MLSS ve AKM

  • Konuyu başlatan sibels
  • Başlangıç tarihi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,162
Tepki puanı
5,758
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
kısa ve öz oldu bu deneylerin nasıl yapıldığına dair bilgi olan varmı elinde. Yapılışını ne işe yaradıklarınıda yazarsak daha faydalı olacaktır sanırım..
 

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2009
Mesajlar
466
Tepki puanı
59
Puanları
28
Yaş
36
Konum
Ataşehir, İstanbul
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
buradaki bilgiler belki işine yarar. en azından Türkçe ve örneklerle anlatılmış şu anda şehir dışındayım mlss le ilgili faydalı bilgiler elimde mevcut fakat yanımda değiller en kısa zamanda yüklemeye çalışırım.

Kaynak: BİYOLOJİK ARITMA
Prof, Dr. KRİTON CURt
Boğaziçi Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
 
B

Burcu Atay

MLSS'i (mixed liquor suspended solid) doğrudan "mikroorganizma konsantrasyonu" olarak tanımlamamız pek doğru değil. Biyolojik arıtma sisteminde havalandırma tankındaki karışım solüsyonu olarak adlandırabiliriz. MLVSS (mixed liquor volatile suspended solid)'i ise mikroorganizma konsantarsyonunun tanımlaması anlamında daha etkin bir parametre olduğunu söyleyebiliriz. AKM ise, hem su numunelerinde hem de aktif çamurda yapılabilir. Bildiğim kadarıyla Türkçe'de AKM-MLSS ayrımı yok. AKM için deney detaylarına
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
sayfasından inceleyebilirsiniz.
 

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Tem 2011
Mesajlar
269
Tepki puanı
196
Puanları
43
Yaş
32
Konum
Yozgat
MLSS ve MVLSS tam olarak nedir, nasıl hesaplanır? benim internette baktığım kadarı ile MLSS için neredeyse AKM tanımı yapılıyor ve MVLSS için ise askıda ucucu katı madde olarak, ama benim aklımda kalan bunlarda tamamen farklı idi, yoksa ben mi yanılıyorum. Bana biraz detaylı bilgi verirseniz sevinirim ve şimdi buldum cevabımı sizlerle de paylaşacağım
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

Dinçer Akın

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Ağu 2015
Mesajlar
2
Tepki puanı
4
Puanları
3
Yaş
42
Konum
Antalya
Firma
Turaş Turizm Ticaret A.Ş.
MLSS ve AKM tayinleri aynıdır. Çok basit bir ifade ile MLSS genellikle Havalandırma havuzlarındaki ölçüm AKM ise çıkış veya giriş suyu için yapılan ölçümler gibi değerlendirilebilir.
 

hcanbaz92

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Tem 2016
Mesajlar
38
Tepki puanı
43
Puanları
18
Yaş
30
Konum
İstanbul
Firma
...
Havalandırma havuzundan alınan çamuru etüvde kurutup tartım sonucu olarak mlss i bulursun, aynı krozeyi kül fırınında yakıp tartım sonucu mlvss i bulmuş olursun. İki kısaltma arasındaki fark olan v, volatile yani uçucu demektir. Etüvde suyu uzaklaştırıp tüm katı maddelerinin derişimini bulurken kül fırınında yaktıktan sonra organik kısmı uzaklaştırarak uçucu olan miktarı bulursun. Genellikle mlss ve mlvss oranı için tüm bu işlemler yapılır.
 

Murat Çelebi

Yönetim Sistemleri Grup Lideri
Yönetim Grubu
Yönetim Sistemleri Grubu
Katılım
8 Nis 2016
Mesajlar
1,747
Tepki puanı
3,679
Puanları
338
Web Sitesi
www.linkedin.com
Şehir
Konya
Firma
Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş
atıksu arıtımın esasları- izzet öztürk
arıtma çamurlarının işletilmesi -ayşe filibelli kaynak olabilir
 
D

deleted25658

AKM

Amaç

Sudaki ve atık sudaki askıda veya çözünmüş haldeki maddeler, katı maddeler olarak isimlendirilir. Katı madde analizleri biyolojik ve fiziksel atık su arıtma proseslerinin kontrolünde ve tesis çıkış sularının deşarj limitlerine uyum kontrollerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Gerekli Cihaz Ve Laboratuvar Malzemeleri
1. Hassas terazi 0.1 mg hassasiyetli
2. Manyetik karıştırıcı
3. Kurutma fırını (etüv) 105ºC
4. Desikatör
5. Membran filtre kağıdı
6. Su trombu
7. Alüminyum ağırlık kapları
Numunenin Analizi: etüvlenmiş ve desikatörde saklanmış filtre kağıtları tartılır. Filtrenizi filtrasyon setine yerleştirin ve vakum uygularken filtrenin yerleşmesi için bir miktar distile su ile ıslatın. Numune kabını manyetik karıştırıcı ile karıştırırken pipet veya mezür ile belirlenen hacimdeki numuneyi alın ve vakum uygulamakta olduğunuz filtre kâğıdının üzerine boşaltın. Homojen numuneler için numune kabının yaklaşık olarak ortasından ama vorteks olmayan noktadan pipetle numune alın. Kap cidarı ile vorteks arasında bir nokta seçin. Daha sonra 3 defa 10 ml distile su süzün ve tüm su süzüldükten sonra 3 dakika daha vakum uygulamaya devam edin. Çok fazla çözünmüş katı madde içeren numunelerde ilave yıkama gerekebilir. Filtreyi dikkatlice filtrasyon ekipmanından alüminyum kaba koyun. Eğer Gooch kroze kullanılacaksa kroze adaptöründen kroze filtre kombinasyonunu ayırın. 103-105oC’de en az 1 saat kurutun, desikatörün içerisinde soğutun ve tartın.

Hesaplama: mg/l Son Tartım(g)- İlk Tartım(g)*1000*1000
Numune Hacmi, mL

KATI MADDE MİKTARI TAYİNİ(MLSS)
Önceden 1 saat etüvlenmiş filtre kağıtları daha sonra desikatöre yarım saat soğumaya bırakılır.Etüvlenmiş filtre kağıdını ilk tartımı alınır Vakumlu pompa düzeneğine yerleştirilir.Belirli hacimlerde mezüre alınan numune süzülür filtre kağıdı çıkarılır.Etüve alınır 1 saat etüvde kaldıktan sonra çıkarılıp desikatöre alınır.30 dakika sağumada kalır.Daha sonra 2.tartıma alınır.
MLSS= 2.tartım-1.tartım *1000*1000
Numune hacmi
UÇUCU KATI MADDE TAYİNİ(MLSVSS)
2.tartımı alınan filtre kağıtları.Kül fırınında 550oC 15-20 dakika yakılır.Daha sonra desikatöre alınarak yarım saat soğumaya bırakılır son olarak 3.tartıma alınır.
MLVSS= 3.tartım-1.tartım*1000*1000
Numune hacmi
 

Adem Piştofoğlu

Çevre Teknolojileri Grubu
Katılım
23 Şub 2014
Mesajlar
230
Tepki puanı
301
Puanları
50
Yaş
30
Şehir
Sakarya
Firma
Özel Sektör
Bu konuya bir mesaj yazmak istiyorum özellikle iş hayatına yeni başlayan arkadaşlar için faydalı olabilir.

İş hayatında yeni bir arkadaşımız MLSS ve MLVSS kavramlarını duyup "Bu nedir ya?" modunda olabiliyor. Sebebi de çok basit. Bazı okullarda biyolojik arıtma derslerinde AKM ve UAKM diye kısaltma kullanılırken bazı okullarda MLSS ve MLVSS diye kısaltma kullanılıyor. Bu kısaltmaların kökenine gittiğimizde farkları vardır ama pratikte aynı şeylerdir.

AKM = MLSS
UAKM = MLVSS

Bir Çevre Mühendisi MLSS ve MLVSS kavramlarını ilk defa iş hayatında duymamalı belki ama yadırgamamak gerekir. Sadece eğitim aldığı okulda gördüğü şeyler ile meslek hayatına atılmış olabilir. Örneğin, İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Biyolojik arıtmayı çok iyi anlatan hocalardan dersler aldım. Bize MLSS ya da MLVSS demezlerdi. AKM ve UAKM olarak öğrendik. Haliyle MLSS ve MLVSS kavramları kulağıma hep yabancı gelir. Başka bir üniversitede ise hep MLSS ve MLVSS kavramları kullanılabiliyor. O arkadaşlar da UAKM kısaltmasını duyunca "Bu nedir?" diye bakıyor.

Hangisi doğrudur muhabbetine girmeden sadece bu ifadelerin "pratikte" aynı şeyler olduğunu bilmenizi hatırlatmak istedim. "ML" takısı biyolojik sistemde geri devir suyunun karıştığı anlamına geliyor aslında ama bu detaylara gerçekten girip kafa karıştırmaya gerek yok yeni arkadaşlar için.

Askıda katı madde için "AKM" derseniz hep doğru olur.
Uçucu askıda katı madde için "UAKM" derseniz hep doğru olur.

Ancak;

Örneğin içme suyunda Askıda Katı Madde demek için "MLSS" derseniz işte o zaman yanlış olur. O yüzden kafanız karışmasın mı istiyorsunuz?

AKM ve UAKM deyin geçin. Biz Çevre Mühendisiyiz. Havalandırma havuzundan alınan numunenin içerisinde ham su ve geri devir suyunun karışık olduğunu biliyoruz. Bunun için ayrı bir kelime kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
 
Üst