Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

MLSS ve AKM

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında sibels tarafından paylaşıldı.

 1. mlss ve akm arasındaki farklar nelerdir
   
 2. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  mlss mikroorgnizma konsantrasyonudur akm ise katı madde.
   
  GüvenAk bunu beğendi.
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  kısa ve öz oldu bu deneylerin nasıl yapıldığına dair bilgi olan varmı elinde. Yapılışını ne işe yaradıklarınıda yazarsak daha faydalı olacaktır sanırım..
   
 4. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  buradaki bilgiler belki işine yarar. en azından Türkçe ve örneklerle anlatılmış şu anda şehir dışındayım mlss le ilgili faydalı bilgiler elimde mevcut fakat yanımda değiller en kısa zamanda yüklemeye çalışırım.

  Kaynak: BİYOLOJİK ARITMA
  Prof, Dr. KRİTON CURt
  Boğaziçi Üniversitesi
  Mühendislik Fakültesi
   
 5. Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim..
   
 6. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  Fatma Gül Es ve SenayKS bunu beğendi.
 7. MLSS'i (mixed liquor suspended solid) doğrudan "mikroorganizma konsantrasyonu" olarak tanımlamamız pek doğru değil. Biyolojik arıtma sisteminde havalandırma tankındaki karışım solüsyonu olarak adlandırabiliriz. MLVSS (mixed liquor volatile suspended solid)'i ise mikroorganizma konsantarsyonunun tanımlaması anlamında daha etkin bir parametre olduğunu söyleyebiliriz. AKM ise, hem su numunelerinde hem de aktif çamurda yapılabilir. Bildiğim kadarıyla Türkçe'de AKM-MLSS ayrımı yok. AKM için deney detaylarına ttp://web.itu.edu.tr/~itucevrelab/dokuman/Foyler/AKM_UAKM.pdf sayfasından inceleyebilirsiniz.
   
 8. Mustafa Bolat

  Mustafa Bolat CMNet Üyesi

  MLSS ve MVLSS tam olarak nedir, nasıl hesaplanır? benim internette baktığım kadarı ile MLSS için neredeyse AKM tanımı yapılıyor ve MVLSS için ise askıda ucucu katı madde olarak, ama benim aklımda kalan bunlarda tamamen farklı idi, yoksa ben mi yanılıyorum. Bana biraz detaylı bilgi verirseniz sevinirim ve şimdi buldum cevabımı sizlerle de paylaşacağım
  http://water.me.vccs.edu/courses/env211/mlss/mlvss.html
   
  SenayKS ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 9. Çağatay Atay

  Çağatay Atay CMNet Üyesi

  Tek bir fark vardır biri İngilizce biri Türkçe
   
  nihalatas bunu beğendi.
 10. Dinçer Akın

  Dinçer Akın CMNet Üyesi

  MLSS ve AKM tayinleri aynıdır. Çok basit bir ifade ile MLSS genellikle Havalandırma havuzlarındaki ölçüm AKM ise çıkış veya giriş suyu için yapılan ölçümler gibi değerlendirilebilir.
   
  GüldenASLAN bunu beğendi.
 11. hcanbaz92

  hcanbaz92 CMNet Üyesi

  Havalandırma havuzundan alınan çamuru etüvde kurutup tartım sonucu olarak mlss i bulursun, aynı krozeyi kül fırınında yakıp tartım sonucu mlvss i bulmuş olursun. İki kısaltma arasındaki fark olan v, volatile yani uçucu demektir. Etüvde suyu uzaklaştırıp tüm katı maddelerinin derişimini bulurken kül fırınında yaktıktan sonra organik kısmı uzaklaştırarak uçucu olan miktarı bulursun. Genellikle mlss ve mlvss oranı için tüm bu işlemler yapılır.
   
 12. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  atıksu arıtımın esasları- izzet öztürk
  arıtma çamurlarının işletilmesi -ayşe filibelli kaynak olabilir
   
 13. FERHAT ELÇİ

  FERHAT ELÇİ CMNet Üyesi

  AKM

  Amaç


  Sudaki ve atık sudaki askıda veya çözünmüş haldeki maddeler, katı maddeler olarak isimlendirilir. Katı madde analizleri biyolojik ve fiziksel atık su arıtma proseslerinin kontrolünde ve tesis çıkış sularının deşarj limitlerine uyum kontrollerinde önemli bir yer tutmaktadır.

  Gerekli Cihaz Ve Laboratuvar Malzemeleri
  1. Hassas terazi 0.1 mg hassasiyetli
  2. Manyetik karıştırıcı
  3. Kurutma fırını (etüv) 105ºC
  4. Desikatör
  5. Membran filtre kağıdı
  6. Su trombu
  7. Alüminyum ağırlık kapları
  Numunenin Analizi: etüvlenmiş ve desikatörde saklanmış filtre kağıtları tartılır. Filtrenizi filtrasyon setine yerleştirin ve vakum uygularken filtrenin yerleşmesi için bir miktar distile su ile ıslatın. Numune kabını manyetik karıştırıcı ile karıştırırken pipet veya mezür ile belirlenen hacimdeki numuneyi alın ve vakum uygulamakta olduğunuz filtre kâğıdının üzerine boşaltın. Homojen numuneler için numune kabının yaklaşık olarak ortasından ama vorteks olmayan noktadan pipetle numune alın. Kap cidarı ile vorteks arasında bir nokta seçin. Daha sonra 3 defa 10 ml distile su süzün ve tüm su süzüldükten sonra 3 dakika daha vakum uygulamaya devam edin. Çok fazla çözünmüş katı madde içeren numunelerde ilave yıkama gerekebilir. Filtreyi dikkatlice filtrasyon ekipmanından alüminyum kaba koyun. Eğer Gooch kroze kullanılacaksa kroze adaptöründen kroze filtre kombinasyonunu ayırın. 103-105oC’de en az 1 saat kurutun, desikatörün içerisinde soğutun ve tartın.

  Hesaplama: mg/l Son Tartım(g)- İlk Tartım(g)*1000*1000
  Numune Hacmi, mL

  KATI MADDE MİKTARI TAYİNİ(MLSS)

  Önceden 1 saat etüvlenmiş filtre kağıtları daha sonra desikatöre yarım saat soğumaya bırakılır.Etüvlenmiş filtre kağıdını ilk tartımı alınır Vakumlu pompa düzeneğine yerleştirilir.Belirli hacimlerde mezüre alınan numune süzülür filtre kağıdı çıkarılır.Etüve alınır 1 saat etüvde kaldıktan sonra çıkarılıp desikatöre alınır.30 dakika sağumada kalır.Daha sonra 2.tartıma alınır.
  MLSS= 2.tartım-1.tartım *1000*1000
  Numune hacmi
  UÇUCU KATI MADDE TAYİNİ(MLSVSS)
  2.tartımı alınan filtre kağıtları.Kül fırınında 550oC 15-20 dakika yakılır.Daha sonra desikatöre alınarak yarım saat soğumaya bırakılır son olarak 3.tartıma alınır.
  MLVSS= 3.tartım-1.tartım*1000*1000
  Numune hacmi
   
  mahsunGS bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları