Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şişkin çamur problemi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında f.merve tarafından paylaşıldı.

 1. f.merve

  f.merve CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  İşletmekte olduğum atıksu arıtma tesisinde şişkin çamur problem ile karşı karşıyayım.Araştırmalarıma göre geri devir hattını klorlamak gerekiyor.Bu sorunla karşılaşıp bana yardımcı olabilecek birileri var mı?
   
 2. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

 3. f.merve

  f.merve CMNet Üyesi

  Teşekkürler Hurricane.İncelemediğim döküman kalmadı.Şişkin Çamur problemi olan kimse yok mu başka?:(:(:(
   
 4. folge

  folge CMNet Üyesi

  şişkin çamur derken çamur kabarmasını kastettiğinizi düşünüyorum. sistemdeki organik yük miktarını, oksijen miktarının yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Filementli bakterilerin varlığı daha çok çamur kabarmasına neden olur bu yuzden bu bakterilerin oluşmasını sağlayan ortamı iyileştirmeniz gerekmektedir.
   
  grkmgldr ve serdaralkan bunu beğendi.
 5. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  incelemediğiniz doküman kalmadı mı? çevre mühendisliği 4. sınıf notlarınıza bakın yeter.
   
  grkmgldr bunu beğendi.
 6. f.merve

  f.merve CMNet Üyesi

  Maalesef not bakmayla olmuyor bu işler.Bilmekle uygulamak çok farklı.İşe başlayınca anlıyorsun uygulamasız bilginin hiç bir işe yaramadığını.

  Evet flamentli bakterilerin sebep olduğunu düşünüyorum.Mikroskopta da öyle gözüküyor.Oksijen ve organik yükte problem yok şuan ph bir ara çok düşmüştü ondan kaynaklandı sanırım.Şuan PH da normal ama oluşan flamentli bakterileri yok etmem için ne yapmam gerek.
   
 7. TalipGÜNER

  TalipGÜNER CMNet Üyesi

  Klasik çözüm ; çamur yaşının düşürülmesidir. Nocardia sorunu yaşayan çoğu arıtma tesisinin çamur yaşını 2 güne kadar düşürdüğü tespit edilmiştir. Diğer başka bir çözüm ise köpük kapanlarının kurulması veya tazyikli su sıkılarak köpüklerin parçalanmasıdır.
  Klor tüm mikroorganizmalara etkilidir dezenfektan olarak çok zehirli çünkü. O da F/M oranını yükseltir bir de altın oranı (100/5/1) yakalamak.
   
  grkmgldr bunu beğendi.
 8. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  haklısınız neden okuduk zaten. hayırlı işler size.
   
 9. folge

  folge CMNet Üyesi

  Çamur yaşınızı küçültmeniz gerekmektedir. Filemantli bakterileri sistemden atıp yeniden bakteri ekmek gerek diye düşünüyorum. Bunun içinde havalandırma havuzunu tamamen klorlayıp, yeniden m.o ekip sistemi aktifleştirmek.. en iyi verimi böyle sağlarsınız.
   
 10. Rafet Can KORKMAZ

  Rafet Can KORKMAZ CMNet Üyesi

  Hurricane yaptığı açıklama da belirtmiş. Çamur yaşını düşürmek en basit ve en kolay yoldur.
  Cl dozlaması yapmak flamentli bakterilerin haricinde yararlı bakterileri de etkileyecektir.
   
 11. Taylan Bunarbaşı

  Taylan Bunarbaşı CMNet Üyesi

  Şişkin Çamuru Önlemek İçin Çözüm Yolları
  Karışım sıvısı ve geri devir çamuru mikroskop altında incelenir. Şişkin çamurun nedeni Filamentli veya Filamentsiz Bakteriden mi kaynaklanıyor bu belirlenir. Filamentsiz Bakteriden kaynaklanıyorsa geri devir çamuru 5-10 mg/L miktarında klorlama yapılır ya da F/M oranı düşürülür.Şişkin çamurun nedeninin Bakteri mi yoksa Mantar mı olduğu tespit edilir. Mantar ise, bir endüstriyel atıksuyun karıştığını gösterir, giriş sınırlandırılır. Bakteriden kaynaklanıyorsa, kaynağı belirlenir. Eğer Aktif Çamur içinde büyümüyorsa dezenfektanlar kullanılır. Aktif çamur içinde büyüyorsa;Aşağıdaki işlemler yapılır:
  Kısa vadede; Geri devir çamurunu dezenfekte etmek (Klor ya da Hidrojen Peroksit) SVI’azaltmak için ağırlık artırıcı madde veya flokulant kullanmak.
  Uzun vadede; pH kontrolü Giriş suyu septikliğinin kontrolü Nütrient ilavesi Geri devir çamur debisini artırmak Hava miktarını artırmak .
  (Sorunuz olursa alttaki numaramdan ulaşabilirsiniz)
   
  Halil Urfan bunu beğendi.
 12. f.merve

  f.merve CMNet Üyesi

  @Taylan Bunarbaşı Öncelikle çok teşekkür ederim.Biraz klorladım ama ipliksi bakteriye etkisi pek olmadı.Yararlılar zarar gördü daha çok.Su daha da bulanıklaştı.İmhoff 980 hala.
   

  Ekli Dosyalar:

 13. Taylan Bunarbaşı

  Taylan Bunarbaşı CMNet Üyesi

  @f.merve Bu dengeyi ayarlamak çok önemli merve hanım, zamanla düzelecektir. Geri devir oranını çok az bir miktarda arttırırsanız yararınıza olacaktır.
   
 14. Yağmur Erdoğan

  Yağmur Erdoğan CMNet Üyesi

  Son çökeltim havuzunda yüzeydeki çamuru temizleyin, çamur yoğunlaştırıcıya iletin, imphoff ta 500-600'ü görene kadar sistemden çamur çekin. İpliksi bakteriler öyle kolay uzaklaştırılabilen bir tür değil, sürekli şişme yapacaklardır sistemde bir defa oluşursa. Savakları sürekli temiz tutup kontrol edin, şişkin çamurun en riskli yanı savaklardan kaçıp çıkış suyunu bozmasıdır. Çökeltim havuzunda dönme hızını bir tık yavaşlatırsanız savak kaçışını önleyebilirsiniz. Çökeltimde çamur uzun süre beklememeli. Geri devir hattına klor dozajlamak mevcut olan bakteriye zarar verecektir.
   
  Faruk Dağgezen bunu beğendi.
 15. meelih

  meelih CMNet Üyesi

  Giris atiksuyunun karekteristigine bakmak lazim camur cekmenize rağmen dusmuyorsa çöp sizinti suyu geliyor olabilir...
   
 16. CÜNEYT ÖZER

  CÜNEYT ÖZER CMNet Üyesi

  ANALİZ YAPABİLMEM İÇİN ATIK SU NUMUNESİ GÖNDEREBİLİRSENİZ SORUNUNUZU GİDERMEYE ÇALIŞABİLİRİM.

  CÜNEYT ÖZER 0 542 248550
   
 17. Anıl Manaz

  Anıl Manaz CMNet Üyesi

  Sistemden mümkün olduğunca fazla çamur çekerek çamur yaşını gençleştirmen gerekiyor. Aktif çamurda oksijen değerini yükseltmen gerekiyor.
   
 18. Murat Şimşek

  Murat Şimşek CMNet Üyesi

  İmhofu 450 ile 600 arasında tutarsan problem kalmaz, ama imhofunu ölç sonra çamur çek bol bol, daha sonra imhofunu öölç yeniden 450altındaysa çamur çekme, geri devir yaptır devamlı olarak 450 geçtiğinde imhofun 600 ün üzerine çıkarma yani iki günde düzenli çamur çekebilirsin. sonrada kabarma falan kalmaz.
   
 19. cm.mervan

  cm.mervan CMNet Üyesi

  sana pratik bilgi havalandırma hvuzunda oksijen seviyesini yükselt yani blowerları biraz fazla çalıştır. Geri devir oranını biraz azalt . Tesisten çamur çekmeye bak.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?