• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Msds

Sadiye Yüce

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Değerli Üyeler;

Malzeme Güvenlik Bilgi Formları için de bir paylaşım olsa nasıl olur
Kimyasallar ile çalışan arkadaşlar vardır mutlaka (zaten arıtma tesislerinde çalışanların kesin ihtiyacı var)
Belki bu forumda geniş bir arşive sahip oluruz

Konu ile ilgili görüşlerinizi sunarsanız sevinirim...

Arşiv yapmak için daha iyi yer varmı? Evet arkadaşlar Malzeme Güvenlik Bilgi Formları 'nı ilgili konu altında paylaşalım..

Edit : Sadiye hanım uygun yere konu açarsanız memnun olurum.

Şadiye Hanım MSDS adı altında yazmış olduğunuz konuyu okudum ve şunu söylemek istiyorum. Bilmiyorum konu hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz ama MSDS belgeleri ( Material Safety Data Sheet ) satılan kimyasala özel belgelerdir. Özellikle bir kimyasal ihraç edilecekse gümrük bunu mutlaka ister. Şunu söylemek isyiyorum. Aynı firmanın aynı kimyasalı için 40 çeşit MSDS belgesi olabilir. Örnek olarak kimyasalın derişimini değiştirirsiniz alın size aynı marka aynı cins kimyasalın yeni bir MSDS belgesi gerektirir.
Demek istediğim burda size yüzlerce MSDS belgesi verebilirim ama bunlar hiç birimizin hiç bir işine yaramaz..
Aşağıdaki bir reçine için hazırlanmış msds belgesini incelerseniz. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız..

İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli dosyalar

• MSDS-001 RESIN - GAMA.pdf
    151.5 KB · Görüntüleme: 47
Merhaba Dream_Boy;

Evet bende biliyorum bir kimyasal için birçok MSDS olduğunu buradaki amacım sadece gerekli güvenlik ve ilkyardım bilgilerine dikkat çekmek.

Tahmin edersiniz ki bu forumda daha MSDS örneği görmeyen arkadaşlar vardır.

Tabi ki kişiler kullandıkları kimyasalın MSDS'ini satın aldıkları firmadan istemeliler. Bu en doğrusu katılıyorum.

Zaten benimki sadece bir öneriydi kabul görülürse ya da mantıklı görülürse uygulanır. Bu yüzden fikrinizi almak istedim.

Düşüncenizi sunduğunuz içinde teşekkürler ayrıca.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
a girin malzemenin adını/seri no vs... bilgileri girin bulun...
10 yüz milyon malzeme var nasıl 1 paylaşım olacak ki... bu
ben 10 aydır biriktiyorum fazla yer kaplıyor ve paylaşıma uygun değil...
bence cümle paragraf başında yaptıgım oneriyi uygulayın

@DenizALTUN

bende aynı fikirdeyim.. google basit bikac tıkla ulaşılabilir yada en kotu firmalara mail atarak.. bu şekilde bulup uplod etsek gerksiz bi işlem daha eklenmiş olucak .. zman herzman onemlidir ;)

merhaba, MSDS formları bazı arkadaşlarımızın da belirttiği gibi kimyasala özel formlardır. (Materail safety data sheet , Malzeme güvenlik bilgi formu) Bunu kimyasalı tedarik ettiğiniz firma zaten size TÜRKÇE olarak sağlamak zorundadır. En sağlıklısı güncel olarak firmadan istemektir bence. Bir de bunları sağlamakla kalmayıp bu kimyasalları üretimde kullandığımız yerlere de ulaşılabilir şekilde sağlamamız hatta asmamız gerekir. Esasen önemi, ilkyardım - kullanım - yangın müdahale gibi bilgilerinin ulaşılabilir olması. Bir faydası da kimyasalı hangi kişisel koruyucularla kullanmak gerektiğinin görülebilmesi.
kolay gelsin ,;)