uğraşma mikroorganizma falan filan.Okul bitinceye kadar unutursun zaten o dersi.Önümüzü kapatıyorlar arkadaşım mezun olunca kaç yıl deneyim isteyecekler senden şimdi.O yüzden yol yakinken sen bırak.Bu devlet işleri zor adamı deli ederler bunlar.Belki kırıcı geliyordur sözlerim ama gerçekler her zaman acıdır.Mezun olunca 3 yıl sürün gel diyecekler sana.Mühendis olacaksın belki ama imza yetkin olmayacak işte böle birşey...

valla hocam benden önce sende benim ziyaret ettiğim sayfadaymışsın...yeni çıkan yönetmelik gerçekten mesleği bitirmiş durumda şuan,bende ne için uğraşıyorum diye kendine sormaktayım açıkcasıı..

Hayırlısı artık sen takma kafanı benimkisi abartılı belki ama illaki herşey düzelir.yoksa da acacam bi cafe oturacam asacam diplomayı da ona zorluyorlar.benım bı arkadas polıslık sınavına gırecek valla:) senın zamanına daha neler değişir.

Cevap: acilll...

konudan sapılmış gibi duruyor en azından mesleki bir bilgi paylaşayım. baktığın mikroorganizmalar sana nasıl ileride fayda sağlar?? eğer ileride bir atıksu arıtma tesisi işletirsen eline mikroskopu alıp bakteri haricindeki protozoa, maya, vs inceleyip aktif çamurunda hangi tür baskın, mo açıdan bir tehlike veya istila var mı bunu anlarsın. onun dışında boyama teknikleri gibi tekniklerle de asıl önemli olan bakteri popülasyonunu, türünü, baskınlığını, vs inceleyerek tesisinde kırılma, köpük oluşumu, koşul değişimi gibi kritik parametreleri biyolojik anlamda denetleme şansın olur. ben yaptım biliyorum :)

Değerli 2. sınıftaki arkadaşım sana şöyle söyliim. İnan o bilgilerin hiç bir işe yaramayacağını şimdi düşünebilirsin. Çevre müh. 1. ve 2. sınıfında hemen hemen hiç birşey öğrenemezsin meslek adına. Bu sadece senin ya da benim için değil çevre müh. olan üni. lerin % 90 ında bu böyledir. Asıl meslek bilgileri 3. sınıfta başlar o zaman kendi mesleğinin ne olduğunu ve kendinin ne iş yaptığını öğrenirsin. Bundan emin ol. Şuan sadece okulda ne werirlerse onu almak zorundasın. Ha. kaynaklardan araştırmalar yaparsın başka birilerinden bilgiler öğrenirsin ama şuan o anlatılanları anlaman biraz zor olabilir.
Emin ol 3. sınıf ta herşeyin değişecek. Benimde başıma geldi bu. Ben ilk 2 sınıfta doğru düzgün ne yapacağımı bile bilmiyordum ama sonra yawaş yawaş raylar birbirine oturuyor.

Yeni çıkan yönetmelik mesleği bitirmiş demişsin. Hangi Yönetmelik mesela ?? Bir sürü yönetmelik var. Bazılarında bizler için çok iyi, bazılarında ise bizler için biraz meslek sevgisini kırıcı ibareler yer almaktadır. Şuan yönetmeliklerin bazı yerlerini anlaman bile zor olabilir. Ben sana sadece bekle derim. Çok yakında herşey düzelir. Sana şöyle bir örnek vereyim. Bu çevre görevlisi olayı ilk çıktığında biz çevre müh. leride sınava tabi tutuluyorduk. Bununla ilgili çevre bakanlığı müsteşarını bir konferans sırasında soru yağmuruna tuttuk. Böyle adaletsizlik olmaz diyerek. Bazı 1. ve 2. sınıf öğrencileri de sırf hava olsun diye hiç alakasız şeyler sorup durdular. Daha olayın ne olduğunu bilmeden soru sorarak millete bakın biz zekiyiz demeye çalıştılar ama herkes o tipleri çok iyi anladı:D

Ama contaminant 'ın söylediği gibi o kimyasal ve biyolojik deneyler sonradan unutuluyor. 3. ve 4. sınıfta daha farklı konular ve daha detaylı anlatımlar giriyor.
Yani sana tavsiyem beklemen konusunda olacak...