• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Renklerin Psikolojisi

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
8 Eylül 2009
Yaşlanmak ve ölüm gibi renklerden de kaçış yok. Üstelik farkında olmasak da renkler hayatımızın her anında kendilerini hissettiriyorlar. Örneğin yeşil renkli odalarda kendimizi daha rahat hissederiz; halterciler maviye boyanmış spor salonlarında daha başarılıdırlar, vb.
Bunun yanında renkler genellikle kültürlere göre farklı anlamlar taşırlar. Hatta batı toplumlarında bazı renklerin anlamlarının yıllar içinde değiştiği bilinmektedir. Araştırmacıların renklerle ilgili genel anlamda kabul ettiği etkiler ise şu şekildedir:
Siyah

Siyah otorite ve gücün simgesidir. Modada yaygın olarak kullanılır çünkü insanları olduklarından daha ince gösterir. Ayrıca şık görünüyor ve modası da geçmiyor. Siyah aynı zamanda itaat anlamına gelir. Rahipler Tanrı’ya itaat ettiklerini göstermek için siyah giyerler. Bazı moda uzmanları ise kadınların siyah giymesinin erkeğe itaat anlamına geldiğini öne sürüyorlar. Siyah kıyafetler ayrıca güçlü etkiler verebiliyorlar, siyah giyen kişileri soğuk veya uğursuz algılayabiliyoruz. Mesela Dracula gibi kötü adamlar genelde siyah giyerler…
Beyaz

Gelinlikler saflığı ve masumiyeti temsil ettiği için beyaz renktir. Beyaz, ışığı yansıtır ve yaz rengi olarak düşünülür. Aydınlık, nötr ve diğer renklere uyumu nedeniyle dekorasyon ve modada yaygın olarak kullanılır. Dezavantajı kiri hemen göstermesi ve diğer renklere göre temiz tutmanın daha zor olmasıdır. Doktorlar ve hemşireler temizliği çağrıştırdığı için beyaz önlük giyerler.
Kırmızı

Duygusal anlamda en kuvvetli renk olan kırmızı, kalp atışını ve nefes almayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda aşkın rengidir. Kırmızı kıyafetler fark edilmenizi sağlar ve sizi daha oturaklı gösterir. Güçlü bir renk olduğu halde kırmızı kıyafetler pazarlık veya anlaşmazlıklarda size yardımcı olamayabilirler. Kırmızı arabalar hırsızlar için yaygın hedeflerdir. Dekorasyonda genellikle vurgulama amaçlı kullanılır. Dekoratörler dikkat çekeceği için mobilyada kırmızı rengin çok iyi fikir olduğunu düşünüyorlar.
En romantik renk olan pembe ise daha sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Mesela futbol takımları bazen rakip takımın soyunma odasını açık pembeye boyarlar. Böylelikle rakipleri pembenin sakinleştirici etkisiyle enerji kaybeder :)
Mavi

Gökyüzünün ve okyanusların rengi olan mavi en gözde renklerden biridir. Kırmızının tersi bir etkisi vardır. Huzurlu mavi vücuda sakinleştirici etkisi yapar ve bu nedenle de yatak odalarında kullanımı yaygındır. Ama mavi aynı zamanda soğuk ve iç karartıcı da olabilir. Moda danışmanları bağlılığı simgelediği için iş görüşmelerinde mavi giymeyi önerirler. İnsanların mavi renge boyanmış odalarda daha verimli oldukları da söylenmektedir. Mesela yapılan araştırmalar, haltercilerin mavi renkli spor salonlarında daha fazla ağırlık kaldırabildiğini göstermektedir.
Yeşil

Günümüzde dekorasyonda çok yaygın olarak kullanılan yeşil doğayı simgeler. Gözlerimizin en kolay algıladığı ve görüşümüzü geliştiren bir renktir. Sakinleştirici, dinlendirici bir etkisi vardır. İnsanlar TV’ye çıkmadan önce yeşil odalarda rahatlarlar. Hastanelerde rahatlatıcı etkisinden dolayı yeşil çok sık kullanılır. Orta çağda kadınlar doğurganlığı simgelediği için yeşil renk gelinlik giyerlerdi. Koyu yeşil erkeksiliği, muhafazakârlığı ve bolluğu simgeler. Bununla birlikte terziler şanssızlık getireceğini düşünerek akşam gerçekleşen moda şovlarda yeşil geçişlerini kullanmamayı tercih etmektedirler.
Sarı

Eğlenceli parlak sarı ilgi çekicidir. İyimser renk olarak değerlendirilse de insanlar sarı renkli odalarda öfkelerine daha çok yenilebilmekte ve bebekler ise sarı odalarda daha fazla ağlayabilmektedirler. Sarı renk, gözün algılayabildiği en zor renktir ve bu nedenle çok fazla bakıldığında zararlı olabilir. Sarı renk ayrıca konsantrasyonu arttırır, bu nedenle hatırlatma için kullanılan not kâğıtlarında kullanılır. Metabolizmayı da hızlandırır.
Mor

Asaletin rengi olan mor lüksü, şatafatı, varlığı, gösterişi ve kaliteyi ifade eder. Kadınsı ve romantiktir. Bununla birlikte, doğada az bulunması sebebiyle mor renk yapay olarak karşımıza çıkabilmektedir.
Kahverengi

Sağlam ve güvenilir kahverengi dünyamızın ve bereketli doğanın rengidir. Açık kahverengi gerçekçilik, hakikilik hissi verirken koyu kahverengi ağaç veya deriyi çağrıştırır. Kahverengi aynı zamanda üzüntü ve dalgınlığı da gösterebilir. Erkekler kadınlara göre kahverengiyi daha çok sevebilmektedirler.
Renkler ve Yiyecekler

Mavi gözde bir renk olsa da en az iştah açan renklerden biridir. Mavi yiyecekler doğada az bulunurlar. Araştırmacılar, insanların yiyecek ararken genellikle mavi, siyah veya mor renk olan zehirli veya bozuk yiyeceklerden kaçınmayı öğrendiklerini belirtmektedirler. Yapılan araştırmalarda maviye boyanmış yiyeceklerin iştah kaçırdığı da görülmüştür.
Yeşil, kahverengi ve kırmızı ise en sevilen yiyecek renkleridir. Özellikle kırmızı iştah açıcı olması nedeniyle restoran dekorasyonlarında sık sık kullanılmaktadır.
 
Yani dayanmak ve katlanmak için silkelerken bütün benliğimizi
Ama öyle sessiz baktığımız duvarlar gibi olmaya çalışırken,
Ve kazanmış görünürken derinliğimizi
Ne zaman ki, yeniden canlanır bağışlamasız belleğimizde
Bir anın, yalnızca bir anın bütün bir hayatı kapladığı anlar
O tiktaklar kadar önemsiz kalır şimdi
Hayatımıza verdiğimiz bütün anlamlar
Göremeseniz de, bilirsiniz
Hiç yakın olmamışsınızdır intihara bu kadar.

Bana zamandan söz ediyorlar
Gelip size zamandan söz ederler
Yaraları nasıl sardığından, ya da her şeye nasıl iyi geldiğinden.
Zamanla ilgili bütün atasözleri gündeme gelir yeniden.
Hepsini bilirsiniz zaten, bir işe yaramadığını bildiğiniz gibi.
Dahası onalar da bilirler.
Ama yine de güç verir bazı sözler, sözcükler, öyle düşünürler.
Bittiğine kendini inandırmak, ayrılığın gerçeğine katlanmak, sırtınızdaki
hançeri çıkartmak, Yüreğinizin unuttuğunuz yerleriyle yeniden karşılaşmak
kolay değildir elbet.
Kolay değildir bunlarla baş etmek, uğruna içinizi öldürmek.
Zaman alır.
Zaman alır sizden bunların yükünü
O boşluk dolar elbet, yaralar kabuk bağlar, sızılar diner, açılar dibe
çöker.
Hayatta sevinilecek şeyler yeniden fark edilir.
Bir yerlerden bulunup yeni mutluluklar edinilir.
O boşluk doldu sanırsınız
Oysa o boşluğu dolduran eksilmenizdir
 
üç renk; mavi, yeşil, kahverengi daha da tanımam :p
 
Üst