Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli çamur bertarafı.

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Murat Er tarafından paylaşıldı.

 1. analiz yaplmadan kod verilmesi uygun değildir.
   
 2. keops

  keops CMNet Üyesi

  arkadaşlar arıtma çamurun sonucunda tehlikesiz atık sonucu çıktı ve yönetmeliğe göre belediyelerin sahip olduğu katı atık depolama alanlarına verebiliyormuyuz_?

  konu içerisinde verebildiğimiz yazıyor fakat ben yönetmelikten o maddelerin kaldırıldığını gördüm sanki_?
   
 3. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Siz ilinizdeki katı atık depolama tesisine atığınızın tesise kabulünü istediğinize dair bir dilekçe yazın. Yetkililer yerinde inceleme yapıp onay veriyorlar.
   
 4. Murat Er

  Murat Er CMNet Üyesi

  ek 2b analizi yaptırıp, belediyenin depolama sahası hangi sınıfsa o sınıfa uygun olup olmadığının tespiti lazım. Buna ek olarak %50 kuru madde oranı isteniyor.
   
 5. Tutku Alper

  Tutku Alper CMNet Üyesi

  Analiz sonucuna göre tehlikesizleri belediyelere, tehlikelileri de lisanslı firmalara çıkış yapabilirsiniz ki Ankarada olan arkadaşlar için ben yardımcı olabilirim firmam bu kodların alımını yapabilmekte.
  Saygılarımla.
   
 6. Ece İyidirli Öner

  Ece İyidirli Öner CMNet Üyesi

  Murat bey bizde hala çamur sorunumuzu çözemedik. Evsel atıksu arıtma tesisiyiz ancak çamurumuz TOK ve ÇOK değerleri nedeni ile tehlikeli atık sınıfına giriyor. Günlük miktarımız fazla olduğu için bir yerlere göndermek makul bir çözüm olmuyor. Şu an kurutma ve yakma tesisi kurmak için çalışıyoruz.
   
 7. Murat Er

  Murat Er CMNet Üyesi

  aynı sekilde bizde kurutma düşünüyoruz ama yakma işini nasıl çözeceksiniz.
   
 8. Ece İyidirli Öner

  Ece İyidirli Öner CMNet Üyesi

  sadece kuruttuğumuz zaman çamur hala sorun olarak devam edecek.tamam hacimde bir azalma olacak ama kuruttuğumuz çamuru ne yapacağız. deponi alanları planlanırken bunun için yer ayrılmadıysa almak istemeyebiliyorlar. çimento fabrikalarına çamurun verilmesi prosedürleri ve parasal işlemler belediyeler için ayrı bir sorun olabiliyor. Nihai bertaraf yapmamız gerekiyor bu nedenle yakmayıda düşünüyoruz. Ancak emisyon değerlerinin sağlanması konusunda tereddütlerimiz var, firmalardan net bir bilgi alınamıyor. Araştırmaya devam ediyoruz
   
 9. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Arıtma Çamuru Büyük Sorun :kötü: Hiçbirşeyde Net Değil
   
  Ece İyidirli Öner bunu beğendi.
 10. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  evet konuya faydalı olacağını düşündüğüm için sizinle paylaşmak istedim,

  arıtma tesisimizde 06 05 02 kodlu atık çıkmış olup bunu tübitak tehlikeli atık olarak değerlendirmiş ve neticesinde yakma değilde DÜZENLİ depolama sahasına uygun olduğu söylemiştir.(yanlış hatırlamıyorsam Ek3 analizi)
  sonra ek2 b analizi yaptırdık. çamurun bertarafı ile alakalı olarak fakat orada değerlendirip uygun olduğu gördük tabiki belediye tehlikeli atık olduğu için kabul etmedi diyebilirim sonuç itibari ile İSTaç firması ile görüşüldü. ve sonuça bağlandı. düzenli olarak depolanıyorlar. amaben buna karşı olsamda ton/bedel fiyatı uygun olduğu için yönetim bunu tercih etmektedir.

  umarım bişileri sizinle paylaşmışımdır,:)
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 11. Murat Er

  Murat Er CMNet Üyesi

  çamurun bertarafı büyük sıkıntı gerçekten, ne yapılacağı belli değil. Çamuru alıp almamak çimento tesislerinin keyfine kalmış, belediyelerin depolama tesisleri de mevcut mevzuat gereği alamıyor. Götürecek yer yok.
   
 12. alev_

  alev_ CMNet Üyesi

  Neye göre tehlikeli olduguna bakmak lazım. Depolama açısından tehlikeli cikabilir. O zaman depolama yapmayacaksınız. Mesela firma olarak bu bakış açısıyla tehlikeli sanılan ama aslında tehlikesiz olan atıkların bertarafını yapabiliyoruz.
   
 13. n.tas

  n.tas CMNet Üyesi

  arkadaşlar kolay gelsin hepinize çalıştığım tesiste plastikler kırılıp yıkanıyor ve çıkan atık su geri devir daim yapılarak tekrar kullanılıyor.Tesisin çökeltme havuzu girişinden alınan numune ile analizyapılmış AKM 58,6(nORMAL) Yağ ve gres 13,1(Normal) KOİ 385(YÜKSEK) çıkmış.Çökeltme havuzumda çamur tabakası oluşmuş durumda berarafını nasıl yaparım?
   
 14. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  dipten çamur çekimi yaparak Filtre pres, Bant pres, gibi ünitelerde susuzlaştırıp bertaraf a veya içerik değerlerine göre başka firmalara hammadde, yakıt veya toprak iyileştirme olarak kullanabilirsiniz
   
 15. n.tas

  n.tas CMNet Üyesi

  @mcelebi bey alınan numune sudan alınmış.Çökeltme havuzundaki dipteki çamuru analiz yaptırmam gerekir diye düşündüm tehlikelilik durumunu öğrenmem için
   
 16. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  tabikide kesinlikle öyle yapmalısınız 1-2-3 hangi sınıfa girdiğiniz çamur değerlerini bilmelisiniz ki piyasada araştırma yapabilesiniz :)
   
 17. n.tas

  n.tas CMNet Üyesi

  @mcelebi bey analiz fiyatları yüksek bi kaçyeri aradım çok tşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için ordu ve çevresinde analiz yaptırabileceğim bir laboratuvar var mıdır bilgisi olan?
   
 18. Tutku Alper

  Tutku Alper CMNet Üyesi

  @n.tas samsunda artek çevre laboratuvarı var oranın yeterlilik durumuna bakabilirsiniz aslında, size yakın çünkü.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...