• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Palet geri dönüşümünde çalışan arkadaşlar acil yardım lazım

BETÜLAYDINN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
Merhaba arkadaşlar. Palet geri dönüşümünde çalışmaktayım. Kafes , sandık , talaş , mdf, tahta , kereste , kontraplak gibi malzemelerin faturalarını kesiyoruz. Ambalaj atık ve tehlikesiz tekstilk atık lisansımız bulunmaktadır. Bunları ecbs sistemine nasıl işlemem gerekmektedir. Bilgisi olan var mı ? Bu zamana kadar sadeece ahşap palet giriş ve çıkışlarını 150103 kodu ile sisteme işledim. Ama saydığım diğer malzemeler hakkında bilgim yok. Acil yardımcı olur musunuz?

150103 kodu ile motat ve ambalaj bilgi sistemine giriş ve çıkışları yaptım. Ama kasefs sandık gibi ürünleri hiç işlemedim.

@BETÜLAYDINN Öncelikle rahat nefes alın ve sakinleşin. Allah'ın izniyle probleminizi çözeceğiz. :)

Sizin atık üreticilerinden almış olduğunuz ahşam ambalaj atıklarını ek-8B sisteminden giriş yapacaksınız. Daha sonra bu atıklarını ürün haline getirerek lisans şartı olmaksızın istediğiniz firmaya faturalı (faturada kdv olmak zorunda) satacaksınız. Satmış olduğunuz ürünleri ek-8C sisteminden çıkış yapacaksınız. Yapılan bu beyanları kütle denge sistemine de beyan yapmalısınız. Ayrıca toplama ayırma lisansınız varsa diğer almış olduğunuz kodları da ek-7 sisteminden giriş ve çıkış yapacaksınız. Örneğin ambalaj atığı toplama ayırma lisansınız ile atık üreticisinden 15 01 02 plastik ambalaj atığı aldınız. Bunu ek-7B sisteminden giriş yapacaksınız ve sonra geri kazanım lisansına sahip firmaya verdiğiniz de ek-7C sisteminden çıkış yapacaksınız. Kısaca geri kazanım lisansınız da hangi kodlar varsa onları alabilir ve beyan yapabilirsiniz.

Ben şuan abs de ; aldığım paletleri ek 7-B ye giriyorum , sattığım paletleri ek 8-c den çıkışını yapıyorum.
[automerge]1577089677[/automerge]
@Olgaç Sürmelihindi Mesela kafes üretimi yapıyoruz. Bunun kodunu nasıl belirleyeceğim ve nasıl sisteme işleyeceğim asıl sorum bu aslında

@BETÜLAYDINN Betül hanım, bunlar ürün sayıldığı için herhangi bir kod belirtmenize gerek yok. Kütle denge sisteminde belirtilmesi gerekmektedir. Örnek veriyorum; 27-01 Ahşap ürün olarak belirtebilirsiniz. O size kalmış birşey. Kodu belirledikten sonra kütle denge sisteminden beyan yapabilirsiniz. Ambalaj bilgi sisteminde ürün çıkışında ürün, çapak seçenekleri yer almaktadır. Siz ürün seçeneğini seçerek beyan yapabilirsiniz.

Pınar üstadım, alınan ahşap atığını ek-7B sistemine giriş yapılacak. Daha sonra kendi firması adına ek-7C'den çıkışı sağlanacak. Otomatik olarak sistemde yani ek-8B'de çıkış yapılan miktar görünecektir. Olay bu :)