Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamiş lastik geri kazanim tesisi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında celalettin türkmen tarafından paylaşıldı.

 1. celalettin türkmen

  celalettin türkmen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhabalar. Ömrünü tamamlamış lastik geri kazanım tesisleri için GFB başvurusunda gereken belgeler arasında mali sorumluluk poliçesi var mı yok mu? Ben gerek olmadığını düşünmekteyim ama bilen arkadaşlar varsa fikir sunabilir mi?
   
 2. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Yönetmelikleri baz alarak başvuru yaptığımızı göz önünde bulundurursak; gerekli belgeler arasında mevcut. Başvuruda bulundurmanız gerekiyor.
   
 3. celalettin türkmen

  celalettin türkmen CMNet Üyesi

  yönetmeliğin ek 3B sinde Geri kazanım tesisleri kısmında ÖTL için 7-mali sorumluluk sigorta poliçesi (5) yazmakta. aynı ekindevamında 5 nolu maddede Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmeliğin ek 4 ünde * ile işaretlenmiş atıkları kabul eden tesislerden istenir diye br ibare bulunmakta, bu ibareye göre ek ' te ötl 16 01 03 kodlu atık yıldız ile işaretli değildir. Bu yüzden gerek olmadığını düşünmekteyim.
   
  Ali Can Dalgıç ve Melis Kara bunu beğendi.
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Evet, ben atlamışım o kısmı. Gerekmiyor o zaman.
   
 5. mtıngır

  mtıngır CMNet Üyesi

  merhaba kauçuk veya ötl geri kazanımım tesislerinin teknik uygunluk raporu için tse ye yaptırması gereken standart nedir yardımcı olursanız sevinirim.
   
 6. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Elde edeceğiniz ürüne göre standartınız değişir. Geri kazanım sonucu ne elde edilecek?
   
 7. mtıngır

  mtıngır CMNet Üyesi

  @Melis Kara kauçuk kırma makinalarında kırılarak çapak elde ediliyor
   
 8. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  TSE'den ürün standartına ilişkin belge alınır. Elde edeceğiniz çapağı hangi amaçla kullanacaksanız, ona göre standartınız belirlenir. TSE ile de görüşebilirsiniz. Örneğin, elde ettiğiniz ürünü zemin malzemesi üretiminde değerlendirecekseniz TS EN 1177 gerekir.
   
 9. mtıngır

  mtıngır CMNet Üyesi

  @Melis Kara tse ile görüştüm plastik geri kazanımıyla ilgili standartları yapıyorlar örneğin TS EN 15344 standartı var bu standartlarda ürünün hangi alanlarda kullanılacağı ile ilgili bir ibare yok. genel bir ibare ile geri dönüştürülen plastikler diyor. kauçuk içinse böyle genel bir standart yok. kauçuk kırma sonucu elde edilen çapaklar bir çok alanda kullanılabilir ve ben bunların hepsi için tse standartlarına baktırsam işin içinden çıkılamaz.
   
 10. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Standartı olmayan ürünler için TSEK Belgesi (Kalite Uygunluk Belgesi) düzenleniyor. Bu konuda işlemlerinizi yürütebilirsiniz o zaman.
  TSEK, üretilen ürünün henüz Türk standardı olmadığından başka ülkelerin standardlarına veya enstitü tarafından kabul edilen özelliklere uygun olduğunu ve ürünle ilgili bir problem oluştugunda T.S.E.’nin garantisi altında olduğunu ifade ediyor.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...