• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık bilgisi olan

mine243

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
NMG dönüşüm
Arkadaşlar merhaba ben çevre danışmanlık firmasına yeni başladım çok fazla danışmanlık yaptığım firmam var ve çok bilgim yok sıfır atık için yönetmeliği okudum fakat anlayamadım. Kısaca bilgisi olan paylaşabilir mi mesele 50 kişi üstü çalışanı olan yerlere ek-2 listesinde kalan yerlere zorunlu mu sıfır atık belgesi bir de kaç adet kova koydurmak gerekiyor kaç farklı yerde olması gerekiyor mutfak ofis üretim vs. Her katta olması gerekiyor mu

Çözüm
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
mine243Merhaba,

Sıfır Atık Yönetmeliği'nin ekinde temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunan yerlerin listesi yer almaktadır. Örneğin; 4. grupta yer alan Laboratuvarlar, Çevre Danışmanlık firmaları ve benzeri iş yerlerinde 50 kişiden fazla çalışanı bulunuyorsa temel seviye sıfır...​
Merhaba,

Sıfır Atık Yönetmeliği'nin ekinde temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunan yerlerin listesi yer almaktadır. Örneğin; 4. grupta yer alan Laboratuvarlar, Çevre Danışmanlık firmaları ve benzeri iş yerlerinde 50 kişiden fazla çalışanı bulunuyorsa temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.​

1678607065192.png

Aynı ek listede ÇED Yönetmeliği'nin ek-1 ve ek-2 listesinde yer alan firmalar temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak Bakanlığımız bu konuda şöyle bir açıklama yaptı; "Organize Sanayi Bölgesinde bulunup, ÇED Yönetmeliği'nin ek-1 ve ek-2 listesinde yer alan firmaların temel seviye sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır". Bu tür firmalar gönüllülük esasına göre sıfır atık sistemini kurup, belge alabilirler. Bu bilgi yönetmelikte yer almaktadır;

(4) İçerisinde birden fazla kurum, kuruluş ve işletme barındıran ve ortak bir yönetimi olan bina ve yerleşkelere, içerisindeki tüm kurum, kuruluş ve işletmeleri kapsayacak şekilde seviyesine uygun tek bir sıfır atık belgesi düzenlenir. Ancak, organize sanayi bölgeleri ile havalimanları içerisindeki kurum, kuruluş ve işletmeler talep etmeleri halinde ayrıca münferit belge müracaatında bulunabilirler.

Firmalarda atık biriktirme ekipmanlarını oluşan/oluşacak atık miktarını hesaplayarak yerleştirebilirsiniz. Yönetmelikte sayı ile ilgili herhangi bir ifade bulunmamaktadır.

Bakanlık tarafından yayımlanan sıfır atık genelgesini incelemenizde fayda var;

Çözüm
Yönetmeliklerde amaç kapsam ve yükümlülükler kısmını okursanız faaliyetlerinizde daha rahat yol alabilirsiniz. Yeni işinizde başarılar dilerim.