• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik Poşet Mikron Ölçümü Aleti

KAPLAN Y.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye/Kamu
ÇŞB tarafından Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda belirtilen poşet kalınlıklarının (15 mikron, 40 mikron gibi) ölçümünün yapılabileceği bir cihaz yada alet var mıdır? Kumpas veya Mikrometre ile bu ölçümü yapabiliriz ama daha teknolojik, pratik bir cihaz var mı bildiğiniz? Dijital Mikron Ölçüm Cihazları bu amaçla kullanılabilir mi?

Poşetlerin mikron kalınlığını neden ölçmeye gerek duyuyorsunuz?

@Melih Coşar
Sadece kişisel merakım Melih Bey, olası bir şikayette yetkililer denetimi nasıl yapacaklar onu merak ediyorum?

@KAPLAN Y.

Denetim için bence çok yanlış bakış açısı. Denetçi olsam elimde telsiz gibi mikron aleti ile zabıta gibi market dolaşmazdım. İkincisi insanlar yine elinde aletle gezip poşette mikron kontrolü mü yapacaklar?

Poşet üretiminde benim bildiğim bir standart var o uygulanıyor. Sizin dediğiniz olsa bile o iş tam olarak zurnanın zırt dediği yer.

Denetim gerçekleştiği anda denetçilerin tamamen standart poşet tipleriyle ve özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olabilieceklerini düşünüyorum.
Kaldı ki yeni tebliğe göre poşetler için
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
her türlü bilgilendirme detayı poşete eklenmelidir diyerek bir standart belirlediler.

Merak gidermek için ise internette araçlar için veya yüzeyler için mikron ölçme aletleri var bunlarla merakınızı giderebilirsiniz :)

Peki ekstra bir şey sormak istiyorum. Bakkal veya büfe tarzı yerlerde işler nasıl olacak ? Mesela bizim fabrikamızda bir kantin mevcut. Oradaki yetkili sorduğunda ben de merak ettim.

Tebliğde belirtilmiş hususular
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Standartlara uyan poşetlerin satışı ücretli olarak yapılması gerekmektedir. Kısaca bakkal ve büfe tarzı yerler kalınlığı 15 mikron altı poşetleri kullanabilir.Pek dayanıklı olmasa da en azından ekmek vb. ürülnlerde kullanılabilir. Kantin için poşet kullanımının çok fazla olduğunu düşünmüyorum. illaki bir kullanım gerçekleştirecekse aşağıdaki gibi bir çözüm bulabilirler.

1547194120989.png