• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

sıfır atık belgesi

MİRZA34

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
maya
merhaba arkadaşlar ambalaj atığı toplama ayırma tesisler sıfır atık belgesi alması gerekiyor mu bu konuda farklı şeyler söyleyenler var en net bilgiyi sayfamızdan almak istedim

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
usta44Merhaba, Sıfır Atık Yönetmeliğinin ilgili maddelerini sizinle paylaşıyorum. Bu yönetmeliği incelemenizde fayda var. Yönetmeliğin ekinde; sıfır atık yönetim sisteminin oluşturulmasına yönelik uygulama takvimi başlığı altında ÇED yönetmeliğinin ek-1 ve ek-2 listesinde yer alan sanayi tesisleri olarak 2 gruba ayrılmıştır.

Ekli dosyalar

• 20200630_101021.jpg
    20200630_101021.jpg
    138.5 KB · Görüntüleme: 64
  • 20200630_100939.jpg
    20200630_100939.jpg
    174.9 KB · Görüntüleme: 65
Merhaba. Bende tam tersi şekilde sormak istiyorum. Sıfır Atık Sistemine geçmiş bir işletme veya belediyesinin tat lisansı alması gerekiyormu

Sıfır Atık sistemine geçen bir işletmenin tat belgesi veya gk lisansı almasına gerek yoktur.
Sıfır atık kapsamında kaynakta ayırma ve depolama yapmanız yeterli.
Dışarıdan atık alımı yapmıyorsunuz çünkü. Sistemi kendi işletmeniz için kuruyorsunuz.

@usta44 sıfır atık yönetmeliğini incelediğimiz zaman toplama ayırma tesisleri bu kapsama girmemektedir. Sıfır atık yönetmeliğinin ek-1 listesinden yayımlanmış listeler bulunmaktadır. Bu listede çed yönetmeliğinin ek-1 ve ek-2 listesinde yer alan tesisler ifadesi de yer almaktadır. Toplama ayırma tesisleri çed yönetmeliği kapsamı dışında yer aldığından dolayı sıfır atık belgesi almasına gerek yoktur. Ama sıfır atık yönetmeliği kapsamı dışında yer alan tesisler gönüllülük esasına göre sıfır atık sistemi kurabilir ve belge alabilirler. Yine kafanızda soru işareti kalırsa yönetmeliği inceleyebilir ve il çevre müdürlüğünden görüş alabilirsiniz. 20200706_121759.jpg

Merhaba arkadaşlar otellerde sıfır atık belgesi için asgari hangi atıklar toplanmalı hangi şartlar sağlanmalı

Merhaba,

Sıfır atık sisteminin kurulması için yönetmelikte belirlenen kriterler vardır. Bu kriterlere ait görsel ekte yer almaktadır. Geri kazanılabilir atıklar (Cam,metal plastik,kağıt karton vb.) ile evsel atıklar ayrı toplanması gerekir. Atıkların geçici depolanabilmesi için alan oluşturulması gerekir. Ayrıca "Sıfır Atık Yönetmeliğini" okumanızı tavsiye ederim.

1594587011763.png

Merhaba , uygunluk başvuruma istinaden denetime geldiler. Denetim sorunsuz geçti çok şükür. Geldiklerinde sordukları belgeler arasında Sıfır Atık Belgesi oldu. Normalde Toplama Ayırma Tesisleri için bu belgeye gerek olmadığını düşünüyorduk. 2024 yılında herkesin alması gerektiğini benimde başvurmamı istediler. Zaten tesisimiz toplama ayırma ,ofis kısmı için olduğunu düşünüyorum. Denetim ekibiyle tekrar iletişime geçip detayları sizlere de bildireceğim.

merhaba , tat ve gdt tesisinde çalışıyorum. bileşik denetim de sıfır atık belgesi soruldu. biz almıştık bu yüzden sorun olmadı. ama almanızı öneririm zaten çok bir şart yok .hızlıca alabılırsınız