• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik Poşet Beyanı

hasan140715

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ENSATURK MÜHENDİSLİK
Arkadaşlar Merhaba,

Poşet Beyannamesi ile igili birkaç sorum olacak bilen arkadaşlarımız yardımcı olursa sevinirim;

1- Resmi olarak olmasada çevre danışmanlığını yaptığım bir firmam var. Firmam tekstil üzerine çalışıyor. Yıl içinde yüklü miktar naylon alıyor parayla. Kumaş rulolarını bu naylona sarıyor ve kumaşı satıyor. Ama aldığı naylonu ücretle satmıyor. Bu firmam poşet beyannamesi vermek zorundamı? Poşet kavramı ile naylon muşamba kavramı aynı mıdır?

2- Eğer ki sizlerde de poşet beyannamesine tabii olan firmanız varsa bu beyanname verme işi Çevre Müh. Danışmanına mı aittir? Yapan oldumu? Firmam muhasebecisine sormuş Çevre Danışmanınız yapması lazım demişte.

Teşekkürler.

Selamlar hocam.

Naylondan kastın naylon poşet mi yoksa bu ruloları makine vb yordamı ile sarma işlemi mi var? Naylon muşamba başka şey, poeşt başka şey.

Poşet beyanı bildiğiniz üzere e-devlet üzerinden yapılıyor ecbs üzerinden değil. Daha çok muhasebeci işi gibi görünüyor. Ama siz de yardımcı olabilirsiniz kendisine.

1- Poşet beyanı, poşet için para alan yerlerde geçerli. Marketler, alışveriş merkezleri v.b. yerleri kapsıyor. Siz zaten bahsettiklerinizi Piyasaya Süren Bildirimi'nde yapıyorsunuz (dur inşallah) :D

2- E-Bildirge yetkilisi kimse o yapabiliyor. Çevre danışmanlarına bu yetkiyi vermiyorlar genellikle, muhasebeci ve mali müşavirler yapıyor. En olmadı patrona yaptırtıyorlar. Sisteme giriş yapmaya çalıştığınızda yetkili olup olmadığınızı belirtir.

Sadece 1. soruya cevap vereyim sizin bahsetmiş olduğunuz naylonlama işlemi ambalajlamaya girer. Cem beyin dediği gibi piyasaya sürülen ambalaj beyanı ile bildirilmesi gerekir.

Evet plastik ambalaj kısmına giriyor ama firmanın muhasebecisi de demişki sizin beyanname vermeniz lazım :/

Cem Yılmaz kardeşim bir video paylaştı beyannameye ilişkin, video da alış ve satış fiyatları kısımları var. Eee alış fiyatımız tamam var ama biz o plastik ürünü satmadığımız için satış fiyatı yok :/

O yüzden kafam karıştı, sizlere de danışayım dedim..

Cem kardeşim,

(dur inşallah) yazın ile mesajını verdin yine.. Eyw :):):) Bende mesajı aldım merak etme :)

Evet hocam. Rulo sistemi ile kumaşlarımızı sarıp, kumaş satışı yapılmaktadır. Ama bu neticede dediğiniz gibi plastik ambalaja giriyor.

Evet hocam, rulo sistemi ile kumaşlarımız sarılıyor ve sonrasında satış yapılıyor. Dediğiniz gibi plastik ambalaja giriyor bu.

Az önce yazdığım mesajı sildim ya :)

dur inşaallah yazınla mesajı verdim yine kardeşim :) Ey :) Bende aldım mesaj merak etme :)

şantiye alanı içerisinde ufak bir büfe var ve kalınlığı 15 mikronun altında olan poşetler içerisinde ürünleri veriyor ücretsiz olarak. Adamın elinde poşet aldığına dair faturası var. Bu kişinin beyan etmesi gerekiyor mu?

15 Mikronun altında, 50x35 cm 'den küçük poşetler için parayla satılması zorunlu değil. Kişi para karşılığı vermiyorsa, beyan etmesine de gerek yok.

Plastik Poşet Beyanını firmalar için yapacakmıyız? Diğer beyanlardan sıra gelmedi onu son gün fark ettim.

Otoradyatör üreten bir firmam sordu 4 ay oldu işe gireli bilgi verirseniz sevinirim

Konuyla ilgili bilgim yok maalesef sadece o başlıkta bilen kişiler bazı sorulara cevap vermiş oradan bakabilirsiniz.

Cem bey ,Poşet beyanı, poşet için para alan yerlerde geçerli. Marketler, alışveriş merkezleri v.b. yerleri kapsıyor. Siz zaten bahsettiklerinizi Piyasaya Süren Bildirimi'nde yapıyorsunuz demişsiniz doğru değil mi?

merhaba arkadaşlar piyasaya süren bildirimi yapan firmamda satış ofisi var. alınan poşetleri zaten ps olarak beyan ediyoruz. satış ofisinde olan poşetlerin poşet beyanı yapılması gerekli mi?

@Cem Yılmaz bir soru soracaktım örneğin bir kahve markası mağazalarında ürün satışında poşet kullanıyor ve para almıyor bildirim konusunda ne yapması lazım yada para ile satmadığından dolayı herhangi bir cezai işlem uygulanır mı?

@Cem Yılmaz teşekkür ederim usul ve esasları da inceledim bahsettiğiniz maddeyi gördüm.Herkes market tarzı yerleri göze alarak bakıyorlar konuya ama bir çok nokta da kapsama dahil oluyormuş.Tekrardan teşekkür ederim iyi çalışmalar..