Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli ve tehlikesiz atık beyanları hakkında

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Olgaç SÜRMELİHİNDİ tarafından paylaşıldı.

 1. TEHLİKELİ VE TEHLİKESİZ ATIK BEYANLARI HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU!

  Bilindiği gibi Çevre Mevzuatı gereği tehlikeli atık üreticileri atık beyan formunu her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan web tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak ve çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür. Bahsedilen beyan formlarının doldurulması için hazırlanan web tabanlı program (http://online.cevre.gov.tr adresinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması (TABS bileşeni) )1 Ocak-31 Mart tarihleri arasında tehlikeli atık üreticilerinin beyan girişine açılmakta ve 31 Mart 24:00 itibarıyla beyan girişine kapatılmaktadır.
  17.06.2011 tarihli 27967 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği”nin 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi gereği tehlikesiz atık üreticileri de 2015 yılına ait beyan formlarını aynı web tabanlı programı kullanarak doldurmakla yükümlüdür.
  Tehlikeli ve tehlikesiz atık üreticilerinin, yukarıda bahsedilen yükümlülüklerini yerine getirmeleri için öncelikle Bakanlığımızın Çevre Bilgi Sistemi’ne kayıt olmaları gerekmektedir. Üreticiler, kayıt işlemi sonrası verilen kullanıcı adı ve şifre ile http://online.cevre.gov.tradresinden Çevre Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak Atık Yönetim Uygulaması altında yer alan beyan formlarını (TABS) doldurup onaylayarak çıktı alabileceklerdir.
  Bu kapsamda Çevre Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmayan atık üreticilerinin tamamının en kısa zamanda kayıt olmaları ve beyan dönemi bitmeden önce beyanlarını tamamlamaları gerekmektedir.
  Konuya ilişkin kullanım kılavuzları ve yardım videolarına uygulama içerisinden ulaşılabilmektedir.
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI - Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü
   
 2. Hüseyin Hanlı

  Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

  Peki tehlikesiz atık beyanları TAT lar için nasıl olacak? Alınan tehlikesiz atık satılan tehlikesiz atık stok şeklindemi? Klavuz videolarını izledim. Alınan satılan diye birşey yok. Yoksa bu bildirimler tesiste oluşan tehlikesiz atıkların beyanımıdır? Buda tesiste değerlendiremeyen bertarafa gönderilen atıklar olduğunu düşündüm şuan.
   
 3. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  İl Çevre Müdürlüğü Tehlikesiz TAT ların da sisteme giriş çıkış miktarlarını gireceğini söyledi , ancak sistem oluşan atıkların girilmesi yönünde .

  Biz de mi kütle denge sistemini kullanacağız acaba ?