• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır Atık İdari Yaptırım

Halil A.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MaviYildiz
Merhaba kolay gelsin Sıfırı Atık başvurusunu yapmayan tesisler için yaptırım olacak deniyor,ama bununla ilgili herhangi yazı,tutar vb bilgisi olan var mı? ben bulamadım

Benim üç farklı yorumlamam var.
1: Düşük ihtimal
Çevre İzin ve Lisans belgesi/GFB gibi kabul edilerek almayan tesisin faaliyetleri durdurulacak.

2: Yüksek ihtimal
Bilgi ve belge eksikliğinden 24.123 TL (2021 Yılı cezası) idari yaptırım uygulanacak.

3: Alternatif ihtimal:
30 ya da 45 gün gibi süre verilip bir an önce belge alınması istenecek.

GreenPeace0@Cem Yılmaz yorumlamasına ek olarak bugün Bursa İl Müdürlüğü ile yaptığım görüşmede "Cezai İşlem" uygulamasının Meclis onayının alındığı ve önümüzdeki sene içerisinde uygulamaya konulacağı belirtildi. İşlemleri uzatmadan yürütmekte yarar var.

Belirtilen rakama göre de bilgi ve belge eksikliğine dayandırılarak ceza maddesi oluşturulacak gidi duruyor.

başvuru yeterli oluyor mu, yoksa belgeyi almış olmak mı gerekli?

Konuya güncel bilgiyi eklemek istedim :)
Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile ceza belli oldu.
"11 inci maddede belirlenen sıfır atık yönetim sistemini kurmayanlara ve/veya kurduğunu belgeleyemeyenlere 20.000 Türk lirası idari para cezası verilir."

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Çevre Ajansı Kanunu niye bu zamanda çıktı ve bütçesi nasıl olacak diyerek herkesi bir düşünceye sokmak isterim.

Mahmut Cimşit2025 Yılına kadar GEKAP'tan alacaklar.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 1/1/2021 tarihinden 31/12/2025 tarihine kadar 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun ek 11 inci maddesi uyarınca tahsil edilen geri kazanım katılım paylarının yüzde yirmi beşi tahsil edildiği ayı izleyen ayın sonuna kadar Türkiye Çevre Ajansı hesabına aktarılır. Aktarılacak tutarlar karşılığında Bakanlık bütçesinde gerekli ödenek öngörülür.

cc) 11 inci maddede belirlenen sıfır atık yönetim sistemini kurmayanlara ve/veya kurduğunu belgeleyemeyenlere 20.000 Türk lirası idari para cezası verilir.
ceza miktarı belli oldu işte

Merhaba arkadaşlar, sıfır atik belgesi için 31.12.2020 tarihine kadar başvuru yapilmasi yeterli oluyormu yoksa belgenin alinmasimi gerekiyor?

Merhaba arkadaşlar madde 13 te son paragrafta “Lisans almakla yükümlü gerçek ve/veya tüzel kişiler ile atık yönetim sorumlusu firmalardan alınacak teminatlar için yönetiminden sorumlu oldukları atıkların türü, miktarı ve bertaraf maliyeti temel alınır ve bu teminatlara ilişkin esaslar Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir.” deniliyor.
Ne teminatı, bu teminatın içeriği ile ilgili bilgisi olan var mı?