Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Oto temizleme suları ve tamir-oto-bakım arıtma.

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,

  İşletmemizde araba yıkama ünitesinden kaynaklanan atık sular için arıtma tesisi kurmak zorunda mıyız? Ya da biyolojik arıtmaya bağlasak bu atık suları olur mu?

  Ayrıca oto bakım ünitemizi ıslah çalışmaları başlatacağız. Oto bakım ünitemizin zeminini sızdırmazlık için beton zeminle döşeyeceğiz. beton zemine dökülen yağları temizlenmesi sırasında oluşacak atık sular için kanal açtırıp bu kanalları yağ toplama haznesine bağlamak istiyoruz. Daha sonra yağ haznesinde toplanan yağ-su karışımı atıklarımızı lisanslı firmalara vermek istiyoruz. Söylemiş olduğum çözüm yönteminde çevre mevzuatına aykırı bir durum var mıdır yoksa bu atık yağ-su karışımı için kimyasal arıtma mı yapmak zorundayız
   
 2. Mert Erdoğan

  Mert Erdoğan CMNet Üyesi

  Atık yağları, yıkama suları kanalına akıtamazsınız, sızdırmaz zemin üzerinde ayrı bir konteyner ya da tankta toplayabilirsiniz. Aksi halde cezai işlem uygulanabilir.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 3. selimboztoprak

  selimboztoprak CMNet Üyesi

  Oto temizleme sektörü bilindiği gibi son yıllarda oldukça artış göstermiş bir alan. Bu işletmelerden kaynaklanan atıksuların öncelikle agretide laboratuarlarda analiz ettirerek, kanalizasyon şebekesine deşarj kriterlerini sağlayıp sağlamadığı tesbit edilmeli. Akabinde çözüm olarak ön arıtma yada belediyeden vidanjör hizmeti alarak bertraf etme yollarına başvurabilirsiniz. Bununla ilgili bulunduğunuz şehirdeki su kanalizsayon idaresinin atıksu ruhsat şube müdürlüğünden yardım alabilirsiniz.
  Kolay gelsin....
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 4. Ahmed Arif Çelik

  Ahmed Arif Çelik CMNet Üyesi

  Yağlı oto yikama sularını biyolojik atıksu arıtmasına verdiğiniz zaman aritimi zorlastiracagi gibi maliyetide artırabilir. Oto yikama sulari için biyolojik aritma sisteminin önüne yağ tutucu oluşturduktan sonra rahatlıkla verebilirsiniz sisteme.
   
  Tunç Bozkurt bunu beğendi.
 5. Tunç Bozkurt

  Tunç Bozkurt CMNet Üyesi

  Biyolojik arıtma kurmanıza gerek olacağını düşünmüyorum. Zira yıkama suyunda biyolojik bir kirlilik olma ihtimali düşüktür.

  Selim Bey'in dediği gibi atıksuyunuzu önce analiz ettirin. yüksek ihtimalle kriterleri sağlamayan sadece yağ-gres parametresi olacaktır.
  basit bir yağ kapanı inşa ettirip, yada tank tipi sistemler de mevcut, uygun bir yere (kanalizasyon, dere vb.) deşarj edebilirsiniz. tabiiki deşarj konulu çevre iznini aldıktan sonra.
   
 6. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  - belediyenin kanalina bağliysa büyükşehirlerde gelrler numunelerini kendileri alir kanal bağlanti , vize ,ruhsat v.s vererek izin verir. yağ tutucu yapamani soylerler. sıkıntı olmaz.

  -küçük şehirlerde aat si veya aat termin plani yoksa kendisi zaten belediye cezalidir oto yikama ya herhangi bir yaptirimda bulunamaz. il müdürlügü aat talep edebilir ceza kesebilir.numune aldirmani ve tağ tutucu yaptirmani talep eder.
   
 7. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Peki oto bakımdan kaynaklanan yağ atıkları için kimyasal arıtma şart mıdır?

  Peki oto bakımdan kaynaklanan yağ atıkları için kimyasal arıtma şart mıdır?
   
 8. Ahmed Arif Çelik

  Ahmed Arif Çelik CMNet Üyesi

  Kimyasal arıtma yapmanıza gerek yok sadece yağ tutucu eklerseniz tesisinizin girişini sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.
   
 9. Tunç Bozkurt

  Tunç Bozkurt CMNet Üyesi

  oto bakımından ve yağ tutucudan çıkan yağları lisanslı bir firmaya tehlikeli atık olarak verebilirsiniz.
   
  Gül Can bunu beğendi.
 10. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Atık sularımızda sadece akm olacak. Bunun için akm giderimi olarak torba filtre ya da mikroelek ya da başka bişi hangisi daha uygun ve daha kullanışlı olur
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...