• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sertlik Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Konular
920
Mesajlar
4,298
Tepki puanı
5,979
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
Suların sertlik derecelerini deney yoluyla bulunmasının öğrenilmesi amaçlanmaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Suyun sertliği, suyun sabunu çökeltme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Sabun, suda mevcut kalsiyum ve magnezyum iyonları tarafından çökeltilir. Diğer çok değerli katyonlarda sabunu çökeltebilir. Fakat bunlar sık sık bileşenlerle kompleks haldedirler. Bunların su sertliğindeki rolleri çok azdır ve tanımlamak güç olabilir. Pratikte toplam sertlik, kalsiyum ve magnezyum konsantrasyonlarının toplamı olarak tarif edilir. Sertlik, genellikle mg/L CaCO3 olarak ifade edilir.

Sertlik, karbonat ve bikarbonat alkalinitesi toplamından büyük olduğunda; sertliğin toplam alkaliniteye eşdeğer olan kısmı "Karbonat sertliği", geri kalan kısmı ise "Karbonat olmayan sertlik" denir. Sertlik, bikarbonat ve karbonat alkalinitesi toplamına eşit veya küçükse, tüm sertlik karbonat sertliği olup karbonat olmayan sertlik yoktur.

Sert sularla ilgili problemler de şu şekildedir:
• Sabun tüketimine neden olurlar,
• Deride tahrişe neden olurlar,
• Sıcak su borularında, ısıtıcılarda, kazanlarda kireç birikimine ve taşlaşmaya neden olurlar,
• Porselenlerde renk giderimine neden olurlar. Lavabo ve küvetlerin beyaz rengini bozarlar,
• Sebzelerin katılaşmasına ve renksizleşmesine neden olurlar,
• Kumaşların ömrünü azaltır, yıpranmalarına neden olurlar,
• Konserve endüstrisinde problemlere neden olurlar.

Sertlik giderme işlemleri pahalı arıtma tekniklerini gerektirirler. Sudaki sertlik tayini için çeşitli yöntemler vardır (Hesap metodu, EDTA titrasyon metodu, sabun metodu gibi).

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • SERTLIK TAYINI.pdf
    250 KB · Görüntüleme: 1,401
Üst