• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Otomobillerin bedeli

Can Avşar

Genel Yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Mesajlar
1.130
Beğeniler
817
Şehir
Antalya
#1
Eki Görüntüle 11700

Önde gelen çevre örgütlerinden Brüksel merkezli Ulaştırma ve Çevre Ajansı, otomobil üreticilerinin karbondioksit emisyonlarını beklenenden hızlı azalttığını açıkladı.

Ajansa göre Avrupa Birliği'nde satılan araçlar, 2009'da bir önceki yıla göre yüzde 5 daha az karbon üretti.

Çevre örgütleri, AB hedeflerine belirlenen tarihten önce ulaşılabileceği yorumunu yaptı.

Avrupa Birliği bir süre önce otomobil üreticilerini uyarmış, karbon emisyonlarını 2015'e kadar düşürmemeleri durumunda para cezasına çarptırılacaklarını bildirmişti.


Avrupa Birliği kuralları, otomobil üreticilerinin, karbondioksit salımlarını 1995 seviyesine göre yüzde 35 oranında azaltmalarını öngörüyor.

Aynı zamanda önde gelen Japon elektronik üreticisi Panasonic, elektrikle çalışan spor araba üreticisi Tesla Motors'a 30 milyon dolar yatırım yaptığını ilan etti.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota da geçtiğimiz günlerde şirkete 50 milyon dolar yatırım yaptığını bildirmişti.

Karbondioksit, diğer sera etkisine yol açan gazlar gibi küresel ısınmayla temelden ilişkilendiriliyor.

Avrupa Birliği, ürettiği sera etkisine yol açan toplam gaz salımını, 2008 ile 2012 yılları arasında en az yüzde 8 oranında azaltmayı vaat etmişti