MLSS ve AKM

S

sibels

mlss ve akm arasındaki farklar nelerdir

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
kısa ve öz oldu bu deneylerin nasıl yapıldığına dair bilgi olan varmı elinde. Yapılışını ne işe yaradıklarınıda yazarsak daha faydalı olacaktır sanırım..

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
buradaki bilgiler belki işine yarar. en azından Türkçe ve örneklerle anlatılmış şu anda şehir dışındayım mlss le ilgili faydalı bilgiler elimde mevcut fakat yanımda değiller en kısa zamanda yüklemeye çalışırım.

Kaynak: BİYOLOJİK ARITMA
Prof, Dr. KRİTON CURt
Boğaziçi Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi

S

sibels

Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim..

B

Burcu Atay

MLSS'i (mixed liquor suspended solid) doğrudan "mikroorganizma konsantrasyonu" olarak tanımlamamız pek doğru değil. Biyolojik arıtma sisteminde havalandırma tankındaki karışım solüsyonu olarak adlandırabiliriz. MLVSS (mixed liquor volatile suspended solid)'i ise mikroorganizma konsantarsyonunun tanımlaması anlamında daha etkin bir parametre olduğunu söyleyebiliriz. AKM ise, hem su numunelerinde hem de aktif çamurda yapılabilir. Bildiğim kadarıyla Türkçe'de AKM-MLSS ayrımı yok. AKM için deney detaylarına
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
sayfasından inceleyebilirsiniz.

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
MLSS ve MVLSS tam olarak nedir, nasıl hesaplanır? benim internette baktığım kadarı ile MLSS için neredeyse AKM tanımı yapılıyor ve MVLSS için ise askıda ucucu katı madde olarak, ama benim aklımda kalan bunlarda tamamen farklı idi, yoksa ben mi yanılıyorum. Bana biraz detaylı bilgi verirseniz sevinirim ve şimdi buldum cevabımı sizlerle de paylaşacağım
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.

Dinçer Akın

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
MLSS ve AKM tayinleri aynıdır. Çok basit bir ifade ile MLSS genellikle Havalandırma havuzlarındaki ölçüm AKM ise çıkış veya giriş suyu için yapılan ölçümler gibi değerlendirilebilir.

hcanbaz92

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Havalandırma havuzundan alınan çamuru etüvde kurutup tartım sonucu olarak mlss i bulursun, aynı krozeyi kül fırınında yakıp tartım sonucu mlvss i bulmuş olursun. İki kısaltma arasındaki fark olan v, volatile yani uçucu demektir. Etüvde suyu uzaklaştırıp tüm katı maddelerinin derişimini bulurken kül fırınında yaktıktan sonra organik kısmı uzaklaştırarak uçucu olan miktarı bulursun. Genellikle mlss ve mlvss oranı için tüm bu işlemler yapılır.

Murat ÇELEBİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
atıksu arıtımın esasları- izzet öztürk
arıtma çamurlarının işletilmesi -ayşe filibelli kaynak olabilir

FERHAT ELÇİ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
AKM

Amaç

Sudaki ve atık sudaki askıda veya çözünmüş haldeki maddeler, katı maddeler olarak isimlendirilir. Katı madde analizleri biyolojik ve fiziksel atık su arıtma proseslerinin kontrolünde ve tesis çıkış sularının deşarj limitlerine uyum kontrollerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Gerekli Cihaz Ve Laboratuvar Malzemeleri
1. Hassas terazi 0.1 mg hassasiyetli
2. Manyetik karıştırıcı
3. Kurutma fırını (etüv) 105ºC
4. Desikatör
5. Membran filtre kağıdı
6. Su trombu
7. Alüminyum ağırlık kapları
Numunenin Analizi: etüvlenmiş ve desikatörde saklanmış filtre kağıtları tartılır. Filtrenizi filtrasyon setine yerleştirin ve vakum uygularken filtrenin yerleşmesi için bir miktar distile su ile ıslatın. Numune kabını manyetik karıştırıcı ile karıştırırken pipet veya mezür ile belirlenen hacimdeki numuneyi alın ve vakum uygulamakta olduğunuz filtre kâğıdının üzerine boşaltın. Homojen numuneler için numune kabının yaklaşık olarak ortasından ama vorteks olmayan noktadan pipetle numune alın. Kap cidarı ile vorteks arasında bir nokta seçin. Daha sonra 3 defa 10 ml distile su süzün ve tüm su süzüldükten sonra 3 dakika daha vakum uygulamaya devam edin. Çok fazla çözünmüş katı madde içeren numunelerde ilave yıkama gerekebilir. Filtreyi dikkatlice filtrasyon ekipmanından alüminyum kaba koyun. Eğer Gooch kroze kullanılacaksa kroze adaptöründen kroze filtre kombinasyonunu ayırın. 103-105oC’de en az 1 saat kurutun, desikatörün içerisinde soğutun ve tartın.

Hesaplama: mg/l Son Tartım(g)- İlk Tartım(g)*1000*1000
Numune Hacmi, mL

KATI MADDE MİKTARI TAYİNİ(MLSS)

Önceden 1 saat etüvlenmiş filtre kağıtları daha sonra desikatöre yarım saat soğumaya bırakılır.Etüvlenmiş filtre kağıdını ilk tartımı alınır Vakumlu pompa düzeneğine yerleştirilir.Belirli hacimlerde mezüre alınan numune süzülür filtre kağıdı çıkarılır.Etüve alınır 1 saat etüvde kaldıktan sonra çıkarılıp desikatöre alınır.30 dakika sağumada kalır.Daha sonra 2.tartıma alınır.
MLSS= 2.tartım-1.tartım *1000*1000
Numune hacmi
UÇUCU KATI MADDE TAYİNİ(MLSVSS)
2.tartımı alınan filtre kağıtları.Kül fırınında 550oC 15-20 dakika yakılır.Daha sonra desikatöre alınarak yarım saat soğumaya bırakılır son olarak 3.tartıma alınır.
MLVSS= 3.tartım-1.tartım*1000*1000
Numune hacmi

Yukarı