• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Motat ve kds

Arif Öztürk

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba,

Bakanlığın 25.06.2014 tarihinde yapmış olduğu açıklama aşağıda yer almakta,

Kütle Denge Sistemi Uygulaması kullanıma açılmıştır
25.06.2014

KÜTLE DENGE SİSTEMİ UYGULAMASI KULLANIMA AÇILMIŞTIR
Çevre Lisansı/GFB almış olan firmaların kullandığı Kütle Denge Sistemi yenilenmiş olup, 26.06.2014 tarihinden itibaren girişlerin
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması (MoTAT- KDS) kullanılarak yapılması gerekmektedir.
Kullanım kılavuzuna
ulaşılabilir. Sistemde MoTAT ve Kütle Denge Sistemi uygulaması tek uygulama olarak görüntülenmekte olup, şu an SADECE KÜTLE DENGE SİSTEMİ bölümü kullanılacaktır.
bu alana ilişkin iş ve işlemler yer almaktadır.
Lisanslı firmaların aktivasyonları gerçekleştirilmiştir. Ancak, uygulamaya ulaşmakta problem yaşanması durumunda sorunun fbs@cevre.gov.tradresine bildirilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda sistemde şu an sadece kütle denge uygulamasının kullanılacağı belirtilmiş. Peki Atık üreticilerin beyan kısmı ile ilgili ben bir açıklama göremedim. Atık üreticileri ne zaman beyan yapacak? Bilgisi olan var mıdır?

@Arif Öztürk
Kolay gelsin. Şimdi KDS kullanıma kapandı ve tehlikesiz atık beyanı MOTAT üzerinden yapılacak ama ben il çevre ile görüştüğümde bu konuyu, tehlikesiz atıklar 2015 yılından itibaren yapılacak diye yönetmelikte yazıyor dedi ve MOTAT şu an aktif ve firmanızda tehlikeli atık çıkıyorsa beyan yapabilirsiniz.

@Olgaç Sürmelihindi

KDS kapatıldı evet ancak ÇBS'de " Atık Yönetimi Uygulaması (MOTAT-KDS) " olarak geçiyor. Kütle denge kısmı olan atık kabulü ve işlemesi tamam ancak atık gönderimi kısmı için bakanlık sayfasından bir açıklama göremedim. Resmi bir yazı var mıdır?

@Arif Öztürk
Atık gönderimi dediğiniz tehlikesiz atık için mi? Eğer onun içinse ilk başta 2013 yılı için tehlikesiz atıkları cinslerine göre ve toplam miktarları yazarak gireceksiniz ve onayladıktan sonra 2014 yılı sayfası açılıyor ve gelen ve gönderilmiş atıklar olarak belirtiyor.

Atık üreticisi tehlikeli atık gönderim talebini sistem üzerinden yapacak mı? Bakanlığın bu yönde bir açıklaması yada resmi yazısı var mıdır?

Tehlikeli atık beyanlarını zaten yapıyoruz mart ayında Olgaç bey. Benim ifade etmek istediğim atık gönderim talepleri. Sistemi anlatayım isterseniz.

- Aynı UATF bilgilerini giriyorsunuz.
- Onayla diyorsunuz.
-Atık gönderim talebiniz taşıyıcıya ve bertaraf edecek firmaya iletiliyor.
- O firmada gelip atığınızı alıyor.

Tehlikesiz atıklarda gönderdiğiniz yeri giriyorsunuz onu demiyorum o 2015 yılında girilecek olan kısım...

arkadaslar günaydın. MOTAT sisteminde lisansımızin tarihi 1 ay gec olarak yazıyor. bu nedenle o ilk 1 aylık sürecte yaptigimiz alımları kabul etmiyor sistem. bu konuda bilgisi olan var mi acaba? ya da bakanlık ta falan kim ilgileniyor MOTAT la bilen var mi?

KDS sistemine artık tehlikesiz atıklarda dahil olmuştur.
2013 yılı verilerin toplu olarak bir kereye mahsus giriliyor. 2014 verileri ay ay giriliyor.

sistemi kullanmaya başlamadım.
ARZU NURAY hanım eğitimde kendisi bu şekilde olduğunu söyledi. Ayrıca tekrar sordum artık excell tabloları doldurmayı bırakacaksınız sadece kds uygunlaması doldurmanız ve bir çıktısını saklamanız yeterli olacaktır. şeklinde beyanı oldu.

@Mahmut Cimşit
KDS kapandı zaten ama problem şu; stok miktarını göstermiyor ve kullanma kılavuzunda yazmıyor maalesef. Artık kendimiz daha detaylı irdeleyeceğiz.

Sistemde ilerleyemedim okadar nokta var ki, bakanlığa bu konuda mail yazdım ancak dönen olmadı :(

Proses Girdisi olarak 08 03 17 kodlu atığı girdiğim zaman öncelikle stoktaki miktarıda gösteriyor. İki farklı adım atmış olmama rağmen ilerleyemedim Bağlı hareket mevcut yazısı çıkmakta.

Yaptığım işlemler ise:

1. Stoktaki miktarı yazıp proses çıktı, yan ürünleri girip kaydet dediğimde

2. Yalnızca mevcut ay içerisindeki atık miktarını girdiğim zaman

her iki adımdada aynı ekran görüntüsü çıkıyor (Bağlı kayıtlar mevcut).

** Mevcut aydaki 08 03 17 atık kodunun miktarı ve stoktaki miktarımı beraber toplayıp işlem yapmak istediğim zaman STOKTAKİ MİKTARDAN FAZLA OLAMAZ ikazını vermektedir. :s:acpsnr::acpsnr::acpsnr::acpsnr:

hayır mesela 2 ton atığın var diyelim. ve 9 ton stoğum var. ben 9 tonu önce eritmek için işlem yapıyorum BAĞLI HAREKET MEVCUT diyor ve bişi yapamıyorum. 2 ton için işlem yapıyorum aynı şeyi yapıyor. 2+9 ton için yapıyorum bu seferde stoktaki miktardan fazla olamaz diyor :) Bende birşey yapmamaya karar verdim :)

Merhabalar,

Firma 150101 kağıt, 150102 plastik ve 150107 cam atıklarını bir firmaya vermiş be bu frmanın lisansının olup olmadığını
buradan kontrol ettim ama çıkmadı. Verilen firmanın adını İnternette aratıp lisans belgelerinin olduğunu (2017-2022 tarihleri arasında) gördüm.Bu durumda buraya verilmesinde sakınca yok mudur? Peki neden linkte adları çıkmamaktadır? Bilgisi olan veya bu durum ile karşılaşanlar yardımcı olabilir mi? :)