• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik Atık İthalatı Öncesinde Yapılması Gerekenler

Mesut Güngör

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SMH Geri Dönüşüm
Arkadaşlar merhaba,
Bu konu hakkında başlıklar açılmış ama tam anlamıyla ihracata başlamadan önce ve sonrasında yapılması gerekenlerden bahsedilmemiş. hem bunu ayrıntılı olarak anlatmak hemde kendim öğrenmek üzere bu konuyu tekrar açıyorum. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Çalıştığım firma yurt dışından plastik atık alımı yapmak istiyor. ve bana dediler ki bu işi yapabilmek için neler yapmamız gerekiyor.
Şimdi ben kısa süreli bir araştırma yaptım anladığım kadarıyla yurt dışından atık almak isteyen firmalar "
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
"
buradaki ÇEVRENİN KORUNMASI YÖNÜNDEN KONTROL ALTINDA TUTULAN ATIKLARIN İTHALAT DENETİMİ TEBLİĞİ yönetmeliğine göre çalışma yapmalı. tüm süreci madde madde yazacak olursak
1. başlangıç olarak kesinlike alacağı atığın geri dönüşümünü yapmak zorunda bunu yapabilmek içinde geri dönüşüm lisansı olmalı.
2. olarak atığın girişini yapacağı gümrüğe ilgili yönetmeliğin ek 4-5 inde bulunan uygunluk dilekçesi ile başvurup uygunluğu almalı.
3. olarak bu kadarlık yeterli olmuyor daha sonra atık alıcısına fatura kesilecek 3 adet faturadan bahsediliyor bunlar hakkında pek bilgi bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.
4. son olarak atığı beyan edeceksin online çevreden.

bu süreclerde bilgisi olan var mı daha önceki tecrübelerine dayanarak bu koduna yardımcı olabilir mi
tekrar teşekkürler,
gelen bilgilere göre tekrar sürecleri güncellerim eksik ya da yanlış varsa düzeltirim.

GTİP numarası izin lisansta mevcut değil bu il müdürlüğü tarafından mı verilir yoksa biz atığa göre mi seçeriz
atık alıcısına kesilen faturalar ne faturalarıdır.
İlk olarak yapılması gerekenler nelerdir

Merhabalar,
Ben de çalıştığım firmanın isteği üzerine "atık ithalatı" hakkında araştırma yapmaya başladım. Bakanlık yetkilileri ile yaptığım görüşme sonucunda;
İthal edeceğiniz atığın EU atık listesinde yer alan kodu ile GTİP numarasını belirlemeniz gerekmektedir şeklinde bilgi verildi. 2018/3 ÇEVRENİN KORUNMASI YÖNÜNDEN KONTROL ALTINDA TUTULAN ATIKLARIN İTHALAT DENETİMİ TEBLİĞİ ekleri kapsamında ithalini yapmayı planladığınız atık ek-1 ithali denetime tabi olanlar listesinde yer almalı, ithali kesinlikle yasak olan atıklar listesinde yer almamalı. (Yurt dışından atığın çıkışını yapacak olan tesis bize Atık Sevkıyatına İlişkin Bilgilerin yer aldığı bir evrak gönderdi . Bu belge üzerinde atığın yurt dışındaki tesisten hangi kod (EU list of wastes) ile çıkışı yapıldığı ve National Code yani tebliğdeki GTİP numarası yer alıyor. Ben bu belge üzerinden GTİP numarasını ve atık kodunu tespit ettim.)

merhabalar,
bende şuan atık ithalatı ile ilgili araştırma yapıyorum. öncelikli olarak ithal edeceğimiz atıktan bir miktar numune istedik. (max 10 kg gönderebiliyorlar yasal olarak). numune geldi. şimdi tübitak tarafından tehlikelilik belirleme, atık kodu belirleme için ayy ek 3 analizi istedik. analiz sonucuna göre atığın tebliğe göre alınıp alınmamasına bakacağız. bu süreçleri geçirmiş olanlar varsa yardımlarını bekliyorum. nasıl devam edebilirim
teşekkürler.

Arakdaşlar ben, yurtdışından atık boru ithal etmek istiyorum. Fakat tesisime işleyebileceğim atık kodu 070213 atık ithali yasak atık kodlarında yer alıyor.
Bununla ilgili olarak önce lisansa atık kodu eklemesi yaptıracagım ve sonrasında başvuru yapılacak. Fakat atık plastikler ile ilgili olarak bazı atı kodları yasaklı listesinde bulunmuyor. Bunları ekleyeceğim fakat GTİP numaralarının ne oldugunu bilmiyorum. Ya da direk o atık kodu ile ithal edebiliyor muyum?
GTİPSİZ.

Merhaba arkadaşlar,

AB ülkelerinden plastik atık getirirken atığı getireceğiniz ülke sizden bir süreç onay belgesi istiyor. O belge olmaksızın bazı AB ülkerinden atık getiremiyorsunuz. bu belge ile ilgili bilgisi olan var mıdır acaba?