• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Proses bacası ve yakma bacası arasındaki farklar nelerdir?

KÜBRA TÜRELİ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Küre
Arkadaşlar merhaba ben Çevre danışmalık şirketinde çalışıyorum ve emisyon ölçümü yaptıracağım bir tesisimiz için ancak yakma bacası ve proses bacası arasındaki farkı tam anlayamadım ? Bilgisi olan varsa beni de bilgilendirirse çok sevinirim.

1706592918661.png
Faaliyet sırasında hammade işleme giriyorsa proses
Herhangi bir işleme girmeyip sadece ısıl gücü kullanılıyorsa yakma sistemi denir.
Resimi incelerseniz daha iyi anlayacaksınız.

KÜBRA TÜRELİgenel olarak; faaliyetin yapılışı sırasında bir emisyon oluşuyorsa proses bacasıdır. mesela boya üretimi yapılıyorsa tesiste bu boyaların üretimi (karıştırılması vb.) sırasında açığa çıkan emisyon proses bacasından atılır.
ama yakıt kullanan bir kazan vb varsa, yani kömür, mazot, lng, lpg vb. yakıtlarla çalışan yakma kazanı, buhar jeneratörü, buhar kazanı vb. bunların emisyonu yakma bacasından atılır.

Arkadaşlar merhaba bacalarda bulunan filtre malzemelerini 150202 atık kodu ile gönderiyorduk fakat İl Müdürlüğü başka kodu vardır dedi . Hangi kodla çıkış yapıyorsunuz ben uygun kod göremedim.